Katru gadu maija otrajā svētdienā daudzviet pasaulē tiek svinēta Mātes diena. Šajā dienā mēs sakām Paldies savām māmiņām par to, ka tās laidušas mūs pasaulē, audzinājušas un rūpējušās.
Tradīcija pavasarī atcerēties dzīvības devēju – māti, radusies jau sirmā senatnē. Senās Grieķijas laikā svinēja dievietei Rejai – māšu aizgādnei veltītus svētkus, savukārt mūsdienās zināmās Mātes dienas pirmsākumi meklējami 16.-17. gadsimta Anglijā. Šo dienu bija pieņemts svinēt nelielā ģimenes lokā, bet māmiņām dāvināja pavasara ziedus un nelielas dāvaniņas. No kristietības viedokļa maijs veltīts Dievmātei jeb Jēzus Kristus mātei – Svētajai Jaunavai Marija
Šī tradīcija Anglijā izzuda 19. gadsimtā, tomēr 20. gadsimta sākumā, pateicoties svētdienas skolas skolotājai Annai Rīsai Džārvisai, radās no jauna Amerikā. 1906.gada 8.maijā aizsaulē bija aizgājusi Annas Džārvisas māte, un 1907.gada maijā viņa, pieminot savu māti, kopā ar draugiem pirmo reizi atzīmēja Mātes dienu. Viņa aicināja vietējās draudzes un sabiedrību atzīmēt šo dienu arī nākamajā gadā, un aicinājums atrada dzirdīgas ausis. 1914.gadā maija otro svētdienu Amerikā izsludināja par oficiāliem svētkiem. Izplatījās tradīcija Mātes dienā apmeklēt to dievnamu, kur katrs bērnībā gājis kopā ar māti, un tur uz altāra nolikt ziedus kā pateicību savai mātei par audzināšanu.
Dažādās pasaules valstīs Mātes dienu atzīmē atšķirīgos datumos. Latvijā tā ir maija otrā svētdiena, tāpēc tās datums ik gadu mainās. Arī Igaunijā Mātes dienu svin maija otrajā svētdienā, bet Lietuvā – maija pirmajā svētdienā.
Latvijā šo dienu sāka svinēt 1922. gadā, bet 1938. gadā pēc Kārļa Ulmaņa ierosinājuma to sāka dēvēt par Ģimenes dienu, jo ģimene sākas no mātes. Pirmās brīvvalsts laikā Ģimenes dienu atzīmēja ar dažādām sabiedriskajām aktivitātēm, organizējs labdarības akcijas un ziedojumu vākšanu, rīkoja bērnu rītus un kultūras pasākumus ģimenēm. Godināja arī aizsaulē aizgājušās māmiņas, apkopjot viņu kapu kopiņas. Toties kalendārā šī diena iekļauta vien kopš 1989. gada, bet oficiāli to atzīmē kopš 1992. gada. Savukārt Ģimenes dienu Latvijā svin 15. maijā, kad ir Starptautiskā ģimenes diena
Mātes dienas svinēšanas tradīcijas dažādās pasaules valstīs atšķiras.
Piemēram, ASV, Japānā un Austrālijā bērni pie apģērba sprauž neļķes ziedu – ja māte ir dzīve, tad krāsainu, ja māte jau aizsaulē, tad baltu. Spānijā Mātes dienu uzskata par ģimenes dzimšanas dienu, un visas mātes šajā dienā saņem dāvanā šokolādi, ziedus, apsveikuma kartītes, rotas vai drēbes. Francijā Mātes dienu atzīmē ar kūku, ziediem un kopīgu laika pavadīšanu ģimenes lokā. Arī Itālijā un Turcijā mātes sveic ar ziediem un sirsnīgiem apsveikumiem. Savukārt Ungārijā bērni parasti cenšas piecelties agrāk, lai paspētu sarūpēt savām māmiņām svaigus ziedus.
Pasteiksim šajā dienā paldies savām māmiņām par viņu mīlestību, labestību un rūpēm. Neaizmirsīsim arī savas vecmāmiņas un krustmāmiņas. Būsim šai dienā kopā ar savām mammām, samīļosim viņas, un pateiksim, cik ļoti viņas mīlam!
10.05.2020./Autors: Ventspilnieks.lv/ Foto: Unsplash
’