Pavasarī un vasarā Covid-19 krīzes ietekmi smagi izjuta lielākā daļa Latvijas uzņēmumu. Daudzi darbinieki bija spiesti doties dīkstāvē, lielai daļai samazinājās algas, citi brīvprātīgi obligātā kārtā “ņēma” atvaļinājumus (tiesa, bezalgas), smagi cieta ne viena vien pašvaldību kapitālsabiedrība. Krīzes laikā visi ekonomēja, cik spēdami… Taču, kā izrādās, arī ekonomijai ir izņēmumi, ciktāk tas attiecas uz “vērtīgu darbinieku” prēmēšanu.

Stāstot par Covid-19 ietekmi uz Ventspils pilsētas domes finansēm, Aivars Lembergs vēl 27. aprīlī savā t.s. iknedēļas preses konferencē teica: “Šobrīd tā bilance – ieņēmumu samazinājums mums ir gandrīz četri miljoni, bet veidojas arī ekonomija. Tā kā kopējā bilance ir apmēram ap trīs miljoniem mīnusā.” Jādomā, ka līdzīga situācija ar mīnuss zīmi budžetā, ir praktiski visās pašvaldībās. 

Tajā pašā laikā portāls nra.lv šā gada 5. augustā vēstīja: “Pašvaldību ierēdņu sēdēšana mājās nav likusi šķēršļus tam, lai viņi palielinātu savas algas kopā par 14,7 miljoniem eiro (+2,4%) attiecībā pret pagājušo gadu, kad viņi gāja uz darbu.”

No kurienes nauda, kungi?

Ja kāds vēl to nezina, atgādināsim, ka lauvas tiesu no pašvaldību kopbudžetiem veido nodokļu ieņēmumi (iedzīvotāju ienākuma nodoklis, nekustamā īpašuma nodoklis, azartspēļu nodoklis un dabas resursu nodoklis). Paskaidrojuma rakstā par Ventspils pilsētas 2020. gada budžetu norādīts, ka nodokļu ieņēmumi veido 49% no Ventspils pilsētas kopbudžeta. Savukārt lielāko daļu vai 86% no nodokļu ieņēmumiem veido iedzīvotāju ienākumu nodoklis. 13. martā Covid-19 krīzes dēļ valstī tika izsludināta ārkārtas situācija, un visiem nācās savilkt jostas ciešāk. Tomēr “Ventspilnieks.lv” rīcībā esošie Ventspils domes lēmumi liecina, ka nekāda krīze nav šķērslis tam, lai īpaši lojāliem darbiniekiem izsniegtu prēmijas.

26. martā pēc atstādinātā mēra, tātad – ierindas deputāta –, Aivara Lemberga priekšlikuma tiek pieņemts lēmums piešķirt naudas balvu Aldim Ābelem 1000 eiro apmērā par ieguldījumu 2020. gada budžeta izstrādē un apstiprināšanā. Šo priekšlikumu atbalstīja A. Lembergs, J. Vītoliņš, D. Ošenieks un A. Gūtmanis. G. Blumbergs sēdē nepiedalījās.

16. aprīlī pēc tā paša Aivara Lemberga priekšlikuma tiek pieņemts lēmums Aldim Ābelem piešķirt atvaļinājuma pabalstu 1219,40 eiro apmērā. Jāsaka, ka šī nauda ir papildus “bonuss” – kā tāda “piemaksa” saskaņā ar likumu aprēķinātajai atvaļinājuma naudai. Vai daudz mūsu pilsētā ir darbinieku, kuriem darba devējs papildus aprēķinātajai atvaļinājuma naudai izmaksā arī īpašu pabalstu, kas mērāms pat ne simtos, bet ar četrcipara skaitli? Šo priekšlikumu atbalstīja A. Lembergs, J. Vītoliņš, G. Blumbergs, D. Ošenieks un A. Gūtmanis.

29. aprīlī tiek pieņemts lēmums par ikmēneša speciālo piemaksu izpilddirektoram Ābelem par “būtisko funkciju nodrošināšanu vai stratēģiski svarīgu mērķu īstenošanu” 79,6% apmērā no mēnešalgas, sākot jau no 5. maija. Šāda piemaksa tiek maksāta ik mēnesi papildus Ābeles mēnešalgai. Šo priekšlikumu atbalstīja J. Vītoliņš, G. Blumbergs, D. Ošenieks un A. Gūtmanis, bet A. Lembergs sēdē nepiedalījās.

Jauna “dāvana” izpilddirektoram

Taču pat šāds “ikmēneša dāsnums” ir izrādījies, izsakoties vienkāršā valodā, “par īsu”. Jo 17. septembrī atkal pēc Aivara Lemberga priekšlikuma tiek pieņemts lēmums par “ieguldījumu Ventspils pilsētas pašvaldības 2019. gada konsolidētā un publiskā parskata sagatavošamā un apstiprināšanā” Aldim Ābelem piešķirt naudas balvu 670 eiro apmērā. Šo priekšlikumu atbalstīja A. Lembergs, J. Vītoliņš, G. Blumbergs, D. Ošenieks un A. Gūtmanis.

Nu, ko, priecē, ka laikā, kad lielākā iedzīvotāju daļa naudu zaudēja un zaudē, Ventspils domes izpilddirektors Aldis Ābele to tikai ieguvis. Bet nebūsim taču skaudīgi – vai tad Ābeles kungam krīzes laikā naudiņu nevajag? Un vai tad tie nieka tūkstoši, kas papildus jau tā dāsnajai amatalgai ieripojuši izpilddirektora maciņā, vispār ir nauda? Tādi sīkumi vien…

12.10.2020. / Autors: Ilona Bērziņa / Foto: Pixabay