Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) redzeslokā nonākuši Ventspils un Ogres pašvaldības iepirkumi, kas, iespējams, ir pretrunā ar priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumiem, aģentūra LETA noskaidroja KNAB.
Birojs atbilstoši savai kompetencei pievērsīs uzmanību šiem gadījumiem, uz kuriem norādījusi biedrība Sabiedrība par atklātību Delna, jo saskaņā ar Priekšvēlēšanu aģitācijas likumu administratīvo resursu izmantošana priekšvēlēšanu aģitācijas mērķiem ir aizliegta. Tāpat šis likums paredz atbildību par administratīvo resursu izmantošanas ierobežojumu neievērošanu.
Vienlaikus KNAB vērš uzmanību, ka valsts un pašvaldību resursi ir jāizmanto lietderīgi. Turklāt finanšu līdzekļi un manta, kas izlietota prettiesiski, pārkāpjot Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma noteiktos administratīvo resursu izmantošanas ierobežojumus priekšvēlēšanu aģitācijā, ir piekritīga valstij.
Atbildīgajai amatpersonai vai darbiniekam, kurš ir nodarījis valsts pārvaldības kārtībai tādu kaitējumu, kas novērtējams mantiskā izteiksmē un atbilst aizliegtā veidā izlietoto finanšu līdzekļu vai mantas apmēram, ir pienākums atlīdzināt nodarītos zaudējumus, norādīja KNAB pārstāve Laura Dūša.
Sabiedrība par atklātību Delna saskata iespējamus pārkāpumus trīs Iepirkumu uzraudzības biroja mājas lapā publicētajos pašvaldību iepirkumos, saistot tos ar priekšvēlēšanu aģitāciju. Konkrēti minētas Ventspils pilsētas un Ogres novada pašvaldības, kuru iepirkumi varētu būt prettiesiski un pretrunā ar pirmsvēlēšanu aģitācijas aizliegumu.
Sestdien, 4.februārī, trīs mēnešus pirms pašvaldību vēlēšanām stājas spēkā priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu posms. Delna uzsver, ka viens no normatīvajos aktos ietvertajiem priekšvēlēšanu aizliegumiem ir politisko kampaņu finansēšana no valsts vai pašvaldības budžeta, kā arī no valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību līdzekļiem.
Aizliegta ir arī slēptā priekšvēlēšanu aģitācija, turklāt pārkāpuma gadījumā slēptajai priekšvēlēšanu aģitācijai iztērētie līdzekļi tiek ieskaitīti aģitācijas veicēja priekšvēlēšanu izdevumos. Tādēļ biedrībai vērš uzmanību uz 27. un 31.janvārī Iepirkumu uzraudzības biroja mājas lapā publicētajiem iepirkumiem: Ventspils domes pieteiktais iepirkums Ventspils informācijas izveidošana un izvietošana ziņu interneta portālos 2017.gadā, kā arī Ogres novada pašvaldības iepirkums TV sižetu izveide un raidīšana televīzijā un TV sižetu izveide un raidīšana televīzijā 2017.gadā.
“No minēto iepirkumu nolikumiem noprotams, ka Ogres un Ventspils pašvaldības meklē mediju kanālus, kas atspoguļotu aktuālos pašvaldību notikumus un veiksmes stāstus. Tas, ka šāda veida iepirkumi tiek organizēti pirmsvēlēšanu periodā, rada nopietnas aizdomas, ka pie varas esošie politiskie spēki vēlas izmantot nodokļu maksātāju naudu, lai tieši vai netieši ietekmētu vēlētājus. Varas partiju ekskluzīvo iespēju izmantošana, reizē veicina nevienlīdzīgu politisko partiju konkurenci,” norāda Delna.
Delna informējusi atbildīgās iestādes par iespējamu prettiesisku rīcību, kas vērsta uz pašvaldību un to iestāžu un kapitālsabiedrību resursus izmantošanu politisko partiju pirmsvēlēšanu kampaņai. Vienlaikus Delna uzskata, ka šāda veida pašvaldību tēriņi būtu jāieskaita priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumos.
Delna aicina sabiedrību aktīvi iesaistīties pirmsvēlēšanu un vēlēšanu procesu uzraudzībā un ziņot par pārkāpumiem KNAB, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei, policijai, kā arī celt trauksmi Delnas mājas lapā.