24. un 25. oktobrī norisinājās Ventspils novada publisko bibliotēku akreditācija. Kā noteikts Bibliotēku likumā, ik reizi piecos gados bibliotēkām ir pienākums akreditēties, lai izvērtētu bibliotēku atbilstību vietējas nozīmes statusam. Ventspils novada bibliotēkām šī bija jau ceturtā akreditācija.

Bibliotēku akreditācijas ekspertu komisijā bija Kultūras ministrijas Bibliotēku un arhīvu nodaļas vecākā referente Vanda Bērziņa, Bauskas Centrālās bibliotēkas direktore Māra Kuļikauska un bijusī Jelgavas pilsētas bibliotēkas direktores vietniece Dzintra Punga. Komisija vērtēja atbilstošo dokumentu paketi, bibliotēku krājumus, telpas un darbinieku profesionalitāti. Iepriekš katra bibliotēka sagatavoja informatīvu ziņojumu par savas bibliotēkas darbību iepriekšējos piecos gados. Komisija pēc iepazīšanās ar iesūtītajām ziņām apmeklēja visas 13 bibliotēkas un intervēja bibliotēku darbiniekus, iegūstot vēl detalizētāku informāciju par bibliotēku darbu.

Viena no pozitīvākajām akreditācijas pusēm ir iespēja saņemt bibliotēku nozares profesionāļu vērtējumu, konsultācijas un ieteikumus, kā panākt vēl labāku rezultātu, izmantojot jau esošos resursus. Kopumā bibliotēku darbs tika novērtēts pozitīvi. Komisijas locekļi atzīmēja, ka bibliotēkas bija labi sagatavojušas akreditācijas ziņas. Bibliotēkās tiek sniegti daudzveidīgi bibliotekārie pakalpojumi, notiek aktīvs darbs ar bērniem un jauniešiem, organizējot dažādus lasīšanas veicināšanas pasākumus, radošas un daudzveidīgas darbnīcas un citas aktivitātes. Gandrīz visas bibliotēkas aktīvi darbojas sociālajos medijos, tiek izmantotas abonētās datu bāzes. Bibliotēkas labi sadarbojas krājuma vienību apmaiņā, izmantojot starpbibliotēku abonementu. Atzinīgi tika novērtēts arī bibliotēku novadpētniecības darbs, bagātais novadpētniecības materiālu klāsts. Komisija vērsa uzmanību uz darba turpināšanu novadpētniecības mapju aprakstīšanā.

Bibliotēku pārbaudes  gaitā tika norādīts uz darba jomām, kurām būtu jāpievērš  lielāka uzmanība nākotnē. Katrai bibliotēkai tie bija savi ieteikumi, tomēr bija arī kopīga norāde: aktīvāk strādāt pie krājumu saturiskās analīzes, veidojot to racionālu un mūsdienīgu, kā arī plašāk izmantot bibliotēku sistēmas “ALISE” piedāvātās iespējas. Bibliotēkām tika sniegti ieteikumi krājuma kvalitātes uzlabošanā – nomainīt nolietotos, bet joprojām pieprasītos izdevumus, izmantojot Rīgas Centrālās bibliotēkas Apmaiņas krājumu, vai arī iesaistot iedzīvotājus, aicinot dāvināt konkrēti pieprasītus grāmatu eksemplārus.

Akreditācijas procesa noslēgumā komisija tikās ar Ventspils novada pašvaldības pārstāvjiem – domes priekšsēdētāja pirmo vietnieku sociālajos, izglītības, kultūras un sporta jautājumos Gunti Mačtamu un Kultūras nodaļas vadītāju Juri Jopi. Komisija norādīja uz nepieciešamību rast risinājumu Usmas un Zūru bibliotēku darbības nodrošināšanai,  palielinot darba laiku un darbinieka slodzes, lai bibliotēkas atbilstu akreditācijas nosacījumiem.

Akreditācija noslēgsies novembra nogalē, kad Latvijas bibliotēku padomes kārtējā sēdē tiks apstiprināti bibliotēku akreditācijas komisijas atzinumi, vai visas 13 mūsu novada pagastu bibliotēkas atbilst akreditācijas nosacījumiem, ja tā, bibliotēkām tiek piešķirts vietējās nozīmes bibliotēkas statuss.

 

7.11.2024. / Autors: Ventspilsnovads.lv / Foto: Ventspilsnovads.lv