Saeimas deputāti ceturtdien otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, paredzot samazināt noteiktās kopējās kredīta izmaksas patērētājam, ierobežot uz 30 dienām izsniegto kredītu apjomu, kā arī mainīt to atmaksas kārtību. Kredītu devējiem plānots noteikt stingrākas prasības izvērtēt patērētāja spēju atmaksāt aizņēmumu.

“Mēs redzam, ka patērētāju kreditēšanas jomā aizvien pastāv problēmas. Esam novērtējuši situāciju tirgū un, lai aizsargātu patērētāju intereses un mazinātu risku, ka kredīts tiek piešķirts patērētājiem, kas to nevar atļauties, deputāti piedāvā šādu risinājumu,” norādīja Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš. Viņš arī uzsvēra, ka darbs pie likumprojekta pilnveides tiks turpināts trešajā lasījumā.

Likumprojekts paredz, ka patērētājam noteiktās kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniedz 0,07% dienā no kredīta summas, uzskatāmas par nesamērīgām un nav atbilstošas godīgai darījumu praksei.

Patērētāju kreditēšanas līguma, kas noslēgts uz laiku līdz 30 dienām un paredz kredīta atmaksu vienā maksājumā, summa nevarēs pārsniegt 50 procentus no valstī noteiktās minimālās algas jeb 215 eiro. Tāpat plānots, ka šo aizdevumu atmaksas termiņu būs aizliegts pagarināt vairāk nekā divas reizes. Nosacījums neattieksies uz gadījumiem, kad kredīta atmaksai tiks piedāvāts maksājumu grafiks, saskaņā ar kuru pamatsumma atmaksājama pa daļām.

Savukārt, lai atbilstoši likuma prasībām kredīta devējs varētu novērtēt patērētāju spēju atmaksāt kredītu, paredzēts noteikt, ka uz informāciju, kas saņemta no paša patērētāja, iespējams balstīties tikai tad, ja tā ir pietiekama un dokumentāri pamatota. Ja kredīta summa ir 100 eiro vai lielāka, kredīta devējam pirms aizdevuma izsniegšanas būs jāpieprasa un jāsaņem Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vai Valsts ieņēmumu dienesta izziņa par patērētāja ienākumiem vai satura ziņā līdzvērtīga citas valsts nodokļu administrācijas izziņa. Pašlaik šī prasība attiecas tikai uz kredītiem, kuru summa ir vienāda vai lielāka par 100 minimālajām mēnešalgām.

Tāpat likumprojektā kredīta devējiem noteikts pienākums ar kredītinformācijas biroja starpniecību savstarpēji apmainīties ar ziņām par patērētāja un galvinieka saistībām, kā arī to izpildes gaitu.

No likuma plānots izslēgt normu, kas paredz, ka prasība par kreditēšanas līguma procentu maksājuma samazinājumu gadījumā, ja kredīts piešķirts, neizvērtējot patērētāja spēju to apmaksāt, ir ceļama tiesā sešu mēnešu laikā no kreditēšanas līguma noslēgšanas dienas. Līdz ar to patērētājam būs iespēja tiesā vērsties arī pēc sešiem mēnešiem.

Likuma izmaiņas vēl trešajā lasījumā jāskata Saeimai.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay