Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju jeb 49% ikdienā pārvietojas ar privāto automašīnu, kas ir viens no galvenajiem CO2 piesārņojuma avotiem pilsētās, liecina pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pasūtījuma tapušais Norstat pētījums.
Latvijas iedzīvotāji galvenokārt izvēlas pārvietoties ar privāto automobili, nevis videi draudzīgiem pārvietošanās veidiem – privātais auto ir populārākais pārvietošanās līdzeklis Latvijā. Dati rāda, ka ar kājām ikdienā pārvietojas 26% Latvijas iedzīvotāju, ar sabiedrisko transportu pārvietojas 19% iedzīvotāju, un tikai 5% ikdienā kā transporta līdzekli izmanto velosipēdu. Turpretī 1% iedzīvotāju izmanto citu pārvietošanās līdzekli, norādot uz elektroskūteru un citiem jauna veida transportlīdzekļu augošo popularitāti.
Visaktīvākie privātā auto izmantotāji ir vīrieši ar augstu ienākumu līmeni un Zemgales reģiona iedzīvotāji, taču automašīnas vēl aizvien ir dominējošais transporta veids arī pilsētu vidē. Lielajās pilsētās (Ventspilī, Liepājā, Jūrmalā, Jelgavā, Valmierā, Jēkabpilī, Rēzeknē un Daugavpilī) 52% aptaujāto ikdienā pārvietojas ar automašīnu, 29% respondentu – ar kājām, 14% iedzīvotāju izmanto sabiedrisko transportu, savukārt tikai 3% aptaujāto kā transporta līdzekli izmanto velosipēdu.
Rīgā situācija ir līdzīga – visvairāk iedzīvotāju pārvietojas ar privāto automašīnu (35%), savukārt 33% izmanto sabiedrisko transportu. Gandrīz viena ceturtā daļa Rīgas iedzīvotāju pārvietojas ar kājām (24%), savukārt 7% pārvietojas ar velosipēdu, kas, salīdzinot ar citām lielajām pilsētām, ir augstāks rādītājs.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay