Pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem 2021. gada decembrī vidējā āra gaisa temperatūra Ventspilī sasniedza -1,5 grādus, kas bija par 3 grādiem zemāka nekā 2020. gada decembrī.
Pēdējo 10 gadu laikā viszemākā vidējā āra gaisa temperatūra Ventspilī bija vien 2012. gadā, kad tā sasniedza -3,4 grādus. Līdz ar to aizvadītā gada decembris bijis aukstākais pēdējo deviņu gadu laikā.
Saskaņā ar pašvaldības SIA „Ventspils siltums” apkopotajiem datiem, pērn decembrī tika saražotas 23 041 MWh siltumenerģijas, kas attiecībā pret 2020. gada decembra patēriņu ir par 15,6 % vairāk. Tiesa gan, kopējais Ventspilī saražotās siltumenerģijas patēriņš neatspoguļo katras dzīvojamās ēkas siltuma patēriņu. Mazāks siltumenerģijas patēriņš vērojams tajās daudzdzīvokļu ēkās, kurās veikti energoefektivitātes pasākumi.
Salīdzinot dzīvojamo māju apkures izmaksas bez PVN, lētākais maksājums – 0,64 EUR/m2 aizvadītajā mēnesī bijis Lielajā prospektā 35 (siltināta ēka), bet dārgākās izmaksas – 1,95 EUR/m2 Talsu ielā 11 (nesiltināta ēka). Tas nozīmē, ka šajās mājās vidējās izmaksas par divistabu un trīsistabu dzīvokļa apkuri atšķiras gandrīz 3 reizes, tāpēc iedzīvotājiem būtu vērts padomāt par savu dzīvojamo māju energoefektivitātes uzlabošanu.
Piemēram, ja salīdzina siltuma patēriņa rādītājus pirms un pēc ēkas siltināšanas, tad daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā Sarkanmuižas dambī 11 siltumenerģijas patēriņš apkurei pirms ēkas siltināšanas 2020. gada janvārī, kad vidējā āra gaisa temperatūra Ventspilī sasniedza -1,2 grādus, bija 16,29 MWh, bet maksa par 1m2 apkurināmo platību 1,65 EUR. Savukārt pēc ēkas siltināšanas – 2020. gada decembrī siltumenerģijas patēriņš apkurei sasniedza 8,49 MWh, bet samaksa par 1m2 apkurināmo platību – 0,85 EUR. Līdz ar to siltuma ekonomija sasniegusi 47,9 %, kas attiecīgi atspoguļojas arī izmaksās par apkuri.
Lai arī uzņēmums visiem klientiem piemēro vienādu siltumenerģijas tarifu 54,90 EUR/MWh, kas ir nemainīgs jau kopš 2017. gada marta, tomēr katrā ēkā patērētais siltuma daudzums ir mainīgs lielums, kā rezultātā arī atšķiras maksa par siltumenerģijas pakalpojumu.
Neskatoties uz to, ka energoresursu cenas arvien palielinās, ventspilniekus siltumenerģijas tarifa pieaugums šajā apkures sezonā nav skāris. Ja salīdzina 9 valstspilsētu siltumenerģijas tarifus, tad šā gada janvārī Ventspilī ir otrs lētākais apkures tarifs. Zemākais siltumenerģijas tarifs šomēnes ir Rēzeknē, kur tas sasniedz 47,42 EUR/MWh, bet augstākais tarifs ir Rīgā, kur tas sasniedz 66,76 EUR/MWh. Ventspilī tarifu izdevies saglabāt nemainīgu, pateicoties tam, ka siltumenerģija tiek ražota ar vietējo, atjaunojamo resursu – šķeldu, kuras cena ir stabilāka un prognozējamāka nekā dabasgāzei. Turkāt, kopš 2013. gada, kad tika īstenota abu pilsētas katlumāju rekonstrukcija, siltumenerģijas tarifs Ventspilī nav pieaudzis, bet gan pakāpeniski samazināts par vairāk nekā 13%.
Detalizētu informāciju par katras dzīvojamās ēkas ikmēneša siltumenerģijas patēriņu iespējams aplūkot uzņēmuma mājas lapā www.ventspilssiltums.lv sadaļā e-pakalpojumi.
17.01.2022. / Autors: PSIA „Ventspils siltums” / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs