Lai gan jūnijā reģistrētie dati skaidri lielākoties atspoguļo vidējā patēriņa cenu līmeņa rāpšanos ārā no pagājušajā gadā reģistrētās bedres, tomēr gada griezumā vidējais cenu līmenis Latvijā paaugstinājies par 2,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie dati. Ekonomisti norāda, ka tas ir tikai sākums, jo atsevišķās grupās, kur jau ir vērojams pat straujš cenu pieaugums, var sagaidīt vēl lielāku sadārdzināšanos.

Lielākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām gada laikā bija kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, apģērbiem un apaviem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, veselības aprūpei, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 2,0%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+17,5%). Cenas pieauga gaļas produktiem (+1,9%), tai skaitā mājputnu gaļai (+6,6%) un žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+0,7%). Dārgāki kļuva arī milti un citi graudaugi (+12,1%), kartupeļi (+12,3%), augu eļļa (+19,8%), rīsi (+10,4%), olīveļļa (+9,8%), šokolāde (+2,3%). Dārgāks bija jogurts (+10,2%), piena produkti (+3,4%), siers un biezpiens (+1,8%), olas (+2,3%), bet lētāki kļuva svaigi augļi (-9,8%), kafija (-2,5%), svaigas zivis (-5,9 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 2,1%. Dārgāki kļuva stiprie alkoholiskie dzērieni, alus un vīns. Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga vidēji par 1,4%.

Apģērbu un apavu vidējais cenu līmenis palielinājās par 4,0%. Apaviem vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 12,3%, bet apģērbiem – par 1,2%.

Veselības aprūpes grupā cenas pieauga par 2,8%. Dārgāki bija zobārstniecības pakalpojumi un ārstu speciālistu pakalpojumi. Savukārt cenas krita farmaceitiskajiem produktiem, galvenokārt kompensējamajiem medikamentiem.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā palielinājās par 8,3%, ko noteica degvielas cenu pieaugums par 19,9%. Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 19,7%, benzīns – par 18,9%, bet auto gāze – par 26,3%. Dārgākas bija lietotas automašīnas, kā arī pasažieru pārvadājumi pa autoceļiem. Lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi un personisko transportlīdzekļu apkope un remonts.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,7%. Sadārdzinājās ziedi, televīzijas abonēšanas maksa, laikraksti un žurnāli. Lētāka bija barība lolojumdzīvniekiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija ēdināšanas pakalpojumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumiem, elektroenerģijai, mājokļa mēbelēm, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, mājokļa īres maksai. Savukārt cenu kritums bija siltumenerģijai, autotransportlīdzekļu apdrošināšanai.

09.07.2021 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com