Ar propagandas un ietekmes pasākumiem Latvijā Kremlis mēģina graut sabiedrības uzticību valstij un veicināt konflikta potenciālu, uzsverot etniskās, lingvistiskās un vēstures izpratnes atšķirības, secināts Satversmes aizsardzības biroja (SAB) 2017.gada darbības pārskatā.
SAB skaidroja, ka Krievijas ietekmes pasākumu un propagandas uzdevumi Latvijā atbilst Krievijas ārpolitikas mērķiem palielināt ģeopolitisko ietekmi reģionā, vienlaikus vājinot NATO un Eiropas Savienību (ES), kā arī Baltijas valstu pozīcijas šajās organizācijās.
Ietekmes pasākumi informatīvajā telpā vērsti uz Latvijas valsts vājināšanu, cenšoties veicināt sabiedrības neuzticību valstij un valdībai, apšaubīt Latvijas ģeopolitisko kursu NATO un ES, īstenot Latvijas starptautisko diskreditāciju, kā arī veicināt konflikta potenciālu, uzsverot un saasinot etniskās, lingvistiskās, vēstures izpratnes atšķirības, novēroja SAB.
Informatīvā telpa ir izšķiroša arī “krievu pasaules” un Kremļa pasaules redzējuma popularizēšanai, skaidroja SAB, piebilstot, ka galvenās Krievijas aktivitāšu tēmas informatīvajā vidē pēdējos gados kopumā saglabājas nemainīgas. Atkarībā no situācijas tiek mainīti atsevišķi uzsvari un pieskaņoti vēstījumi. 2017.gadā Krievijas ietekmes pasākumu viena no galvenajām tēmām bija NATO spēku izvietojums reģionā, izplatot maldinošus vēstījumus, ka tieši NATO destabilizē drošības situāciju reģionā, paplašinātā NATO spēku klātbūtne ir pretrunā Latvijas interesēm un rada draudus civiliedzīvotājiem.
Galveno pamatu Krievijas informatīvai ietekmei Latvijā veido retranslētie Kremļa kontrolētie televīzijas kanāli, uzsvērts SAB pārskatā. Darbu Baltijā 2017.gadā turpināja Rossija Segodnja struktūras Sputniknews un Baltnews, tomēr to ietekme ir visai ierobežota.
Apgabalā darbojas vairāki Prezidenta administrācijas Starpreģionālo un kultūras sakaru ar tautiešiem ārvalstīs pārvaldes koordinētie vai iniciētie projekti: portāls RuBaltic.ru, centrs Russkaja Baltika, informācijas aģentūras Regnum reģionālā redakcija u.c.
Krievijas informatīvās ietekmes un propagandas aktivitātēm Rietumvalstīs joprojām tiek tērēti ievērojami līdzekļi. Vērienīgākie no propagandas projektiem ir telekanāls RT un multimediju platforma Sputņik, kuru darbības nodrošināšanai un pieejamības paplašināšanai tiek atvēlēti ievērojami līdzekļi. Tomēr kopumā Kremļa propagandas mediju ietekme Rietumvalstīs ir visai ierobežota un to ieguldījums Kremlim izdevīgu procesu virzīšanā ir mazs.
Līdztekus tradicionālajām propagandas metodēm Kremlis 2016. un 2017.gadā Rietumvalstīs ir izvērsis vairākas sarežģītas ietekmes operācijas, kas bija pieskaņotas vēlēšanām ASV, Francijā un Vācijā un kas tika īstenotas ar mērķi ietekmēt vēlēšanu rezultātus, uzskata SAB.
Šajās operācijās tika izmantota dažādu metožu kombinācija, un Krievija atbildību par tām slēpa, secināja birojā. SAB skaidroja, piemēram, kiberspiegošanas rezultātā bija iegūti politiķu e-pasti, internetā un medijos tika selektīvi publicēti dokumenti, tam tika pieskaņotas informatīvas kampaņas, šīs ziņas komentējot dažādiem ekspertiem, ziņas ar komentāriem pārpublicējot citos medijos. Tāpat organizētas “troļļošanas” kampaņas un aktivitātes sociālajos tīklos, un daļa no šīm aktivitātēm tika robotizēta, lai sasniegtu masveidīgu rezultātu. Reālā informācija tika kombinēta ar viltus ziņām.
SAB prognozē, ka arī turpmāk Kremlis var izmantot līdzīgu ietekmes operāciju modeli. Tomēr līdz ar katru šādu gadījumu rietumvalstu vērība un līdz ar to arī spēja pretoties šādām operācijām pieaug, kas varētu likt Kremlim pārskatīt izvēlētās metodes, meklējot citu ietekmes operāciju taktiku.
Līdztekus medijiem Krievijas ietekmes pasākumus Baltijas reģionā īsteno arī Krievijas veidotas un kontrolētas pseidoakadēmiskas un ekspertu organizācijas.
SAB skaidroja, ka redzamākās no tām 2017.gadā bija fonds “Istoričeskaja pamjatj”, apvienība Rossijskaja associacija pribaltijskih issledovaņij un diskusiju klubs Kaļiņiņgradskij blogpost. Pēdējās divas no šīm organizācijām dibinātas un aktīvi darbojas Kaļiņingradā, kas arvien izteiktāk iezīmējas kā pret Baltiju vērsto ietekmes pasākumu realizācijas centrs. To nosaka izdevīgais ģeogrāfiskais stāvoklis un Imanuela Kanta vārdā nosauktās Baltijas federālās universitātes radītās iespējas.
Kaļiņingradskij blogpost darbības formāts paredz ikmēneša diskusiju rīkošanu, kurās eksperti tendenciozi aktualizē Krievijas interesēm svarīgos jautājumus, skaidroja SAB. Īpašs uzsvars tiek likts arī uz secinājumu izplatīšanu interneta vidē un sociālajos tīklos. Diskusijas, piemēram, tika veltītas tādām tēmām kā NATO un Baltijas valstu radītajiem draudiem Krievijas Kaļiņingradas anklāvam, rusofobijai un eiroskepticismam Baltijas valstīs u.tml.
Atsevišķus informācijas pasākumu veicējus apvienojošā Rossijskaja associacija pribaltijskih issļedovanij tiek prezentēta kā starpdisciplināra profesionāla apvienība Baltijas valstu vēstures un pašreizējās situācijas pētniecībai un ekspertu konsolidācijai Krievijā. SAB uzsvēra, ka realitātē notiek tikai dažu personu un viņu sadarbības partneru aktivitātes, kuru uzdevums ir imitēt akadēmisku darbību. Nedaudzajos pasākumos piedalās pārsvarā paši organizatori, lai arī tās tiek pieteiktas kā starptautiskas konferences un to statusu mākslīgi paaugstina specifiski veidota mediju publicitāte. Rossijskaja associacija pribaltijskih issļedovaņij ietvaros tiek publicēti pseidozinātniski materiāli, tajā skaitā par krievu tautiešu diskrimināciju Baltijā. 2017.gadā organizācija izdeva ilggadējā partijas Latvijas Krievu savienība aktīvista Vladimira Buzajeva grāmatu Pilsoņi un nepilsoņi: Politiski-tiesiskais Latvijas iedzīvotāju dalījums pēcpadomju periodā.
Viens no aktīvākajiem Krievijas informācijas pasākumu pret Latviju un Baltijas valstīm realizētājiem un organizatoriem ir Vladimirs Simindejs, kurš darbojas gan apvienībā Rossijskaja associacija pribaltijskih issļedovaņij, gan fondā Istoričeskaja pamjatj. Neskatoties uz reālu akadēmisku aktivitāšu un publikāciju trūkumu, Simindejs pozicionē sevi kā Baltijas valstu vēstures un mūsdienu norišu ekspertu, kā arī cīnītāju pret Baltijas valstīs notiekošo vēstures falsifikāciju un pārrakstīšanu, pastāstīja SAB. Propagandas materiālu veidošanai Simindeja rīcībā 2017.gadā tika nodots plašākam pētnieku lokam nepieejams, speciāli atlasīts, plašs dokumentu klāsts no Federālā drošības dienesta Centrālā arhīva un citiem slēgtiem arhīviem.
Šie un citi atslepenotie arhīvu dokumenti tiek izmantoti informācijas pasākumu pret Baltijas valstīm sagatavošanai, teikts pārskatā. Mērķtiecīgi atlasīto dokumentu vadmotīvs ir PSRS, padomju tautas un Sarkanās armijas ieguldījums nacisma sagrāvē, kas nodrošināja antihitleriskās koalīcijas uzvaru Otrajā pasaules karā, un cīņa pret nacistu un viņu atbalstītāju, kā arī cīnītāju pret padomju varu heroizāciju. Uzmanība pievērsta Baltijas valstu ekonomiskajai vēsturei periodā pēc Otrā pasaules kara, pierādot Padomju Savienības centrālo varas institūciju ieguldījumu to attīstībā.
Kā ziņots, lielāko apdraudējumu Latvijas interesēm rada Krievijas izlūkošanas un drošības dienestu aktīvā darbība, vēstīts SAB 2017.gada darbības pārskatā. Tajā norādīts, ka Krievijas izlūkošanas iestāžu darbs notiek gan izmantojot diplomātisko piesegu, gan strādājot no Krievijas teritorijas. Izlūkošanas interese konstatēta par plašu jautājumu loku. Latvijas drošības politika, aizsardzības spējas un militārā joma ir viena no galvenajām Krievijas izlūkošanas prioritātēm. Detalizēta uzmanība tiek veltīta visiem ar Latvijas līdzdalību NATO saistītiem aspektiem. Augsta izlūkošanas interese ir arī par priekšvēlēšanu un vēlēšanu procesiem.
Autors: LETA / Foto: LETA