Otrdien, 2. oktobrī, plkst.17 Ventspils Galvenajā bibliotēkā notiks sabiedriskās apspriešanas sapulce par paredzētajiem grozījumiem Ventspils pilsētas attīstības programmā, kurā ikviens ventspilnieks, uzņēmējs un sabiedrisko organizāciju pārstāvis varēs brīvi izteikt savus komentārus un priekšlikumus par piedāvātajiem grozījumiem, informēja domes Ekonomikas nodaļas ekonomists–analītiķis Austris Galindoms. Šī pilsētas attīstības koncepcija ietver plašu grozījumu kopumu, dažos no tiem veicot atkāpes no līdz šim uzstādītajiem mērķiem.
Attīstības plānošanas dokumenta par Ventspils pilsētas attīstības programmu 2014. līdz 2020.gadam aktualizācijā iekļauti kopumā 49 priekšlikumi, skaidroja domes pārstāvis. “Tie ir jauni rādītāji, uzdevumi, pasākumi un precizētas redakcijas esošiem uzdevumiem un pasākumiem, kā arī apkopoti vai izslēgti atsevišķi aktualitāti zaudējuši pasākumi,” norāda Galindoms.
Vairāki punkti ir būtiski mainīti. Ventspils pilsētas pašvaldības virsmērķis līdzšinējā Ventspils pilsētas attīstības programmā 2014.-2020.gadam bija iedzīvotāju skaita palielināšana pilsētā. Jaunajā redakcijā kā virsmērķis ir izvirzīts iedzīvotāju skaita saglabāšana pilsētā. Kā pamatojums ir tieši esošā neiepriecinošā demogrāfijas situācija.
Tiesa, pašvaldība izvirza augstākus mērķus demogrāfiskās situācijas uzlabošanā. Ja līdz šim bija noteikts, ka 2020.gadā sasniedzamajam rezultātam ir jābūt vairāk nekā 9,0 jaundzimušajiem uz 1000 iedzīvotājiem, to pašu nosakot arī uz 2030.gadu, tad tagad abos laika periodos šis skaitlis ir palielināts līdz 9,4. Migrācijas saldo līdzšinējā plānā pieļāva -400 cilvēkus gadā kā 2030., tā 2030.gadā, taču tagad ir uzdevums noturēt “pa nullēm”.
Atmesta arī agrākā iecere attīstīt Ventspils lidostu, paredzot tam īpašu attīstības projektu, ko nu plāno aizstāt ar vienkāršu lidlauka uzturēšanu un mēģināt nodrošināt čartera lidojumu pieejamību.
Interesants ir jaunais papildinājums attiecībā uz pasažieru pārvadājumiem pa dzelzceļu. Ja agrāk pašvaldība asi nostājās pret dzelzceļa līnijas starp Ventspili un Rīgu pastāvēšanu, jo vietējai vietvarai svarīgāk bija maksimāli piesaistīt pasažierus no domes bagātīgi dotētajam pašvaldības uzņēmuma Ventspils reiss, tad jauno pilsētas attīstības plānu papildinājis punkts ar uzdevumu sekmēt dzelzceļa līniju attīstību: “Sadarboties ar AS Pasažieru vilciens pētījumā par iespējamību izveidot mūsdienīgu, ātru un ērtu pasažieru dzelzceļa savienojumu ar Rīgu un lidostu Rīga.” Tas veicināšot pilsētas sasniedzamību, teikts dokumentā.
Attiecībā uz ostas teritorijām, nedaudz koriģēts formulējums attīstības plāniem, norādot, ka jānodrošina “pievadceļu attīstība Ventspils brīvostas teritorijā esošajiem termināļiem un industriālajām zonām”, kā arī “Ventspils brīvostas hirotehnisko būvju pārbūve un atjaunošana”. No plāna svītrots mērķis par Ventspils brīvostas piestātņu elektrifikāciju, jo tam pašlaik nav ekonomiska pamatojuma.
Ventspils pilsētā darbu ir uzsākuši un noris sarunas par tādu jaunu uzņēmumu ienākšanu, kuru darbības nozares ir atšķirīgas no Ventspilī tradicionāli pārstāvētajām nozarēm. Tas nozīmē, ka šiem uzņēmumiem darbinieki ir jāpiesaista ārpus Ventspils pilsētas teritorijas. Šiem uzņēmumiem ir nepieciešams pašvaldības atbalsts kvalificētu darbinieku piesaistīšanai, šo uzdevumu izvirzot kā jaunu mērķi pilsētas attīstības plānā.
Tāpat pašvaldība sola nodrošināt atbalstu informācijas un komunikāciju tehnoloģiju un apstrādes rūpniecības prioritāro nozaru uzņēmumu speciālistu nodrošināšanai ar dzīvojamo telpu.
Jauns papildinājums ir uzdevums veidot Ventspils vecpilsētu par pilsētas sabiedrisko centru, lai veicinātu apdzīvotības un sabiedrisko funkciju vairošanu šajā rajonā. Tāpat plānots sekmēt mūsdienīga dzīvojamā fonda izveidi, atbalstīt budžeta klases daudzdzīvokļu māju pārbūvi vai celtniecību, kā arī uzaicinātajiem speciālistiem piedāvājot izīrēt pašvaldības dzīvojamo fondu.
Pēdējā laikā ir pieklusis vērienīgais plāns ar plaša SPA un rehabilitācijas centra būvniecību, kas jaunajā redakcijā tiek nedaudz mainīts un atbalstu “kūrorta ārstniecības iestāžu, SPA centra un saistītas infrastruktūras izveidošanai”. Tāpat nākotnē parādās iecere par kafejnīcu attīstību un pieejamību pludmalē, kas veicinās tūrisma infrastruktūras attīstību un nodrošinās “pludmales pievilcības veicināšanu”, teikts dokumenta pamatojumā.
Audzēkņu skaits, kas iesaistās rīcības programmas darbam ar apdāvinātiem pašvaldības izglītības iestāžu audzēkņiem īstenotajās aktivitātēs, esošajā situācijā uz 2013.gadu bija 1277, tad līdz 2020.gadam definēts mērķis šo skaitu vairāk nekā divas reizes kāpināt līdz 2600.
Attiecībā uz izglītību, to papildinājis arī jauns punkts par pirmsskolas izglītības iestāžu grupu komplektāciju, ievērojot grupu piepildījumu atbilstoši bērnu vecumam un jaunu grupu atvēršana atbilstoši pirmsskolas izglītības iestāžu pakalpojumu pieprasījumam.
Pašvaldība arī kļuvusi piezemētāka ambiciozo mērķu noteikšanā attiecībā uz audzēkņu skaitu Ventspils Tehnikumā. Ja līdz šim bija noteikts, ka 2020.gadā tehnikumā skolosies vairāk nekā 1000 jauniešu, tad tagad šis skaits ir samazināts līdz 850. Audzēkņu skaits precizēts saskaņā ar tehnikuma darbības turpmāku stratēģiju.
Tikmēr iedzīvotāju skaits, kuri ieguvuši profesionālo kvalifikāciju neformālo prasmju atzīšanas ceļā, 2020.gadā jābūt ne vairs vairāk par pieciem, bet gan jau vairāk par 100 cilvēkiem.
Līdz šim bija plāns pilsētā izveidot atskurbtuvi, taču nu jaunajā redakcijā plānots no šīs ieceres atteikties un svītrot no attīstības plāna. Kā iemesls minēts, ka “pašvaldībai nav šāda pienākuma un finansējuma”.
Sabiedriskā transporta sektorā par uzdevumu izvirzīts līdz 2020.gadam ieviest e-biļešu lietošanu PSIA Ventspils reiss apkalpotajos reisos. Tāpat plānots radīt pārskatāmu un ērtu sabiedrisko pakalpojumu lietošanu, ņemot vērā sabiedriskā transporta lietošanas samazināšanos, kā arī regulāri aptaujāt ventspilniekus par mainīgajām vajadzībām pilsētas sabiedriskā transporta lietošanā.
Papildināts saraksts arī ar punktu, kas paredz veicināt piesārņojošās darbības veicēju pašmonitoringa sistēmu izveidi, turpinot sniegt priekšlikumus Valsts vides dienestam. Savukārt Ventspils pilsētas ūdenssaimniecības tālāka attīstība paredz veikt sabiedrības izglītošanu par dzeramā ūdens kvalitāti un lietošanu, veicinot jaunu lietotāju pieslēgšanos pie centralizētiem ūdens apgādes un kanalizācijas tīkliem, kur ir nodrošināta tāda pieejamība, nepalielināt ūdens zudumus un notekūdeņu infiltrācijas līmeni, racionāli izmantot notekūdeņu dūņas lauksaimniecībā.
Ar pilnu dokumenta versiju var iepazīties šeit: https://www.ventspils.lv/files/dokumenti/2018/papildinajumu-izzina.pdf
Kopumā publiskā apspriešana jau norit un tā ilgs līdz 8.oktobrim. Viedokli un priekšlikumus iespējams izteikt elektroniski, iesūtot Ventspils pilsētas domes Ekonomikas nodaļai e-pastā ekonomika@ventspils.lv, kā arī rakstiski, nododot tos klātienē domes Ekonomikas nodaļā, un, protams, piedaloties sabiedriskajā apspriedē.
Pēc publiskās apspriešanas līdz 19.oktobrim tiks sagatavots pārskats par saņemtajiem, atbalstītajiem un neatbalstītajiem priekšlikumiem. Priekšlikumi tiks izvērtēti atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem un institūciju sniegtajiem nosacījumiem, norāda dome.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA