Šī gada janvārī patēriņa cenas Latvijā bija par 0,4% augstākas nekā decembrī, bet gada inflācija jeb patēriņa cenu attiecība starp šī un pagājušā gada janvāra mēnešiem bija 2,2% apmērā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes otrdien publiskotie dati.
Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, janvārī pieauga par 2,7%.
Lielākā ietekme mēneša laikā bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, veselības aprūpei, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem.
Savukārt lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām gada izteiksmē bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.
Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 3,4%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija cūkgaļai (+16,5%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+7,6%), mājputnu gaļai (+6,3%) un gaļas izstrādājumiem (+10,2%). Cenas pieauga arī svaigiem augļiem (+14,1%), konditorejas izstrādājumiem (+4,4%), cukuram (+7,3%), miltiem un citiem graudaugiem (+4,3%), saldējumam (+4,5%), augļu un dārzeņu sulām (+3,8%), jogurtam (+2,7%) un rīsiem (+10,1%). Lētāks kļuva siers un biezpiens (-4,2%), kafija (-1,9%), sviests (-4,1%) un skābais krējums (-2,4%).
Alkohola un tabakas cenu līmenis pieauga par 2,5%. Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 2,4%, sadārdzinoties alum un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 2,7%.
Veselības aprūpē cenas pieauga par 3%, ko galvenokārt veidoja cenu kāpums vispārējās medicīniskās prakses un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Dārgāki kļuva arī zobārstniecības pakalpojumi un farmaceitiskie produkti.
Transporta pakalpojumu jomā bija cenu kāpums degvielai par 8,8%, tostarp benzīnam – par 12,6% un dīzeļdegvielai – par 7,2%, kamēr auto gāzei vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,2%. Dārgāka kļuva personisko transportlīdzekļu apkope un remonts, kā arī pasažieru pārvadājumi, tostarp pārvadājumi pa autoceļiem, aviopārvadājumi un pārvadājumi ar vilcienu.
Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi gada laikā kļuva dārgāki par 2,3%, bet restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 2,8%.
11.02.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com