Piektdien ar plašu un bagātīgu svētku pasākumu programmu piemin 1990.gada 4.maiju, kad Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Augstākā padome pieņēma deklarāciju Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu.

Šajā dienā ikviens tiek aicināts svinēt cilvēka un valsts pamatvērtību – brīvību, pacelt valsts karogu, pulcēties pie klāta galda, kavēties atmiņās par izšķirošajiem notikumiem 1990.gada maijā un izvirzīt nākotnes mērķus stiprākai Latvijai tās nākamajā simtgadē.

Ikviens tiek aicināts veidot Baltā galdauta svētkus – savā kopienā, ģimenē, pagalmā, draugu lokā vai darba vietā. Šajos svētkos baltais galdauts ir kā pašapziņas un lepnuma simbols, svētku būtība ir kopā būšana un saruna. Baltā galdauta svētki ir Kultūras ministrijas (KM) Latvijas valsts simtgades biroja ierosinātā tradīcija svinēt Latvijas otro dzimšanas dienu, pieminot 1990.gada 4.maiju.

Īpašas svētku programmas gaidāmas visā Latvijā, arī Kurzemē un Ventspils pilsētā un novadā.

Ventspils Rātslaukumā plkst.12 notiks koncerts un Baltā galdauta svētki. Pasākumā uzstāsies Ventspils Augstskolas jauniešu tautas deju kolektīvs Strautuguns, Ventspils vidējās paaudzes tautas deju kolektīvu Kurzeme un senioru tautas deju kolektīvs SenKurzeme. Koncerta otrajā daļā ar Latvijas simtgadei sagatavotu programmu uzstāsies Igo. Katram svētku apmeklētājam būs iespēja atstāt savu novēlējumu Latvijai Neatkarības deklarācijas atjaunošanas gadadienā.

Plkst.16 Ventspils teātra namā Jūras vārti notiks svētku koncerts, kurā skanēs pēc Raiņa lugas un latviešu tautasdziesmu motīviem veidotā komponista Kārļa Lāča, libreta autoru Jāņa Elsberga un Evitas Mamajas mūzikla Pūt, vējiņi! fragmenti.

Atskaņojumā piedalīsies solisti Annija Putniņa, Rihards Mačanovskis, Edgars Auniņš, Kārlis Saržants, Elīna Ose, Laura Grecka, Inese Kučinska, Biruta Brūvele, Sabīne Krilova, Andris Kipļuks, Mārtiņš Ivulis, Didzis Bičevskis un Roberts Lapiņš, kā arī Ventspils Kamerorķestris un kamerkoris Ventspils.

Usmā plkst. 14 pie tautas nama veidos parku un stādīs dažādus košumkrūmus, pēc tam klātesošie cienāsies pie saimes galda. Jūrkalnē etnogrāfiskais ansamblis Maģie suiti un vidējās paaudzes deju kolektīvs Jūrkalne plkst. 12 aicinās Ugunspļavā uz kopīgu sadziedāšanos un sadancošanos, tautas namā aktieri no Pāvilostas izrādīs Ādolfa Alunāna lugu Pašu audzināts, bet pēcpusdienā varēs doties pārgājienā pa dabas taku Rīvas loki. Piltenes kultūras namā Baltā galdauta svētki plkst. 12 sāksies ar Zanes Pamšes izrādi Bildes, paredzētas sarunas ar pilsētas iedzīvotājiem, kuri atgriezušies mājās no ārvalstīm, uzstāsies Edgars Pujāts ar grupu, bet plkst. 22 būs atpūtas vakars un balle.

Ugāles tautas namā Gaisma plkst. 13 notiks koncerts, kurā piedalīsies vietējo amatierkolektīvu dalībnieki un Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi, pēc tam paredzēta kopīga galda klāšana un svinēšana. Popē kultūras nama pagalmā plkst. 15 sadziedāsies ar grupu Indra & Normunds, folkloras kopa Pūnika aicinās dziedāt tautasdziesmas, būs iespēja piedalīties radošajās darbnīcās un tikties ar ventiņu stāstnieci Āriju Klēveri. Ances kultūras namā plkst. 18 izrādīs vietējā amatierteāra izrādi Trīs resnītes un uzstāsies Ventspils vīru kora grupa, bet pēc tam balle ar grupu Kurzemnieki.

Puzes kultūras namā plkst. 11 notiks muzikāls rīts, kurā piedalīsies Puzes vokālais ansamblis Mežaroze, vokālais trio Pa īstam, Ventspils vīru vokālais ansamblis un solisti. Užavas pagastā svētki notiks pie Bākas zīmes, kur plkst. 12 stādīs liepiņu un sniegpulkstenīšus, uzstāsies vokālais ansamblis Saiva. Ziru tautas namā plkst. 19 izrādīs Ziru amatierteātra iestudēto Annas Brigaderes izrādi Svētki Skangalē, būs arī mielasts. Zlēkās plkst. 14 pie centra dīķa stādīs ozolu. Vārves pagastā plkst. 11 pie Zemessardzes 46. kājnieku bataljona Vanagos jaunie zemessargi nodos svinīgo zvērestu, koncertā uzstāsies vidējās paaudzes deju kolektīvs Vāruve un amatierteātra Vārava aktieri no Vārves pagasta, arī folkloras kopa no Ventspils Laipa. Tārgales pagasta Ovīšos pie pagājušajā gadā atklātā latviskā simbola – no metāla veidotās konstrukcijas Austras koks. Baltā galdauta svētkus svinēs vietējie iedzīvotāji un viesi no novada, uzstāsies vairāki folkloras un vokālie ansambļi.

Kā liecina pētījumu kompānijas Kantar TNS aprīļa nogalē veiktā aptauja, Latvijā Baltā galdauta svētkus plāno svinēt 25% iedzīvotāju, svinētāju īpatsvaram, salīdzinot ar pagājušo gadu, pieaugot par desmit procentpunktiem.

Ieradumi, kā Latvijas iedzīvotāji plāno svinēt Baltā galdauta svētkus, ir saglabājušies aptuveni tādi paši kā pirms gada. Aptuveni puse jeb 49% potenciālo Baltā galdauta svētku svinētāju tos atzīmēs mājās ģimenes vai draugu lokā. Vairāk nekā trešā daļa svinētāju jeb 37% apmeklēs Baltā galdauta svētkiem veltītos publiskos pasākumus. Nedaudz mazāk nekā trešā daļa jeb 31% svinētāju gatavos īpašu maltīti un uz galda klās baltu galdautu. Piektā daļa jeb 19% Baltā galdauta svētkus svinēs pie dabas ģimenes vai draugu lokā. Tikmēr desmitā daļa jeb 11% Baltā galdauta svētku atzīmētāju šos svētkus izmantos kā brīvdienu un vienkārši atpūtīsies.

Vienlaikus aptaujā secināts, ka Baltā galdauta svētkiem veltītos publiskos pasākumus vairāk gatavi apmeklēt ir ārpus Rīgas dzīvojošie citu pilsētu un lauku iedzīvotāji, kamēr rīdzinieki biežāk ir noskaņoti šos svētkus izbaudīt kā vienkāršu brīvdienu.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA