Latvijā šogad septembrī salīdzinājumā ar augustu patēriņa cenas pieaugušas par 0,6%, bet gada inflācija sasniegusi 3,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes pirmdien, 8.oktobrī, publiskotie dati. Ekonomisti prognozē, ka ir sagaidāma vēl straujāks inflācijas kāpums.

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas šī gada septembrī bija par 6,2 % augstākas. Precēm cenas pieauga par 4,8 %, bet pakalpojumiem – par 9,8 %.

Inflācijas veicinātāji – transports, mājokļa preces un pakalpojumi, alkohols, tabaka, pārtika

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām gada laikā bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakai, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, dažādu preču un pakalpojumu grupai.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu gada laikā bija svaigiem dārzeņiem (+16,3%). Cenas pieauga maizei (+6,0%), olām (+9,1%), augļu un dārzeņu sulām (+8,1%), zivīm (+12,0%), konditorejai (+2,3%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+0,9%), piena produktiem (+1,3%). Lētāks kļuva cukurs (-22,0%), kafija (-4,4%), augu eļļa (-8,8%), mājputnu gaļa (-1,7%).

Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 5,3%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, vīnam un alum. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 6,3%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 5,0%. Dārgāks bija cietais kurināmais, siltumenerģija, ūdensapgāde, dabasgāze, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa īres maksa, atkritumu savākšana, kā arī kanalizācijas pakalpojumi. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās elektroenerģijai.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu bija degvielai (+17,2%). Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 20,6%, benzīns – par 14,6% un auto gāze – par 4,8%. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 4,5%, ko galvenokārt noteica autotransportlīdzekļu apdrošināšanas sadārdzināšanās. Cenas palielinājās arī personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem un finanšu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija ēdināšanas pakalpojumiem, apaviem, zobārstniecības pakalpojumiem, televīzijas abonēšanas maksai, telekomunikāciju pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem. Toties lētāki kļuva kompleksie atpūtas pakalpojumi.

Cenas kāpj straujāk nekā ierasts

Septembrim ir raksturīgs cenu kāpums, ko parasti nosaka apģērbu un apavu cenu pieaugums saistībā ar jauno sezonas preču pārdošanu. Tomēr šogad cenu pieaugums septembrī bija straujāks kā iepriekšējos gados, norāda Ekonomikas ministrijas analītiķe Ieva Šnīdere.

Galvenais iemesls inflācijas aktivizācijai ir cenu lēciens preču grupā, kas apsteidzis pakalpojumu cenu kāpumu. Pakalpojumos inflācijas temps saglabāsies, jo algu kāpums un citi faktori uztur inflācijas spiedienu, prognozē ekonomisti.

“Primārais virzītājs šobrīd ir enerģijas cenas, kas izpaudīsies arī nākamgad, kad spēcīgāki var kļūt arī otrreizējie efekti. Klimatisko apstākļu dēļ turpināsies kāpums arī noteiktām pārtikas precēm. Preču cenu sadārdzināšanās tempa kāpums nozīmē, ka pamazām inflācijas temps paātrināsies. Līdz šim inflāciju no krasākām izmaiņām noturēja tieši ārējie faktori, kas nu kļūst arvien vairāk inflāciju veicinoši arī Latvijā,” norāda SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Mierīgākas prognozes ir citiem ekonomistiem. “Turpmākajos mēnešos varam gaidīt, ka gada inflācijas temps svārstīsies tuvu 3% atzīmei, ko lielākoties ietekmēs tie paši faktori, kas līdz šim. Tomēr, ņemot vērā inflācijas gauso kāpumu šī gada sākumā, vidējā gada inflācija šogad kopumā būs mērena,” tā Swedbank ekonomiste Linda Pildava. “Lai arī inflācijas kāpums ir jūtami straujāks cenu kāpums nekā gada sākumā, kad inflācija Latvijā svārstījās ap 2%, taču lielā mērā saistīts ar ārējiem faktoriem, it īpašu naftas cenu pieaugumu, un šobrīd nav pamata domāt, ka inflācija Latvijā varētu kļūt vēl straujāka. Drīzāk nākošajos mēnešos patēriņu cenu kāpums Latvijā stabilizēsies un līdz gada beigām inflācija saglabāsies ap 3%,” tā savukārt bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA