Tiklīdz Latvijā ir mazāks saules gaismas daudzums, mēs biežāk slimojam ar dažādām elpošanas sistēmas vīrusu infekcijām un gripu.

Veiktie zinātniskie novērojumi liecina, ka šajā laikā Latvijas iedzīvotājiem organismā ir nepietiekams D vitamīna līmenis. Apkopoto analīžu rezultāti liecina, ka līdz pat 85% Latvijas iedzīvotājiem, kuri piedalījās pētījumos, tas bija nepietiekams.

Zinātnieki apkopojuši būtiskas likumsakarības – vai iedzīvotājiem, kuriem saules gaisma nav pietiekamā daudzumā, sasniedzot optimālu D vitamīna līmeni organismā, ir iespējams slimot retāk vai neslimot nemaz? D vitamīns ir labs profilaktisks līdzeklis pret elpošanas sistēmas vīrusu infekcijām un pret gripu, secinājuši zinātnieki.

Zināms, ka uz visu imūnās sistēmas šūnu virsmas, kuras piedalās aizsardzībā pret vīrusiem, ir īpašas D vitamīnam nepieciešamās piesaistes vietas jeb receptori. Likumsakarība ir vienkārša – ja D vitamīna receptori uz šūnu virsmām atrodas, tad šūnu normālai darbībai nepieciešams D vitamīns. 

Sakarības ar D vitamīnu, tā līmeni un papildu uzņemšanu tiek padziļināti pētītas pašreizējās Covid – 19 pandēmijas laikā. Jāpārliecinās par optimālu D vitamīna līmeni asinīs. Nav šaubu, ka visiem iedzīvotājiem pandēmijas skartajās zonās ir jābūt optimālam D vitamīna līmenim asinīs un jo īpaši D vitamīna deficīta valstīs, kāda ir arī Latvija. Kā mēs varam iegūt D vitamīnu pietiekamā daudzumā? D vitamīna  rezerves un daudzumu organismā var precizēt, nosakot D vitamīna līmeni asins analīzēs. Šo analīzi var veikt daudzās Latvijas laboratorijās. Diemžēl šis izmeklējums neietilpst valsts kompensējamo skaitā. Optimālais sasniedzamais līmenis asins analīzēs ir 45–55 ng/ml neatkarīgi no vecuma un dzimuma. Jādomā par pietiekamu D vitamīna uzņemšanu, jo līdz pat 85% iedzīvotāju tas ir nepietiekams!

Protams, D vitamīna avots ir saules gaisma jeb ultravioletais starojums, taču Latvijā saule spīd pārāk slīpā leņķī, lai mūsu ādā veidotos pietiekams D vitamīna daudzums. Mūsu valsts iedzīvotājiem ieteikts lietot D vitamīnu papildus kā uztura bagātināju vai medikamentu. Jāizvēlas D vitamīns, kura ķīmiskajā sastāvā ir D3 vitamīns, priekšroka ir kapsulām ar eļļas šķīdumu. Ražotājam jābūt drošam un pārbaudītam ar kvalitātes sertifikātu. Noteikti jāpievērš uzmanība, kāda ir norādītā D vitamīna deva jeb daudzums kapsulā vai pilienā. Katram no mums ir D vitamīna individuālās uzsūkšanās īpatnības! Tās jānoskaidro un lietojot, jāņem vērā!

26.05.2020./ Autors: Ventspilnieks.lv/ Foto: Pixabay