Saistībā ar šovasar izskanējušajiem strīdiem par AS Ventspils Tirdzniecības osta it kā radīto akmeņogļu lielo putēšanu, spēkā esošie normatīvie akti vides piesārņojuma kontrolei nav gana efektīvi, tādēļ tie būtu jāatceļ vai jāgroza. Šādu sev interesējošas izmaiņas vēlas panākt Ventspils pilsētas pašvaldība.

Kā norāda Ventspils pilsētas domes Vides uzraudzības nodaļas vadītāja Ilga Zīlniece, pašvaldības skatījumā, ja jūlija otrajā pusē, kad bija acīmredzams akmeņogļu piesārņojums un liela daļa ventspilnieku un pilsētas viesu pauda savu sašutumu par to, Valsts vides dienesta (VVD) Ventspils reģionālā vides pārvalde un Ventspils Tirdzniecības osta pauda viedokli, ka netiek pārkāpti normatīvie akti, tad šādi normatīvie akti nav sasnieguši savu mērķi un tie ir vai nu jāatceļ kā nevajadzīgi vai arī jāgroza. Ar šādu priekšlikumu pašvaldība jau vērsusies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā un VVD norādot, ka esošie normatīvie akti nedod iespēju efektīvi kontrolēt un nenoved pie sabiedrības tiesībām dzīvot kvalitatīvā vidē.

Zīlniece skaidroja, ka par piesārņojošās darbības atļaujas izsniegšanu un tās nosacījumu izpildes kontroli atbildīga ir VVD. Arī Ventspils Tirdzniecības osta atļauju piesārņojošās darbības veikšanai izsniegusi un tās izpildi kontrolē VVD Ventspils reģionālā vides pārvalde. “Ja uzņēmums cenšas ekonomēt uz vides prasību ievērošanas rēķina, tad VVD ir vienīgā atbildīgā institūcija, kurai ir nelokāmi jāpieprasa šo prasību izpilde, nepieciešamības gadījumā sodot vainīgo,” akcentēja Zīlniece.

Pašvaldība aicinājusi VVD veikt nepieciešamās izmaiņas Ventspils Tirdzniecības ostas piesārņojošās darbības atļaujā attiecībā uz nelabvēlīgajiem meteoroloģiskajiem apstākļiem, lai tādas situācijas kā jūlija otrajā pusē neatkārtotos turpmāk un iedzīvotājiem būtu nodrošināta iespēja dzīvot labvēlīgā un veselību neapdraudošā vidē.

Patlaban pašvaldība gaida atbildes uz izteiktajiem priekšlikumiem no atbildīgajām institūcijām.

Pašvaldības pārstāvji arī tikušies ar pašreizējo VVD Ventspils reģionālās vides pārvaldes direktoru Normundu Broku, izklāstot viedokli par dažādām problēmām, tostarp arī akmeņogļu putēšanas jautājumiem.

Kā uzsver Zīlniece, pašvaldības vēlme ir panākt, lai kontrolējošās valsts iestādes un uzņēmumi pildītu savus uzdevumus piesārņojošās darbības un tās kontroles jomā. Pagaidām par uzlabojumiem vēl pāragri spriest, taču no jaunā VVD Ventspils reģionālās vides pārvaldes vadītāja Normunda Broka esot sajūtama izpratne un vēlme uzlabot kontroles darbu, apgalvoja Zīlniece.

Ventspilnieks.lv jau ziņoja, ka pretēji publiski skaļi izskanējušiem apgalvojumiem no pašvaldības vadības puses un iedzīvotāju sūdzībām, ka vērojama liela ogļu putekļu koncentrācija visā pilsētā, VVD vairākkārt uzsvēra, ka gaisa kvalitāte pilsētā ir normas robežās, turklāt akmeņogļu iekraušana kuģos tiek stingri uzraudzīta.

AS Ventspils tirdzniecības osta veica pastiprinātu ogļu laistīšanu jeb mitrināšanu, lai novērstu sausuma un vēja iespaidā iespējamo ogļu putēšanu, iepriekš norādīja uzņēmums. Ogļu pārkraušanas kompleksos diennakts režīmā darbojas putekļu monitoringa iekārtas, ar kuru palīdzību uzņēmums kontrolē, lai netiktu pārsniegts pieļaujamais ogļu putekļu daļiņu diennakts robežlielums, kas ir 50 µg/m3. Ogļu putekļu koncentrācijas atbilstību pieļaujamām normām kontrolē arī Valsts vides dienesta Ventspils reģionālā vides pārvalde, kura pārkāpumus uzņēmuma darbībā nav konstatējusi.

Kā skaidroja Ventspils tirdzniecības ostā, uzņēmums veic visus nepieciešamos pasākumus putēšanas mazināšanai, taču uzņēmuma spēkos nav ietekmēt ne šajā gadā valdošo sausumu, ne arī regulāro ziemeļa vēja virzienu. Pat neraugoties uz laika apstākļu ietekmi, saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra gaisa kvalitātes mērījumu datiem un Valsts vides dienesta veiktajām pārbaudēm gaisa kvalitāte Ventspilī atbilst normatīvo aktu prasībām un pieļaujamā piesārņojuma norma nav pārsniegta, lai gan no pašvaldības puses izskan pārmetumi un apgalvojumi par pilnīgi pretēju situāciju.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA