Ņemot vērā Latvenergo virsplāna peļņu, Ekonomikas ministrija (EM) rosinās novirzīt 78,9 miljonus eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sloga samazināšanai, tā paziņoja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.
Latvenergo koncerna peļņas pieaugums skaidrojams ar nodokļu reformu. Tāpat laikapstākļu dēļ gada otrajā pusgadā bija liels ūdens pieplūdums Daugavā, līdz ar to bija iespēja ražot elektrību un pārdot to daudz lielākos apjomos nekā plānots, piebilda ministrs. Līdz ar to veidojas virsplāna peļņa 78,9 miljonu eiro apmērā, teica Ašeradens.
Viņš uzsvēra, ka 78,9 miljoni eiro ir jānovirza OIK samazināšanai, kas samazinātu OIK slogu gan iedzīvotājiem, gan juridiskām personām. Par šo jautājumu vēl jālemj valdībai.
Nacionālās apvienība atbalsta EM priekšlikumu, bet Zaļo un zemnieku savienība to vēl apspriedīs.
VL-TB/LNNK priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš norādīja, ka politiskais spēks atbalsta pasākumus, kas ir vērsti uz OIK iedzīvotājiem radītā sloga samazināšanu, līdz ar to ir atbalstāms arī minētais priekšlikums.
Savukārt ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis teica, ka partija nav pārrunājusi Ekonomikas ministrijas rosinājumu, bet to plāno darīt jau tuvākajā laikā. “Pagaidām mums nav viedokļa, pirmo reizi dzirdu šādu rosinājumu,” sacīja Brigmanis, piebilstot, ka frakcija plāno uzklausīt premjerministra un Finanšu ministrijas skatījumu šajā jautājumu un tad lemt, vai to atbalstīt, vai nē.
Kā ziņots, Latvenergo koncerns pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, strādāja ar 925,627 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 0,6% mazāk nekā 2016.gadā, savukārt koncerna peļņa pieaugusi 2,5 reizes, sasniedzot 322,191 miljonu eiro, liecina kompānijas sniegtā informācija biržai Nasdaq Riga.
Kopumā 2017.gadu Latvenergo vadība vērtē kā vienu no veiksmīgākajiem koncerna darbībā pēdējā laikā.
Ministru kabinets pērn atbalstīja Latvenergo pamatkapitāla samazināšanu par 454,4 miljoniem eiro elektroenerģijas OIK saistību atpirkšanai. Ministru kabineta lēmuma rezultātā sagaidāmais valsts finanšu ietaupījums ir 262,06 miljoni eiro, bet patērētāju kopējās izmaksas tiek samazinātas par 716,47 miljoniem eiro.
OIK izmaksas 2016.gadā veidoja 237 miljonus eiro, bet pērn – 260 miljonus eiro. Patlaban plānots, ka šogad tie būs 187,9 miljoni eiro.
Autors: LETA / Foto: LETA