Pēc Covid-19 pandēmijas dēļ noteikto ierobežojumu atcelšanas rindas uz valsts apmaksātiem medicīnas pakalpojumiem Latvijas ārstniecības iestādēs kļuvušas garākas, un prioritāte tiek dota tiem pacientiem, kuriem iepriekš ārkārtējās situācijas dēļ pieraksts tika atcelts. Tomēr, kā liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) tīmekļa vietnē rindapiearsta.lv rodamā informācija, vismaz Ventspils pilsētā situācija šajā ziņā nebūt nav dramatiska.

Viens no nenoliedzamiem Ventspils plusiem medicīnas pakalpojumu pieejamības ziņā ir Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Ventspils filiāle. Saskaņā ar rindapiearsta.lv informāciju, uz tādām manipulācijām, kā, piemēram, locītavu ultrasonogrāfija, citu orgānu ultrasonogrāfija, elektrokardiogrāfija, mammogrāfija (Ventspils poliklīnikā – 46 dienas) un rentgenoloģija Ventspils slimnīcā rindā nākas gaidīt vien piecas dienas. Līdzīgi gaidīšanas laiki uz šadām manipulācijām ir arī Ventspils poliklīnikā un vairākās citās ārstniecības iestādēs. Piecas dienas jāgaida arī pacientiem, kuri vēlas tikt pie tādiem ārstiem speciālistiem, kā neirologs, narkologs, otolaringologs, psihiatrs, traumotologs, ortopēds (Ventspils poliklīnikā), anesteziologs, vispārējais ķirurgs, infektologs, internists, pediatrs (Ziemneļkurzemes reģionālā slimnīca), vai arī uz diabētiskās pēdas aprūpes kabinetu vai diabēta apmācības kabinetu. Ventspils pilsētas ārstniecības iestādēs pēc piecu dienu gaidīšanas rindā pieejami arī fizioterapeita un citi fizikālās medicīnas pakalpojumi, kā arī bērnu ķirurģija un vispārējā ķirurģija dienas stacionāros. Īsākais gaidīšanas laiks – viena diena – Ventspilī visās ārstniecības iestādēs ir ģimenes ārsta konsultācijas saņemšanai.

Uz iegurņa dobuma orgānu ultrasonogrāfiju, vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfiju, vairogdziedzera ultrasonogrāfiju dažādās ārstniecības iestādēs jāgaida no nedēļas līdz 10 dienām, uz dopelerogrāfiju kājas asinsvadiem no 14 – 20 dienām (doktorāts “Elite”, “Kronoss”) līdz pat 150 dienām (Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca Ventspilī). Saskaņā ar pašreizējo informāciju visilgāk – 365 dienas jeb gads – jāgaida uz rehabilitācijas pakalpojumiem dienas stacionārā un uz oftalmoloģiju dienas stacionārā Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Ventspils nodaļā. Tiesa, tas ne tuvu nav ilgākais laiks – piemēram, Rīgas 1. slimnīcā uz oftalmoloģiju dienas stacionārā jāgaida 405 dienas (tātad vairāk nekā gads), bet RAKUS stacionārā “Biķernieki” pat 1440 dienas jeb gandrīz četri gadi.

Šajā rakstā nav uzskaitīti tuvu ne visi valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi, to pieejamība un rindu garums Ventspilī. Jāņem vērā, ka katrā ārsta specialitātē situācija ir ļoti atšķirīga, un arī rindu garums ārstniecības iestādēs būtiski atšķiras. Tāpēc NVD tīmekļa vietnē rindapiearsta.lv ikviens var izvēlēties sev nepieciešamo ārstu speciālistu vai izmeklējumu, kā arī uzzināt vai un kādas attiecīgajā pilsētā vai novadā uz attiecīgo pakalpojumu ir gaidīšanas rindas, un kur pakalpojumu iespējams saņemt ātrāk.

Ja valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai vienā ārstniecības iestādē ilgstoši jāgaida rindā, pacientam ir tiesības vērsties citā ārstniecības iestādē visā Latvijā, kur gaidīšanas rindas nav vai tā ir mazāka. Tomēr jāņem vērā, ka ar ģimenes ārsta izrakstīto e-nosūtījumu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai vienlaikus pierakstīties rindā vairākās ārstniecības iestādēs nevar. Ja pacients pārdomā, veikto pierakstu var atcelt un izmantot to pašu e–nosūtījumu, lai pierakstītos citā ārstniecības iestādē. Tikai tādā gadījumā par pieraksta atcelšanu noteikti jāinformē attiecīgā iestāde, lai atbrīvojušos vietu rindā var piedāvāt citam pacientam.

9.07.2020. / Autors:Ventspilnieks.lv / Foto:Ventspilnieks.lv arhīvs