Irbenē sāksies radioteleskopa LOFAR antenu uzstādīšana

911

Kopš jūnija sākuma Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā (VSRC) Irbenē strādā AstroTec Holding B.V, lai drīzumā varētu sākties lielākā radioastronomijas zemo frekvenču radioteleskopa LOFAR antenu uzstādīšana, informēja Ventspils Augstskolas pārstāve Una Bitmane.

VSRC viesi kopā ar LOFAR laukuma būvniekiem no uzņēmuma SIA Akro nosprauda kabeļu trases un atzīmēja katras antenas precīzu atrašanās vietu. Darbs bijis ļoti atbildīgs un prasīja izcilu precizitāti, lai varētu antenas izvietot tieši paredzētajās vietās. Kopumā tika atzīmēti vairāk kā 800 punkti, skaidroja Bitmane.

17.jūnijā tika piegādāts LOFAR konteiners ar serveru ekipējumu, ar ko arī visi piegādes darbi ir noslēgušies un tagad tiks uzsākts antenu uzstādīšanas process.

Kā skaidroja VSRC, LOFAR stacijas izveide gan VSRC, gan Latvijai jaunas zinātniskas iespējas ne tikai radioastronomijas sfērā, bet arī informācijas un komunikācijas tehnoloģijās, ģeofizikā, ģeodēzijā, vides inženierijā un bioekonomikā.

LOFAR ir lielākais radioastronomijas zemo frekvenču radioteleskops, ko veido vairākās valstīs izvietoti, savstarpēji saistīti LOFAR antenu lauki, kuri strādā zemo frekvenču diapazonā no 10 līdz 240 MHz un izceļas ar savu revolucionāro dizainu. LOFAR–Latvia būs būtisks papildinājums lielākajam radioteleskopu tīklam pasaulē, kas savienots ar centrālo staciju Nīderlandes ziemeļos, tā veidojot vairāk nekā divu tūkstošu kilometru garu tīklu. Ar šo unikālo instrumentu astronomi varēs izpētīt un ielūkoties vēl tālāk Visumā.

Starptautiskais LOFAR teleskopu tīkls ir Eiropas zemas frekvences radioteleskopu tīkls, kas savstarpēji savienots ar ātrgaitas optisko tīklu, kur tūkstošiem antenu ar jaudīgiem datoriem rada milzu virtuālu antenu ar diametru vairāk nekā divi tūkstoši kilometru. Tādējādi šādam teleskopam ir vēl asāka un jutīgāka uztveršana.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay