Tuvojoties vasaras sezonai, daudzās ģimenēs tiek plānoti dažādi braucieni, tajā skaitā, ar autobusu. Lai izvairītos no nepatīkamiem starpgadījumiem, atgādināsim svarīgāko, kas būtu jāatceras pieaugušajiem, kuri poš ceļam mazos pasažierus.

Bērniem kā sabiedriskā transporta pasažieriem ir divi vecumposmi, kuros ir atšķirīgi braukšanas noteikumi. Latvijas Republikā tie noteikti vairākos normatīvajos dokumentos, kuri saistīti gan ar pasažieru pārvadājumiem, gan bērnu tiesībām u.c.

Pirmais posms ir pirmsskolas vecuma bērni. Parasti ar tādiem tiek uzskatīti bērni, kuri vēl neapmeklē vispārizglītojošo mācību iestādi un nav vecāki par 7 gadiem (ieskaitot; dažādu apstākļu dēļ šajā vecumā iespējamas novirzes uz vienu vai otru pusi). Šajā vecumā bērni autobusā drīkst braukt tikai kopā ar pavadoni. Pamatojoties uz Bērnu tiesību aizsardzības likumu, pavadonis var būt persona, kura sasniegusi vismaz 13 gadu vecumu.

Būtiski zināt, ka pirmsskolas vecuma bērniem valsts ir piešķīrusi braukšanas maksas atlaides novada un starppilsētu autobusu maršrutos, tāpēc, lai nerastos pārpratumi, ja kontroles dienestam vai autobusa vadītājam rodas šaubas par bērna vecumu, ceļā būtu jāņem līdzi kāds personu apliecinošs dokuments, pēc kura var pārliecināties par bērna vecumu. Tāpat arī biļešu kasēs, pārdodot biļetes pirmsskolas vecuma bērnam, biļešu pārdevējam ir tiesības lūgt pasažierim uzrādīt dokumentu, kas apliecina tiesības izmantot brauk­šanas maksas atvieglojumus.

Otrais posms ir skolas vecums, kad bērns jau ir pilntiesīgs pasažieris, un par braucienu sabiedriskajā transportā viņam jāmaksā pilna braukšanas maksa.

Ja rodas nesaskaņas biļešu kontroles gadījumā, svarīgi varīgi zināt, ka bērnu vecumā līdz 15 gadiem no sabiedriskā transporta drīkst izsēdināt tikai tad, ja viņš tiek nogādāts tuvākajā policijas iecirknī. Šis noteikums attiecas uz jebkuru sabiedriskā transporta maršrutu: gan pilsētas, gan novada, gan starppilsētu.

Līdzīgi jārīkojas arī situācijās, kad bērns vecumā līdz 15 gadiem ir apmaldījies  vai iekāpis nepareizā maršruta autobusā un vēršas pēc palīdzības pie autobusa vadītāja. Ja nav iespējams sazināties ar bērna vecākiem vai atrisināt situāciju pašu spēkiem, autobusa vadītājam obligāti jāsazinās ar Valsts policiju.

 

20.05.2022. / Autors: PSIA “Ventspils reiss” / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs