Ventspils novada pašvaldības pārstāvji no 2024. gada 7. līdz 9. oktobrim piedalījās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras sadarbībā ar Dānijas vēstniecību Latvijā un Dānijas enerģētikas aģentūru organizētā pieredzes apmaiņas braucienā uz Dāniju, kur dažādos objektos un pašvaldībās Baltijas valstu delegācijām tika dota iespēja iepazīties ar Dānijas pieredzi vēja elektrostaciju izbūvē atkrastē ostas (Thyboron) teritorijā, saules enerģijas paneļu parka izbūvi un trīs vietējo pašvaldību (Viborga, Lemviga, Obenro) praktisko pieredzi un pašvaldības lomu sabiedrības viedokļa uzklausīšanā un iesaistē ar enerģijas ražošanu saistītu objektu izveidē.

Viborgas pašvaldība (1420 km2 ar ~97 tūkst. iedzīvotāju) iepazīstināja ar pieredzi darbā ar dažādiem enerģētikas projektu attīstītājiem. Īpaša uzmanība tika pievērsta aspektam par vietējās kopienas iedzīvotāju iesaisti lēmumu pieņemšanā un “Kvosted” saules enerģijas parka gadījumā ir tikuši saņemti apmēram 20 vietējo iedzīvotāju iesniegumi. No aptuveni 15 enerģētikas projektiem 3 projekti nav tikuši atbalstīti un nav panākta vienošanās par to īstenošanu.

Apmeklējot Lemvigas pašvaldībā izveidoto “klimata māju”, bija iespēja iepazīties ar dažādām ekspozīcijām saistībā ar klimata pārmaiņu jautājumiem, piemēram, mākslīgs plūdu simulators ar iespēju manuāli pārvietot gultni un ēku “modeļus” izvietot dažādās vietās, lai saprastu, kas notiek, ja ēka tiek uzcelta dabiski applūstošās (piemēram, upju vai ezeru palienē) teritorijās un kas notiek plūdu laikā.

Lemvigas pašvaldības pārstāvji līdzīgi kā Viborgas pašvaldībā uzsvēra, ka ir panākts ļoti liels sabiedrības atbalsta līmenis dažāda veida projektu īstenošanai, kas saistīti ar atjaunojamās enerģijas resursu izmantošanu elektroenerģijas ražošanai.

Apmeklējot Oberno (Aabenraa) pašvaldību, pašvaldības pārstāvji informēja par īstenotajiem projektiem pašvaldībā. Tika vērsta uzmanību uz to, ka pašvaldība ikdienā strādā ar ~50 dažādiem attīstītājiem un to piedāvātām projekta idejām, taču faktiski pašvaldībā tiks īstenoti ~11 projekti un par šo projektu īstenošanu gala lēmumu pieņems politiķi. Atšķirībā no Latvijas, Dānijā jau 10 gadus ir spēkā esošs “kompensāciju” mehānisms, kas vietējiem iedzīvotājiem sniedz finansiālu atbalstu un darbojas kā uzņēmuma veikts maksājums (pašvaldības nodeva) pašvaldībai, pašvaldība savukārt ar šo finansējumu var īstenot dažādus projektus (siltināšana, teritorijas labiekārtošana).

Saules enerģijas parks “Kvosted” nodrošina elektroenerģijas apgādi aptuveni kopumā 22 000 iedzīvotāju. Būvdarbi (jānorāda gan, ka plānošanas un sagatavošanās darbi tikuši veikti pāris gadus pirms būvdarbu uzsākšanas) sākās 2019. gadā, pirmos saules paneļu moduļus uzstādīja 2022. g. augustā. Saules parks “Kvosted” ir piemērs tam, kā lieliska sadarbība starp vietējām kopienām, pašvaldībām un elektroenerģijas uzņēmumiem veicina pāreju uz atjaunojamo energoresursu izmantošanu.

Apmeklējot Ramme PtX Skovgaard Energy enerģijas ražošanas rūpnīcu, kur vienuviet apmēram 90-100 ha platībā ir izvietoti saules paneļi, uz sauszemes uzstādītas vēja turbīnas, kā arī ar mērķi nodrošināt enerģijas balansu enerģijas ražošanai tiek izmantots enerģijas ražošanas veids “power-to-ammonia” (rūpnīca sākusi savu darbību 2024. g. augustā). Jau 2024. gadā elektrostacija varēs saražot 5000 tonnu zaļā amonjaka gadā, kas nodrošinās CO2 samazinājumu par 8200 tonnām gadā. PtX ir ļoti svarīga, lai sasniegtu gan Dānijas, gan Eiropas klimata mērķus.

Apmeklējot European Energy Kasso 300 MW saules enerģijas parku un blakus esošo e-metanola ražošanas rūpnīcu ar darbības jaudu 50 MW, delegācijas dalībnieki tika detalizēti iepazīstināti ar rūpnīcas darbību, bija iespēja apskatīt katru no rūpnīcas ražošanas cikliem. Rūpnīca atrodas labā atrašanās vietā, dodot iespēju ātri saražoto enerģiju nodot tīklā. Jaunā rūpnīca šobrīd paplašinās, ikdienā nodrošina vietējiem iedzīvotājiem 120 stabilas un labi atalgotas darba vietas (rūpnīcā tiek nodrošināts nepārtraukts darbības režīms 24/7/365). Būtiska izejviela e-metanola rūpnīcas darbības nodrošināšanai ir ūdens, kas tiek iegūts no uzņēmuma izveidota ūdens apgādes urbuma ar ūdens ieguvi ~55 m3 diennaktī. Šāda e-metanola rūpnīca ar blakus esošu saules enerģijas parku nodrošina nepārtrauktu enerģijas ražošanu. Rūpnīca atbilst augstākajiem vides aizsardzības standartiem.

 

22.10.2024. / Autors: Ventspilsnovads.lv / Foto: Ventspilsnovads.lv