Pieci politiskie spēki, kurus savā Ministru kabinetā vēlētos redzēt premjera nomināciju saņēmusī Jaunās konservatīvās partija (JKP), esot vienojušies par astoņām potenciālās valdības prioritātēm. Tāpat pirmdienas vakarā izskanēja arī iespējamais ministru portfeļu sadalījums, kā arī pirmie iespējamie amatu kandidāti.
VALDĪBAS PIRMĀS PRIORITĀTES IEZĪMĒTAS
Premjera amatam nominētais JKP līderis Jānis Bordāns pirmdien pēc trīs stundu garām sarunām ar potenciālajiem partneriem žurnālistiem teica, ka kopumā pašlaik ir vienošanās par astoņām prioritātēm. Starp tām viņš minēja tiesiskumu, obligātās iepirkuma komponentes (OIK) problēmas risinājumu, sociālās nevienlīdzības mazināšanu, izglītību, pārmaiņas veselības jomā, demogrāfijas jautājumus, administratīvi teritoriālo reformu, kā arī finanšu stabilitāti un drošību.
Pēc viņa teiktā, politiķi apsprieda valdības deklarācijas plānu, un partneriem neesot bijis atšķirīgu viedokļu par prioritātēm. Tomēr potenciāliem partneriem bijuši iebildumi par vairākiem valdības darba plāna punktiem, tai skaitā valodas lietojumu augstskolās un pilsonības piešķiršanu Latvijā dzimušajiem nepilsoņu bērniem.
Nacionālās apvienības politiķis Jānis Dombrava cita starpā norādīja, ka tikšanās laikā pārrunātas arī JKP piedāvājumā minētās pretrunas ar nacionālās apvienības programmu. Dombrava skaidroja, ka nacionālās apvienība iebilst pret automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņu bērniem un imigrantu “ieplūdināšanu”.
VL-TB/LNNK vēlas, lai jaunajai valdībai būtu stingra pozīcija, neatbalstot nedz viesstrādnieku uzņemšanu, nedz patvēruma meklētāju pārdali Eiropas Savienībā. Bažas bija radušās arī par izteikto piedāvājumu saistībā ar finansējumu sabiedriskajiem medijiem krievu valodā. Dombrava akcentēja, ka bija svarīgi pārrunāt augstāk minētos jautājumus, par kuriem bažas bija radušās nacionālās apvienības valdei un biedriem.
Tāpat VL-TB/LNNK svarīga ir vidusskolu tīkla saglabāšana reģionos, īpaši pierobežā, kā arī pāreja uz vienotu izglītību valsts un privātajās skolās. Politiskais spēks tāpat sarunās norādīja uz nepieciešamību kliedēt bažas, ka varētu notikt kādu uzņēmumu privatizācija, kotējot valsts lielo uzņēmumu akcijas biržā.
Attīstībai/Par! līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce norādīja, ka valdības sarunās vēl nepieciešams atrisināt “daudz un dažādus jautājumus”, tajā skaitā par reformām veselības aprūpes un izglītības jomā un novadu reformas veikšanu. Piecu partiju sarunās plaši tika pārrunāts piedāvātais valdības deklarācijas projekts un sarunas gaitā parādījās arī jaunas prioritātes. Viņš skaidroja, ka būs jāturpina apspriešanās, un politiskais spēks “ir priecīgs”, ka darbs turpināsies.
KAM TIKS MINISTRU AMATI?
Amatu sadalījumā valdībā varētu ievērot proporcionalitātes principu, uzskata nominētais premjera amata kandidāts Jānis Bordāns. Pēc potenciālo partneru tikšanās pagaidām gan atturējās atklāt iespējamu atbildības jomu sadalījumu valdībā. Viņš to darīšot, kad partijas nonāks “tuvu risinājumam”.
Bordāns gan pastāstīja, ka piedāvāja partneriem ievērot proporcionalitātes principu. Tas nozīmē, ka katras partijas pārziņā būtu trīs amati valdībā, izņemot Jauno Vienotību, kuras pārziņā būtu divas atbildības jomas. Politiķis gan piebilda, ka ministriju sadalījumā būtu jāņem vērā arī Saeimas spīkera amats.
Jau iepriekš JKP pauda, ka savā pārziņā gribētu Finanšu ministriju un Iekšlietu ministriju. Tāpat izskanējis, ka JKP varētu vadīt Izglītības un zinātnes ministriju. Starp finanšu ministra kandidātiem Bordāns iepriekš minēja politiķus Gati Eglīti un Krišjāni Feldmani, iekšlietu ministra amata kandidāti ir Juta Strīķe un Juris Jurašs, bet izglītības un zinātnes ministra amatam JKP piedāvā deputāti Anitu Muižnieci.
KPV LV varētu piedāvāt ieņemt zemkopības ministra, ekonomikas ministra un satiksmes ministra amatus, tāpat izskanējusi iespēja, ka partijai būtu jāsaņem Saeimas priekšsēdētājas biedra vieta Prezidijā, kas tādā gadījumā būtu jāatstāj Inesei Lībiņai-Egnerei.
Attīstībai/Par! varētu piešķirt atbildību par Veselības ministriju, Labklājības ministriju un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.
Nacionālajai apvienībai jaunajā valdībā varētu uzticēt turpināt Kultūras ministrijas pārraudzību, kā arī ieņemt aizsardzības ministra posteni. Politiskajam spēkam esot paredzēts piedāvāt divas ministrijas, jo nacionālajai apvienībai ir arī Saeimas priekšsēdētāja amats.
Ārlietu ministra amatā arī turpmāk varētu strādāt Edgars Rinkēvičs, tāpat Jaunā Vienotība varētu uzņemties atbildību par Tieslietu ministriju.
Autors: LETA / Foto: LETA