Septembrī populārākais politiskais spēks Latvijā nemainīgi bijusi partija Saskaņa, kurai ierasti seko Zaļo un Zemnieku savienība. Tāpat pārliecinoši 5% barjeru pārvarētu arī KPV LV, nedaudz arī Jaunā konservatīvā partija, taču cerības uz iekļūšanu parlamentā ir vēl trim politiskajiem spēkiem – Nacionālai apvienībai, Attīstībai/Par! un Jaunajai Vienotībai. Par to liecina portāla DELFI sadarbībā ar pētījumu kompāniju Kantar TNS veiktās aptaujas rezultāti.
Saskaņā ar aptaujā gūtajiem rezultātiem, lielāko vēlētāju atbalstu 14,9% apmērā var baudīt sevi par sociāldemokrātiem nodēvējušie Saskaņas pārstāvji. Ar 9,8% seko ZZS, bet vēl pusprocents jeb 9,3% atbalsts ir KPV LV. Piecu procentu barjeru pārvar arī JKP, par kuriem balsotu 5,3% aptaujāto. Itin labas izredzes uz vietu parlamentā ir Nacionālajai apvienībai (4,3%), Attīstībai/Par! (4,0%) un Jaunajai Vienotībai (3,2%).
Pārējās partijas atpaliek ļoti tālu un praktiski var necerēt uz vietu Saeimā, līdz ar to ir īpaši svarīgi piedalīties vēlēšanās un atdot balsi vairāk tiem politiskajiem spēkiem, kuri reāli iekļūtu parlamentā un ietekmētu vietu sadalījumu Saeimā. Aptaujas dati rāda, ka partiju Progresīvie atbalsta vien 0,8% aptaujāto, Latvijas Reģionu apvienību – 0,4%, Latvijas Krievu savienību – 0,4%, No sirds Latvijai – 0,3%, Apvienību SKG – 0,3%, Par Alternatīvu – 0,2%. Savukārt neviens no aptaujātajiem savās atbildēs nepieminēja trīs politiskos spēkus: Rīcības partiju, Latvijas centrisko partiju un Latviešu nacionālistus.
Savu izvēli nevēlējās atklāt 4% aptaujāto, bet to, ka nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās, atzina 5% aptaujāto, savukārt 38% aptaujāto norādīja, ka vēl nav izlēmuši. Tas ir vēl nebijis augsts rezultāts līdzšinējo Saeimas vēlēšanu vēsturē, līdz ar to arī aptauju līderiem ir jārēķinās ar šo milzīgo neizlēmušo skaitu, kas var ievērojami mainīt spēku samēru.
Vērtējot šīs aptaujas datus un pieņemot, ka neizlēmušo balsis sadalās tieši proporcionāli jau izlēmušo balsīm šobrīd, 13.Saeimā iekļūtu septiņi politiskie spēki. Saskaņa 13.Saeimā būtu pārstāvēta ar 29 deputātiem, ZZS – ar 19, KPV LV – ar 18, JKP -ar 10, NA – ar 9, Attīstībai Par! – ar 8, bet Jaunā Vienotība – ar 7 deputātiem.
Tieši šis neizlēmušo skaits ir tas, kas var būtiski ietekmēt Saeimas vēlēšanu rezultātus, portālam DELFI sacīja politologs Jānis Ikstens. Viņš atgādināja, ka Latvijas balsstiesīgajai sabiedrībai ir raksturīgs augsts neizlēmības līmenis, ko nosaka ne tikai daļas Latvijas pilsoņu zemā interese par politiku un neapmierinātība ar sociāli ekonomiskās un politiskās attīstības rezultātiem, bet arī ilgstoši darbojošos politisko partiju mazais skaits, kas apgrūtina noturīgu saikņu veidošanos starp pilsoņiem un politiskajām organizācijām.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA