IKP palielinājies par 0,2% ceturkšņa un par 0,3% gada laikā

1359

Šā gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar otro ceturksni, iekšzemes kopprodukts (IKP) salīdzināmajās cenās palielinājies par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati. Ceturksnī, salīdzinot ar 2015.gada attiecīgo periodu, IKP pieauga par 0,3% gan pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem, gan pēc neizlīdzinātiem datiem. Pēc detalizētu visu nozaru ceturkšņa datu saņemšanas un analīzes IKP pieauguma apjoms ir mazāks nekā novērtēts pirms mēneša.

Trešajā ceturksnī IKP faktiskajās cenās bija 6,4 miljardi eiro, bet salīdzināmajās 2010.gada cenās – 5,6 miljardi eiro.

Apstrādes rūpniecības nozare pieaugusi par 4%. Pieaugumu uzrādīja visas lielākās apstrādes rūpniecības nozares (koksnes un koka izstrādājumu ražošana – par 4%, pārtikas produktu ražošana – par 1%, gatavo metālizstrādājumu ražošana – par 6%). Ievērojams kāpums bija vērojams arī datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 22%, citur neklasificētu iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā – par 13% un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 10%.
Atsevišķās nozarēs bija vērojams ražošanas apjomu samazinājums: apģērbu ražošanā – par 5%, ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā – par 8%, iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 11%.

No pārējām rūpniecības nozarēm minimāls pieaugums par 0,3% bija tikai ūdens apgādē, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanā un sanācijā, taču pārējās nozarēs novērots kritums: ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 5%, elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā – par 8%.

Būvniecības produkcijas apjoms samazinājās par 22%. Būvniecības apjomu samazinājums bija nedzīvojamo ēku segmentā – par 3% (īpatsvars 39% no visa būvniecības produkcijas apjoma) un dzīvojamo ēku būvniecībā – par 9% (īpatsvars 16%). Vislielākais kritums bija vērojams inženierbūvju celtniecībā (īpatsvars 45% no visa būvniecības produkcijas apjoma) – par 36%, t.sk. ostu, ūdensceļu un dambju un citu hidrobūvju būvniecībā – par 39%, autoceļu, ielu, ceļu, lidlauku skrejceļu, dzelzceļu būvniecībā – par 31%. Savukārt pieaugums bija tiltu un tuneļu būvniecībā – par 50%.