Līdz 2021.gadam jāpanāk un tas tiks izdarīts, lai bērnunamos vairs nav bērnu, tā sacīja labklājības ministrs Jānis Reirs. Ministru kabinetā iesniegtie Labklājības ministrijas (LM) izstrādātie Audžuģimenes noteikumi un Ārpusģimenes aprūpes atbalsta centra noteikumi paredz, ka no šī gada 1.jūlija Latvijā sāk darboties speciālās audžuģimenes un Ārpusģimenes aprūpes atbalsta centri.

Ministrs norādīja, ka šo atbalsta centru mērķis būs palīdzēt audžuģimenēm un aizvietot līdzšinējo institucionālo aprūpi, kas patlaban, pēc Reira teiktā, ir tālu no ģimeniskās aprūpes.

“Līdz 2021.gadam ir jāpanāk situācija, ka bērnunamos vairs nav bērnu. Šis mērķis ir sasniedzams,” uzsvēra labklājības ministrs. Viņš atsaucās uz atbalsta programmas Plecs veikto aptauju, kurā noskaidrots, ka Latvijā ir ļoti daudz ģimeņu, kuras ir domājušas par palīdzības sniegšanu grūtībās nonākušiem bērniem, tomēr, saskaroties ar valsts institūcijām, no šīs idejas atteikušās. Ministrs uzskata, ka LM izstrādātie noteikumi šo situāciju mainīs.

“Mēs nevaram likt bērniem gaidīt. Institucionālajā aprūpē esošajiem bērniem svarīgi nodrošināt augšanu ģimeniskā vidē pēc iespējas ātrāk. Ir jāveicina uzņemošo ģimeņu skaita pieaugums un to sagatavošana darbam ar bērniem gan krīzes situācijās, gan bērniem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem. Ja nepieciešams, esam gatavi šos noteikumus papildināt, uzlabot. Bet ir svarīgi reformu virzīt uz priekšu,” uzsvēra ministrs.

Atbalsta programmas Plecs pārstāve Līga Tetere informēja, ka Plecs jau no šā gada sākuma īsteno atbalsta programmu, pierādot, ka šādu atbalsta centru darbība ir svarīga. Tetere arī ieteica izstrādāt atbalsta centru metodisko vadību, lai visiem iesaistītajiem būtu viena vīzija un nosacījumi.

Savukārt Latvijas SOS bērnu ciematu asociācijas direktore Ilze Paleja LM izstrādātos noteikumus novērtēja kā lielu soli pretī sistēmas sakārtošanai un pauda cerību, ka nākotnē pakalpojumu grozs audžuģimenēm tiks paplašināts.

Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas apkopto pārskatu par bāriņtiesu darbu 2017.gada decembra beigās valstī bija 6669 bāreņi un bez vecāku gādības palikuši bērni, no kuriem speciālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā atradās 1037 bērni.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: LETA