Rādītāji š.g. aprīlī liecina, ka esam Latvijā pietuvojušies deflācijas posmam. Tirgotājiem būs krietni jāpapūlas, lai pievilinātu pircējus un rosinātu tos atvērt maciņus. Šādā situācijā parādās vairāki nekontrolējamas inflācijas riski ilgtermiņā.
Vidējais patēriņa līmenis aprīlī bijis nemainīgs. Cenas precēm samazinājušās par 0,8%, bet pakalpojumiem pieaugušas par 2,1 %.
Uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām lielākā ietekme cenu kāpumam būs pārtikai, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, alkoholam.
Viens no primārajiem faktoriem, kas nobremzējis inflācijas kāpumu, ir ekonomikas panīkums un ar to saistītais enerģijas patēriņš. Tuvākajā laikā būtu jāsamazinās arī pakalpojumu inflācijai, jo to nosaka pieprasījuma vājināšanās.
Speciālisti prognozē, ka tuvākajā laikā pazudīs līdz šim novērotais algu kāpums, faktiski to varam vērot jau šobrīd.
Šogad globālās un Latvijas gada vidējās inflācijas temps būs aptuveni nulles līmenī. Šo tendenci balsta mājsaimniecību pirktspēja, bet ilgāka termiņa perspektīvas ir neskaidras pat speciālistiem, jo te jāņem vērā slēgtās robežas, piegāžu ķēžu pārrāvumi, kas radījuši jaunus ilgtermiņa inflācijas riskus.
29.05.2020./ Autors: Ventspilnieks.lv/ Foto: Pixabay