Ventspils savulaik vieni no krāšņākajiem namiem Kuģinieku ielā 2 un Pils ielā 38, kur agrāk atradās Ventspils Mūzikas vidusskola, tuvākajos gados piedzīvos iespaidīgas pārvērtības. Ēkas, kuras avārijas stāvokļa dēļ tika aizliegts ekspluatēt, jau ilgāku laiku stāv tukšas un ne viens vien nodomāja, ka šie nami ir lemti aizmirstībai, līdz tos nojauks pavisam. Šobrīd ir izstrādāta iecere, ka šajos namos pēc pāris gadiem mitināsies Mūzikas vidusskolas un Ventspils Tehnikuma audzēkņi.
Ventspils Mūzikas vidusskola atbrīvoja šos namus 2014. gada sākumā, kad tās vairs nevarēja izmantot nožēlojamā stāvokļa dēļ. Precīzāk būs teikt, bīstamā stāvokļa dēļ. Mūzikas vidusskolas audzēkņi pārcēlās uz citām, pagaidu telpām. Pašlaik skolas audzēkņi ir izkaisīti pa visu pilsētu, taču vēl gads ir jāpaciešas, jo nākamajā gadā durvis vērs jaunā Ventspils Mūzikas vidusskolas ēka ar koncertzāles funkciju.
Abas ēkas Pils un Kuģinieku ielā nemaz nepieder Ventspils pilsētas pašvaldībai, bet gan Finanšu ministrijas padotībā esošajam uzņēmumam Valsts nekustamie īpašumi. Pašvaldība ir nolēmusi pieprasīt no attiecīgās ministrijas šos abus nekustamos īpašumus sakārtot. Ņemot vērā, ka šīs abas ēkas, līdzīgi kā daudzi citi vecpilsētā esošie nami, kuri nepieder pašvaldībai, nedaiļo kopē- jo ainavu, tiks virzīts jautājums par šo nekustamo īpašumu iekļaušanu vidi degradējošu būvju sarakstā. Kā preses konferencē skaidroja Aivars Lembergs, piešķirot šādu statusu, objektiem pieaugs nekustamā īpašuma nodoklis līdz 3%. Lembergs gan taisnojās, ka šāds solis nenozīmē kādu sodīt, jo “domei ir svarīgi nevis iekasēt naudu ar sodiem, bet gan, lai šīs ēkas tiktu savestas kārtībā”.
Iecere nav tikai kā ideja kāda galvā, bet jau attīstīta un virzīta sadarbībā ar Kultūras ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, Ekonomikas ministriju un VAS Valsts nekustamie īpašumi, lai šajos namos varētu veikt pilnīgu rekonstrukciju un renovāciju. No vienas puses, šos skaistos namus varēja pielāgot to sākotnējai funkcijai – ēkas savulaik tika būvētas kā īres nami. Ņemot vērā, ka Ventspils pilsētā ir traģiska situācija dzīvojamās platības pieejamībā (ilgtermiņa īres iespējas ir praktiski tuvu nullei, toties īstermiņa īrē pieejami desmitiem mitekļu, vasaras mēnešos šis rūpals zeļ un plaukst īpaši aktīvi), varēja kopā ar valsts pārvaldībā esošo uzņēmumu paplašināt šāda pakalpojuma pieejamību.
No otras puses, Ventspils Mūzikas vidusskolā mācās bērni arī no, piemēram, novada, taču nākotnē iecerēts audzēkņu ģeogrāfiju paplašināt. Īpaši sāpīgs jautājums audzēkņu izmitināšanā ir Ventspils Tehnikumam, kurā pašlaik mācās ap 840 audzēkņu, bet tuvākajos pāris gados to skaits pieaugšot līdz tūkstotim. Jau tagad tehnikuma audzēkņi plaši izmanto Ventspils Augstskolas kopmītnes. Šai iecerei – abus namus pārveidot par kopmītnēm – esot arī ministriju atbalsts, taču vēl ir jāpieņem nepieciešamie lēmumi, lai varētu šādu ieceri virzīt tālāk.
Rekonstrukcijas projekts būs dārgs, jo ēkas ir ļoti nolaistas, turklāt īpaši “sālīti” izmaksās ēku pamatu nostiprināšana. Pagaidām vēl ir pāragri spriest par aptuvenajām izmaksām, jo aprēķini vēl nav veikti. Tam, ka ēkas ir tik ļoti nolaistas, ir arī vēsturisks aspekts, jo okupācijas laikā tika padziļināta Ventas gultne. Viņā pusē krasts tika nostiprināts, bet vecpilsētas pusē – nē. Tas noveda pie krasta noslīdēšanas. Ēkās to var redzēt kā lielas plaisas sienās. Projekta īstenošanā plānots piesaistīt Eiropas fondu līdzekļus dažādās programmās, savukārt pārējos darbus, kā uzskata Lembergs, esot jāveic Valsts nekustamajiem īpašumiem. Kad nami būs gatavi, tad abas mācī- bu iestādes īrēšot telpas no Valsts nekustamajiem īpašumiem, kuras ir attiecīgi Kultūras ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas padotībā.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ekrānšāviņš no GoogleMaps