Atbalsta mikrouzņēmuma nodokļa paaugstināšanu līdz 15%

1337

Saeima šodien ar opozīcijas balsīm konceptuāli atbalstīja likumprojektus, kas paredz no nākamā gada palielināt mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) likmi līdz 15% un atteikties no ieceres par minimālo sociālo iemaksu ieviešanas.

Grozījumus MUN likumā atbalstīja 59 deputāti no Zaļo un zemnieku savienības, nacionālās apvienības VL-TB/LNNK, Saskaņas un No sirds Latvijai. Pret balsoja seši Latvijas Reģionu apvienības deputāti, bet 18 Vienotības parlamentārieši atturējās.

Līdzīgi Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā par valsts sociālo apdrošināšanu, paredzot atteikties no ieceres par minimālo sociālo iemaksu ieviešanu no nākamā gada. Par šo ieceri bija 65 deputāti, bet 18 Vienotības deputāti atturējās.

Saeima šodien pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus MUN likumā, kas paredz nākakmgad MUN likmi noteikt 15%, un no 2017.gada 70,4% no MUN ieņēmumiem novirzīt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kontā. Savukārt ar 2018.gada 1.janvāri sociālajās iemaksās paredzēts novirzīt 80% no MUN ieņēmumiem.

Deputāts Andrejs Judins debatēs norādīja uz Satversmes tiesas riskiem, pēdējā brīdī paaugstinot nodokļu likmi un nosakot, ka izmaiņas stāsies spēkā pēc dažām nedēļām. Vairāki Vienotības politiķi skaidroja, ka tieši tāpēc tiek piedāvāta iespēja ļaut uzņēmējiem izvēlēties – 15% MUN vai 5% MUN un sociālo iemaksu veikšana par katru darbinieku.

Saeimas atbalstītos likumprojektus galīgajā lasījumā parlaments plāno skatīt nākamnedēļ, 20.decembrī.

Saeima šodien lēma arī par Vienotības alternatīvo piedāvājumu nodokļu politikas izmaiņām. Vienotība rosināja, ka mikrouzņēmumi, kuru apgrozījums nav lielāks par 40 000 eiro, varētu izvēlēties maksāt MUN likmi 15% apmērā vai arī maksāt MUN likmi 5% apmērā un par katru darbinieku veikt sociālās iemaksas.

Sākotnēji deputātu vairākums – Vienotības un Saskaņas pārstāvji – atbalstīja šī likumprojekta iekļaušanu darba kārtībā, tomēr balsojumā par šīs ieceres nodošanu komisijām ar dažu balsu pārsvaru ieceri noraidīja.

Vienlaikus deputātu vairākums nepiekrita šodien skaitīt Vienotības piedāvātos grozījumus likumā par valsts sociālo apdrošināšanu. Vienotība rosināja ieceri par minimālajām sociālajām iemaksām sākt īstenot ar nākamā gada 1.septembri, nevis izslēgt to no likuma.

Tādējādi šodien faktiski tika noraidītas abas Vienotības ieceres, kuras tā piedāvāja kā kompromisu premjeram Mārim Kučinskism (ZZS), kurš vismaz ideju par mikrouzņēmuma nodokļa maksājuma alternatīvām bija atzinis par gana atbalstāmu. Vienotība gan sola savus piedāvājumus iesniegt atkārtoti kā priekšlikumus Saeimas atbalstītajiem likumprojektiem uz otro lasījumu.

Šodien darba kārtībā bija opozīcijā esošās Latvijas Reģionu apvienības deputātu iesniegtais likumprojekts, kas paredz atteikties no ieceres par minimālām sociālām iemaksām. Saeima šo likumprojektu noraidīja.

Ņemot vērā situāciju ar nodokļu izmaiņām, Latvijas Reģionu apvienības frakcijas deputāti savākuši desmit Saeimas deputātu parakstus, lai pieprasītu finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas un viņas amata priekšteča, pašreizējā labklājības ministra Jāņa Reira demisiju. Par šiem demisijas rosinājumiem parakstījušies arī daži partijas Saskaņa frakcijas deputāti un parlamentārietis Artuss Kaimiņš.

Arī debatēs par likumprojektiem Mārtiņš Bondars pauda, ka finanšu ministrei vajadzēja būt klāt šodienas sēdē un paust nožēlu par pieļautajām kļūdām. Bondars gan piebilda, ka viņai būs jāierodas parlamentā nākamnedēļ, kad tiks skatīts jautājums par viņas demisijas pieprasījumu.

Debatēs izskanēja daudz kritikas valdībai. Opozīcijā esošās Saskaņas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs pauda viedokli, ka “viss ir sabrucis” tad, kad Valsts prezidents Raimonds Vējonis nodeva otrreizējai caurlūkošanai budžeta paketē pieņemtos grozījumus MUN likumā. Pēc Urbanoviča domām, prezidents noraidījis budžetu, tātad esot bijusi gāzta valdība.

Ja šajā situācijā Ministru prezidents Māris Kučinskis nav sapratis, kas jādara, tad Saeimai jāsaka, ka valdībai jāatkāpjas, turpināja opozīcijas pārstāvis. “Šādi vadīt valsti nevar, jāiet mājās,” Kučinski atkāpties skubināja Urbanovičs.

Kā ziņots, valdošās koalīcijas politiskie spēki līdz šim nav spējuši vienoties par vienotu nostāju pret priekšlikumu atteikties no minimālām sociālām iemaksām un palielināt MUN līdz 15%.

Ministru prezidents Kučinskis vakar pauda, ka varētu piekrist Vienotības piedāvājumam attiecībā uz MUN režīma izmaiņām nākamajā gadā, taču viņš nepiekrīt koalīcijas partnera ierosinājumam jautājumā par minimālajām sociālajām iemaksām. Vienotība šādu risinājumu neuzskata par kompromisu.

Valsts prezidentu Vējoni neapmierina koalīcijas partiju darbs pie nākamā gada nodokļu jautājumiem un viņš uzskata, ka šajā jomā “savārīta kārtīga putra”.