Sabiedrība par atklātību Delna aicina Saeimu nākotnē atteikties balsojumos no “atturas” iespējas, līdz ar to balsojumā atstāt tikai divas izvēles iespējas – “par” vai “pret”, informēja Delnā.
Pašreizējā sistēma rada politisku strupceļu, tādēļ Delna aicina 13. Saeimu atbalstīt grozījumus Saeimas Kārtības ruļļa 139. panta 1. daļas pēdējā teikumā – “Par klātesošiem balsošanā uzskatāmi tie deputāti, kas balsojuši “par”, “pret” vai “atturas”” – svītrot vārdus “vai atturas”. Līdz ar to visus Saeimas lēmumus pieņemtu ar “par” balsu vairākumu vai noraidītu ar “pret” balsu vairākumu, un rezultātu nevarētu izkropļot ar maldinošo, izvairīgo “atturas” balsojumu.
“Tādējādi vairosim gan deputātu atbildību un atklātību, gan sabiedrības uzticību Saeimai, gan stiprināsim politisko sistēmu un demokrātiju Latvijā. Vai atturoties balsojumos deputāts vairo sabiedrības uzticību Saeimai?” – tā jautā Delna.
Organizācija skaidro, ka izvēlei “atturos” ir divas nozīmes. Deputātu uzdevums ir pieņemt vai noraidīt lēmumus par labu sabiedrībai – balsojot “par” vai “pret”. Ja deputāts balso “atturos” var uzskatīt, ka viņam nav viedokļa par konkrēto jautājumu. Otrkārt, “atturos” ir slēpts balsojums “pret”. Saeimas kārtības rullī noteikts, ka “atturos” balsis tiek pieskaitītas pie “pret” balsīm. Izņemot Satversmē paredzētos gadījumus, Saeima pieņem lēmumus ar klātesošo deputātu absolūto balsu vairākumu. Tātad balsīm “par” ir jābūt vairāk nekā balsīm “pret” un “atturos” kopā skaitot. Esošā sistēma pieļauj situāciju, ka tad, kad “par” balsu ir vairāk nekā “pret” balsojums tomēr ir negatīvs, jo “atturas” balsojums tiek pieskaitīts “pret” un ir izšķirošs.
12.11.2019 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja