Būtu tikai loģiski, ja Saeima, vērtējot Ģenerālprokuratūras lūgumu izdot kriminālvajāšanai Juri Jurašu, to skatītu arī Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga lietas kontekstā, kurš ir apsūdzēts smagos noziegumos, taču arvien netraucēti un gadiem ilgi faktiski netraucēti pilda Ventspils pilsētas domes un brīvostas pārvaldes valdes priekšsēdētāja amatus. Šādu publisku viedokli pauž Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāts Aivis Landmanis.
Kā zināms, Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem. Viņam piemērots nodarbošanās aizliegumus – aizliegumu pildīt Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pienākumus un Ventspils brīvostas priekšsēdētāja amata pienākumus.
“Gan smagās kriminālapsūdzības, gan piemērotais drošības līdzeklis Aivaram Lembergam nav izrādījies šķērslis, lai de facto vadītu Ventspils pilsētas domi un Ventspils brīvostas pārvaldi. Viņš ne brīdi nav zaudējis Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja un Ventspils brīvostas pārvaldes valdes priekšsēdētāja amatus. Viņš turpina pretlikumīgi novirzīt miljoniem vērtus sabiedriskos līdzekļus savu savtīgo interešu realizācijai un savu oponentu ierobežošanai. Šāda situācija ar tiesas, tiesībsargājošo institūciju, politiķu gādību tiek uzturēta kopš 2007.gada, kad Lembergam tika piemērots attiecīgais drošības līdzeklis. Tiesa, KNAB, par pašvaldības darbu atbildīgā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), Ministru kabinets un citas valsts institūcijas šajā laikā regulāri ir tikušas informētas par kliedzošiem tiesas lēmumu, Satversmes un likuma pārkāpumiem, kurus ik dienas veic apsūdzētais Aivars Lembergs un viņa sabiedrotie,” atgādina Landmanis.
Pēc viņa teiktā, “būtu tikai loģiski, ja Saeima, vērtējot Ģenerālprokuratūras lūgumu izdot kriminālvajāšanai Juri Jurašu, to skatītu arī Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga lietas kontekstā”.
“Saeimas deputātiem būtu jāsaprot, kāpēc vienā, mūsu valsts vēsturē smagākajā amatnoziegumu kriminālapsūdzībā, gan politiķi, gan tiesa, gan tiesībsargājošās un citas atbildīgās institūcijas ir atļāvušās būt apbrīnojami tolerantas, un kāpēc trauksmes cēlāja Juraša gadījumā tās ķeras klāt ar vislielāko bardzību. Vai vērtējot iespējamos nodarījumus nebūtu jābūt otrādi?” – tā Landmanis.
Ja Lemberga gadījums tiks “piesegts”, kā līdz šim, tad būs vēl lielāks pamats uzskatīt, ka tā ir izrēķināšanās ar “trauksmes cēlāju” Jurašu, piebilst Landmanis.
Jau vēstīts, ka Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija nolēma atbalstīt aicinājumu izdot kriminālvajāšanai deputātu Juri Jurašu. Šādu lēmumprojektu atbalstīja deviņi deputāti, bet pret bija četri. Par šo jautājumu vēl jālemj Saeimas sēdē, un paredzēts, ka balsojums notiks ceturtdien, 31.janvārī.
Kā ziņots, Ģenerālprokuratūra nosūtījusi uz Saeimu dokumentus, kurā lūdz izdot Jurašu kriminālprocesā par valsts noslēpuma izpaušanu kriminālvajāšanai.
Jurašs 2016.gada vasarā publiski paziņoja, ka viņam piedāvāts kukulis, lai bijušā VAS Latvijas Dzelzceļš (LDz) vadītāja Uģa Magoņa un Igaunijas uzņēmēja Oļega Osinovska kriminālprocess tiktu pārkvalificēts no kukuļdošanas uz tirgošanos ar ietekmi, par ko likumā paredzēts daudz maigāks sods.
Jurašs apgalvoja, ka vēl pirms publiska paziņojuma Jaroslava Streļčenoka vadīto Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) un Ērika Kalnmeiera vadīto prokuratūru informējis par mēģinājumu viņu piekukuļot. Jurašs apgalvoja, ka nesekojot reakcijai un izmeklēšanai no šo iestāžu puses, viņš nolēma par notikušo informēt sabiedrību, izmantojot plašsaziņas līdzekļus. Saistībā ar iepriekšminēto tika sākts kriminālprocess par Juraša rīcību, izpaužot šo informāciju publiski.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA