2022.gadā Tet ir konstatējis vairāk nekā 1 429 pakalpojumu atteices (DDoS) uzbrukumu, kas bija vērsti pret valsts iestādēm, kritisko valsts infrastruktūru un uzņēmumiem, no kuriem 275 bija īpaši bīstami, informē uzņēmums.
Kiberuzbrukumi notika viļņveidīgi, lielāko skaitu sasniedzot maijā un augustā, kas galvenokārt ir saistīts ar Latvijas politiskajiem lēmumiem dažādos veidos atbalstīt Ukrainu, norāda uzņēmumā.
Savukārt Tet nobloķējis vairāk nekā 131 370 e–pastu, kas saturēja vīrusus vai saites uz vīrusu saturošām vietnēm. Tas ir aptuveni par 30% vairāk, nekā attiecīgajā periodā pērn. Gandrīz 70% no visiem saņemtajiem e-pastiem tika klasificēti kā surogātpasti.
«Septembrī–oktobrī Latvijas kibertelpu var raksturot kā mierīgāku, nekā iepriekš, jo, piemēram, DDoS-uzbrukumu skaits ir ievērojami samazinājies, kas var būt skaidrojams ar mobilizāciju Krievijā,» norāda Tet tehnoloģiju direktors, valdes loceklis Dmitrijs Ņikitins.
Eksperts gan uzsver, ka situācija var strauji mainīties, līdzīgi kā tas notika pavasarī, kad pēc ilgāka “klusuma” sākās kiberuzbrukumu vilnis.
Līdz šim Latvijai izdevies veiksmīgi atvairīt uzbrukumus, ko apliecina arī CERT.LV, uzsverot, ka tāpat jābūt vērīgiem.
«Ir pagājuši jau gandrīz astoņi mēneši, kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, un šī kara ietekme viļņveidīgi atbalsojas arī Latvijas un citu Eiropas valstu kibertelpā. Kā valsts esam veiksmīgi stāvējuši pretī intensīvākajiem piekļuves lieguma jeb DDoS uzbrukumiem Latvijas pastāvēšanas vēsturē,» uzsver CERT.LV vadītājas vietnieks Varis Teivāns, piebilstot, ka jāapzinās, ka šis fakts nav iemesls svinībām vai atelpai.
“Kiberdrošība ir pielīdzināma maratonam, nevis sprintam, un tas prasa saglabāt modrību un gatavību arī turpmāk gan no Cert.lv puses, gan no pakalpojumu sniedzēju un infrastruktūras uzturētāju puses.”
Viena no aktuālākajām problēmām, par ko bieži aizmirst lietotāji, joprojām ir drošas paroles. Kā norāda Tet 2022.gadā ir fiksēti 4,5 miljoni aizdomīgu mēģinājumu «minēt» paroli ar mērķi uzlauzt e-pastus, piebilstot, ka lietotājiem drošības nolūkos būtu jāievieš daudzfaktoru autentifikācijā, kā arī regulāri jāatjauno un jāveido sarežģītas paroles.
26.10.2022. / Autors: BNN / Foto: Unsplash