Aizvadītajās brīvdienās sociālajos tīklos parādījās aculiecinieku uzņemtās fotogrāfijas, ka Staldzenes pludmalē krastā atsevišķā posmā izskalots liels daudzums beigtu zivju – pārsvarā jūras grunduļi, taču bija arī gana daudz butes. Valsts vides dienesta Ventspils reģionālās vides pārvaldes Resursu kontroles sektora vadītāja Daina Naumova skaidro, ka ticamākais notikušā iemesls ir plīsis zvejas tīkls un nav pamata bažām par masveida zivju bojāeju.

Jautāta, kas liek domāt, ka pie vainas ir plīsis zvejas tīkls, eksperte norādīja uz zivju izmēriem. Viņa norādīja uz to, ka izskalotās beigtās zivis visas ir samērā lielas, taču to vidū nav pavisam maza izmēra zivtiņu, kādām tur būtu jābūt gadījumā, ja būtu notikusi masveida zivju bojāeja. Turklāt zivis kopā ar jūras zālēm esot izskalotas tikai salīdzinoši nelielā posmā un tieši iepretim vietai, kur zvejnieki parasti izliek zvejas tīklus.

Kaut arī aculiecinieki ziņoja ne vien par beigtām zivīm, bet arī par palmu eļļai līdzīgu vielu Kurzemes piekrastē, šie gadījumi neesot savstarpēji saistāmi, uzsvēra eksperte. Turklāt šāda informācija par palmu eļļai līdzīgo izskaloto vielu saņemtas vēl no vairākām vietām Kurzemes piekrastē no Liepājas līdz pat Kolkai. Savukārt zivju masveida bojāeja citviet nekur nav konstatēta. Pēc Naumovas teiktā, šis nav pirmais gadījums, kad krastā izskalota palmu eļļa. Šādu gadījumu ir reģistrēti vairākkārt. Būtiski ir tas, ka palmu eļļa nekādu kaitējumu zivīm nenodarot, norādīja eksperte. Tiesa, vai tā patiesi ir palmu eļļa, vēl tikai tiks pārbaudīts ekspertīzē.

Izrādās, ka izgāzt jūrā palmu eļļu drīkst. Ārpus teritoriālajiem ūdeņiem kuģiem nav aizliegts atbrīvoties no palmu eļļas, to vienkārši izgāžot jūrā.

 

Autors: Ventspilnieks.lv-LETA / Foto: LETA