Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) pauž trauksmi par pētījumā secinātajiem rezultātiem. Vairākums jeb 86% pasažieru lieto drošības jostu, sēžot automašīnas priekšā, kas vēl nav pilnība, taču aizmugurē sēdošie ir pavirši pret jostu lietošanu – automašīnā piesprādzējas tikai 43% pasažieru.
Viens no galvenajiem nepiesprādzēšanās iemesliem ir pārliecība par situācijas drošumu, spēju to kontrolēt un pārvaldīt. Arī pazīstama vide un neliela satiksmes intensitāte ir iemesls tam, ka pasažieri nepiesprādzējas, proti, 53% gadījumu pasažieri nesprādzējas, jo jābrauc neliels attālums.
Tikmēr 40% pasažieru aizbildinās, ka josta ir neērta, nepraktiska un to ir grūti uzlikt. 22% respondentu nesprādzējas tāpēc, ka pilnībā uzticas autovadītājam.
Savukārt 18% uzsver, ka šoferis nav atgādinājis, ka mašīnā ir jāpiesprādzējas. Šoferu vidū tikai 28% pārliecinās, ka aizmugurē sēdošais pasažieris ir piesprādzējies.
Aptauja arī atklāj, ka biežāk drošības jostu lieto sievietes, kā arī Pierīgas, Zemgales un Vidzemes iedzīvotāji. Savukārt drošības jostu aizmugurējā sēdeklī retāk lieto vīrieši, it īpaši no Kurzemes un Latgales. Drošības jostas nelietošanu biežāk praktizē autovadītāji, kuri arī kā pasažieri sprādzējas retāk.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: CSDD kampaņas foto