Latvijas ekonomika šī gada jau pirmajā ceturksnī uzrādījusi spēcīgu kritumu, ko vēl pilnībā nevar saistīt tikai ar Covid-19 ietekmi. Iekšzemes kopprodukts, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo ceturksni, samazinājies par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni, IKP sarucis par 2,9% un tik strauju kritumu Latvijas ekonomika iepriekš bija piedzīvojusi tikai 2008.-2009. gada ekonomiskās krīzes laikā, norāda Finanšu ministrija.

Tā uzsver, ka pakalpojumu sektoru jau pērn negatīvi ietekmēja strauji sarūkošie Krievijas kravu tranzīta apjomi caur Latvijas ostām, kā arī lejupslīde finanšu pakalpojumu sektorā, samazinoties nerezidentu apkalpošanai.

Tranzītā situācija nav mainījusies un lejupslīde turpinās – šī gada pirmajā ceturksnī kravu apgrozījums ostās saruka par 29,3% un pārvadājumi dzelzceļā – par 48,7%, īpaši krasi krītoties ogļu un naftas produktu kravu apjomiem.

Vienlaikus transporta nozari šogad vēl papildus skārusi starptautisko pārvadājumu apturēšana un pieprasījuma kritums pēc vietējās satiksmes.

“Covid-19 izplatība martā smagi skāra arī izmitināšanas un ēdināšanas nozari, tūristu uzņemšanu, kā arī citas pakalpojumu nozares, tajā skaitā mākslas, kultūras, sporta pasākumus, reklāmu, mārketingu. Tostarp viesu skaits Latvijas viesnīcās un viesu namos šā gada pirmajā ceturksnī bija par 16,5% mazāks nekā pirms gada, martā tam piedzīvojot 62,7% kritumu. Arī turpmāk krīzes vissmagāk skartās būs tieši pakalpojumu nozares, kamēr ražošanā, līdzīgi kā pirmajā ceturksnī, attīstība varētu būt nedaudz pozitīvāka,” norāda ministrija.

04.05.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com