Tuvojas Ziemassvētku laiks, kas parasti saistās ar lielākiem tēriņiem. Ar ko šogad jārēķinās, gatavojoties svētkiem? Kā norāda Swedbank jaunākā ekonomiste Linda Vildava, savelkot visus faktorus kopā rezultāts būs sekojošs: Ziemassvētku mielasts izmaksās vairāk nekā pērn.

Ekonomiste to skaidro ar faktu, ka starp tradicionālajiem produktiem, ko ceļ svētku galdā, piemēram, cūkgaļa šī gada 11 mēnešos bijusi vidēji par 7% dārgāka. Mājputnu gaļas cenas augušas salīdzinoši nedaudz. Arī pīrāgi izmaksās vairāk gan pērkot, gan gatavojot pašiem. Konditorejas izstrādājumi bijuši par 4% dārgāki, bet no pīrāgu sastāvdaļām sviests bijis uz pusi dārgāks, cukurs par 5%. Toties šogad 11 mēnešos nedaudz lētāki bijuši arī kartupeļi, norāda ekonomiste.

“Otrkārt, vairāk līdzekļu jāatlicina svētku atpūtai – atpūtas un kultūras pakalpojumi bijuši par 3% dārgāki. Savukārt daļa dāvanu varētu izmaksāt mazliet lētāk – spēles, rotaļlietas un preces vaļaspriekam 11 mēnešos bijušas par 5% lētākas,” analizē ekonomite.

“Tomēr, par spīti dārgākai pārtikai un izklaidei šogad uz svētkiem varam atļauties vairāk – iedzīvotāju pirktspēja šogad ir kāpusi, vidējai neto algai augot straujāk par inflāciju,” rezumē Vildava.

Runājot par nākamo gadu, Vildava skaidro, ka ekonomika turpinās strauji augt, darba tirgus turpinās karsēties un līdz ar to inflācija neatkāpsies. “Ekonomikai strauji augot un bezdarba līmenim mazinoties, darbaspēka trūkums kļūs aizvien izteiktāks. Tas veicinās turpmāku, strauju vidējās algas izaugsmi, kas savukārt saglabās augšupvērstu spiedienu uz inflāciju. Savu lomu spēlēs arī gaidāmā nodokļu reforma. Raugoties caur atalgojuma prizmu, straujāks minimālās algas kāpums nekā pāris iepriekšējos gados veicinās vidējās algas izaugsmi gan “uz papīra”, gan arī “uz rokas”. Arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazinājums atstās vairāk līdzekļu iedzīvotāju maciņos. Taču nodokļu reforma paredz arī akcīzes kāpumu pa visu perimetru. Visus šos efektus sasummējot, nākamgad bruto algu izaugsme gaidāma tuvu pie 10% (neto – virs 10%), bet gada vidējā inflācija – ap 3,5%,” skaidro eksperte.

Kā ziņots, jau trešo mēnesi pēc kārtas gada inflācijas temps lēnām samazinās. Novembrī gada inflācija bija 2,7%. Lai gan gada inflācijas temps rūk, tas ir krietni augstāks nekā šajā laikā pieredzējām pērn. Šī gada 11 mēnešos gada vidējā inflācija bijusi pat 3,0%. Savukārt 2016.gadā kopumā gada vidējā inflācija bija tikai 0,1%.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: SXC