Veselības inspekcija, kas savās kompetences ietvaros nodrošina normatīvajos aktos noteiktajās peldvietās (t.s. oficiālajās peldvietās) ūdens kvalitātes uzraudzību, publicējusi Pārskatu par peldvietu ūdens kvalitāti un uzraudzību 2021. gada peldsezonā.
Peldūdeņu kvalitātes monitorings un kvalitātes novērtēšana jau vairāk nekā 10 gadus Latvijā tiek veikta atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas par peldvietu ūdens kvalitātes pārvaldību prasībām, kas ir vienotas visā Eiropas Savienībā. Direktīvas prasības Latvijā ir pārņemtas Ministru kabineta 2017. gada 28. novembra noteikumos Nr. 692 „Peldvietas izveidošanas, uzturēšanas un ūdens kvalitātes pārvaldības kārtība” ar mērķi nodrošināt peldētāju aizsardzību pret mikrobioloģisko piesārņojumu un novērst peldvietu ūdeņu iespējamā piesārņojuma risku, kā arī savlaicīgi informēt iedzīvotājus par ūdens kvalitāti peldvietās.
Publicētajā Pārskatā apkopota informācija par 57 oficiālajām peldvietām un Veselības inspekcijas 2021.gadā veiktā peldvietu ūdens kvalitātes valsts monitoringa rezultātiem. Katrā peldvietā valsts monitoringa programmas ietvaros tika ņemti pieci ūdens paraugi peldsezonas laikā no 15.maija līdz 15.septembrim, pirmo paraugu ņemot īsi pirms peldsezonas sākuma. Ventspils pilsētas pašvaldība veic papildu paraugu ņemšanu un peldūdeņu testēšanu par saviem līdzekļiem gan oficiālajās peldvietās – pilsētas pludmalē, Staldzenes pludmalē un Būšnieku ezera peldvietā, gan neoficiālajās, ventspilnieku iecienītākās atpūtas vietās Ventas upē Ābolu ielas galā un Graudu ielas galā.
Veicot pēdējo četru peldsezonu peldūdeņu mikrobioloģisko rādītāju analīzi, tiek veikts ilglaicīgās kvalitātes novērtējums, kas raksturo peldvietas fekālā piesārņojuma kopējo risku. Peldvietas ar zemu ūdens kvalitāti ir pakļautas regulāram neattīrītu vai nepietiekami attīrītu notekūdeņu piesārņojumam, vai arī to ietekmē citi fekālā piesārņojuma avoti (ūdensputni, piesārņojuma ieplūde no sauszemes u.c.). Pēc ilglaicīgās kvalitātes novērtējuma peldvietas ūdens tiek klasificēts kā „izcilas”, „labas”, „pietiekamas” vai „zemas” kvalitātes ūdens. Visās peldvietās, lai netiktu apdraudēta peldētāju veselība, ir jānodrošina vismaz pietiekamas kvalitātes ūdens.
Pēc peldūdens ilglaicīgās kvalitātes rezultātiem par 2018.– 2021. gadu periodu Ventspils pilsētas pludmalei, Staldzenes pludmalei un Būšnieku ezera peldvietai ir izcilā peldūdens kvalitāte.
Pārskats par peldvietu ūdens kvalitāti un uzraudzību ir pieejams Veselības inspekcijas tīmekļvietnē www.vi.gov.lv sadaļā „Darbības jomas” → „Vides veselība” → „Peldūdens” → „Peldvietu ūdens kvalitāte”.