Zemais atalgojuma līmenis un tas, ka valdība ievērojami paaugstina mediķu algas, bet sociālos darbiniekus ir aizmirsuši, novedis pie lielas neapmierinātības sociālos darbiniekus. Šī smagā darba veicēji, kuri saņem ļoti zemas algas, pieteikuši badastreiku, kas tiks rīkots 28.septembrī. Tikmēr Labklājības ministrija nākamgad valsts budžetā vēlas panākt papildu 6,4 miljonu eiro atalgojuma palielināšanai valsts sociālās aprūpes centru darbiniekiem.
Labklājības ministrs Jānis Reirs trešdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē pastāstīja, ka šādu pieprasījumu ministrija jau esot iesniegusi kā prioritāru pasākumu nākamā gada budžetam. LM rosina nākamgad piešķirt 6,4 miljonus eiro, 2020.gadā – 8,1 miljonus eiro, bet 2021.gadā un turpmāk ik gadu 16 miljonus eiro atalgojuma palielināšanai sociālās aprūpes centros.
Ministrija arī rosina paredzēt atbalstu valsts sociālajiem aprūpes centriem, kuros uzturas bērni. Tas paredz 0,6 miljonus eiro atlīdzībai ik gadu, sākot ar 2019.gadu.
Kopumā Latvijā ir pieci valsts sociālās aprūpes centri ar 27 filiālēm, kur kopumā ir 4103 vietas. Sākot ar 2013.gadu sociālās aprūpes centru darbinieku atalgojums ir pakāpeniski palielināts.
Saeimas komisijas deputāti, kā arī nozares pārstāvji debatēs uzsvēra, ka atalgojums sociālās aprūpes centros ir nepietiekams. Latvijas Valsts iestāžu, pašvaldību, uzņēmumu un finanšu darbinieku arodbiedrības vadītājs Andrejs Jirgensons informējis deputātus, ka 28.septembrī valsts sociālās aprūpes centru darbinieki piesaka vienas dienas badastreiku no plkst.8 līdz 16 savās darba vietā, šajā laikā dzerot tikai ūdeni. Darbinieki, kuriem to neļauj veselība, vai arī nevēlās, akcijā nepiedalīsies. Šāda akcija tiek plānota zemo algu dēļ.
Uzklausot iesaistītās puses, Sociālo un darba lietu komisija nolēma vērsties pie Ministru prezidenta Māra Kučinska, Finanšu ministrijas, Labklājības ministrijas, Valsts kancelejas, jo, plānojot valsts budžetu, esot jārod iespēja palielināt atalgojums sociālās aprūpes centros.
Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA