Pagājušā gada izskaņā, salīdzinot ar līdzīgu laika periodu 2018.gadā, cenas maizei, cūkgaļai, piena produktiem, augļiem un dārzeņiem ir ievērojami augušas. Savukārt būtiski samazinājušās tikai dažu augļu un dārzeņu, sviesta un kafijas cenas, liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra apkopotā informācija. Taču šogad cerēt uz būtisku cenu samazinājumu nav pamata, norāda Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe.
Pagājušā gada otrajā pusē Latvijā lielai daļai pārtikas produktu sākās cenu kāpums. Tas gan pamatā saistīts ar cenu izmaiņām pasaules un Eiropas tirgos. Piemēram, kefīram cena gada laikā palielinājusies par 14%, bet biezpienam – par 13%, sviestam – pēc neadekvātā cenu kāpuma tā samazinājās par 19%. Kafijas pupiņu cena samazinājās par 6%. Rudzu maizei kāpums bija 25%.
Līdz pagājušā gada vidum pārtikas cenas gan Latvijā, gan pasaulē bija samērā stabilas, bez būtiska cenu kāpuma. Bet jau gada otrajā pusē sākās cenu pieaugums. Dārzeņiem tas bija saistīts ar karsto vasaru Rietumeiropā, kad daudz kas neizauga un cenas pieauga arī mūsu reģionā. Maizes cenas kāpums daļēji ir saistīts ar miltu cenām, bet vairāk ar citu resursu cenu kāpumu. Tāpat maizes cepēju vidū ir ļoti liela konkurence, tāpēc ilgstoši tika turētas zemas cenas. Cenu samazinājums saulespuķu eļļai un kafijai bija saistīts ar pasaules tirgus cenām, skaidroja Gulbe.
“Neskatoties uz to, ka ir produktu grupas kam pasaulē tiek prognozēts cenu samazinājums, Latvijā viņš būs nemanāms. Būtiski cenu pieaugumu Latvijā ietekmēs resursu cenu straujais pieaugums, piemēram, degvielai. Tāpat arī darbaspēku izmaksu pieaugums neveicinās pārtikas cenu samazinājumu, jo darbaspēka izmaksas ir būtiska pozīcija tās pašizmaksā, ” uzskata Gulbe.
07.01.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com