Kā jau katru gadu, arī šī gada sākumā sagaidīts kāds sabiedrībā īpaši gaidīts notikums. Tā ir gada vārda, nevārda un spārnotākā teiciena paziņošana. Arī šis gads, gluži kā katrs iepriekšējais, nesis uzjautrinošus un reizē maz saprotamus vārdus, kā arī smieklīgus un samudžinātus, taču tajā pašā laikā spārnotus teicienus gluži kā no pasaku grāmatas.
Šī bija Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas un Latvijas Rakstnieku savienības ikgadējā, jau 17. akcija. Pērn visa gada garumā ikviens sabiedrības pārstāvis varēja aktīvi līdzdarboties šajā akcijā, iesūtot savus vārdus, nevārdus un spārnotākos teicienus. Pēc tam zinoša un profesionāla žūrija izvērtēja visus pieteikumus.
Gada vārda nominācijā spilgtāko vārdu vidū ir tādi, kuri bez paskaidrojuma nav skaidri saprotami vai neko neizsaka pilnībā. Lūk, piemēri: “birokratiāts”, “ieskubinātājs” un “domvedis” (latviskojot no “influenceris”), “kūpekļošana” un “garaiņošana” (“veipošana”), “atģīmēšana” (atbloķēšana ar seju), “tīkšķis” (ja vēlies atzīmēt “like” ierakstā Facebook vai kur citur), un citi. Beigu beigās par gada vārdu žūrija izvēlējās “notumse”, ieteikts angļu “blackout” vietā kā īss un ērts apzīmējums reizēm, kad pazūd elektriskā strāva.
Nevārda konkurencē starprezultātos minēti šādi ieteikumi: “podkāsts”, “cieta saruna”, “heitot”, “džadžot”, “pabulijot”, “bulingotājs”, “pielādēta ziņa”, “vaibs” (anglicismi), “līdztautietis” (domāts cittautietis, līdzpilsonis, kam cita tautība), “naratīvs” un “izaicinājums” (kad nevis izaicina, provocē, bet vēlas paveikt ko lielisku), “komūnicēt” (kad domāts sarunāties, biedroties), un citi. Žūrija par gada vārdu pasludināts “episki”, kas pēdējā laikā šķiet sevi pieteicis kā jaunu liekvārdu jeb tukšvārdu, piepulcējoties jau zināmajiem “baigi”, “klasiski” vai “cieti”.
Kā norāda žūrija, par samudžinājumu līderi šoreiz uzskatāmi pērn daudzviet piesauktie “patiesā labuma guvēji”, kur nekas daudz netop skaidrs arī tad, ja sakām, kā likumos teikts, “patiesie labuma guvēji” (angļu “true beneficiaries”).
Savukārt par gada spārnotāko izteicienu ticis izglītības ministres Ilgas Šuplinskas izteikums: “Man nav Pandoras lādes, no kurienes es jums varu paņemt šo atalgojumu!”.
28.01.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com