6 mēneši: tik ilgi jāgaida rindā vizītē pie acu ārsta Ventspils slimnīcā

1795
Autors: SIA Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca
Autors: SIA Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca

Aizvadīti tikai gada pirmie divi mēneši, bet rindas uz valsts apmaksātiem ambulatoriem izmeklējumiem, saistībā ar kuru šogad tika ieviestas izmaiņas šo kvotu sadales sistēmā, jau ir izveidojušās ļoti garas. Garākā rinda ir pie acu ārsta, te jau ir izveidojies pieraksts pusgada garumā.

Kā sarunā ar portālu VentspilsBalss.lv norādīja Ventspils slimnīcas galvenais ārsts Dainis Gīlis, slimnīca patlaban strādā saskaņā ar līgumiem, kas noslēgti uz šā gada pirmajiem četriem mēnešiem. Šobrīd tiek veikts plānveida pieraksts uz visu gadu un darbs plānots rēķinoties ar to, ka valsts finansējums ambulatorajiem pakalpojumiem slimnīcām nebūs mazāks kā pērn.

Gīlis uzsvēra, ka garās pacientu gaidīšanas rindas uz izmeklējumiem un konsultācijām ir saistītas gan ar nepietiekamo valsts finansējumu, gan ar ārstu speciālistu lielo noslogojumu un deficītu, tādēļ ārstniecības iestāžu darbiniekiem regulāri jāsaskaras ar iedzīvotāju sūdzībām. Valsts finansējums tiek piešķirts noteiktam speciālistu konsultāciju un izmeklējumu skaitam gadā. Finansējums ir ierobežots, tādēļ arī pacientu skaits, kuriem ārstniecības iestāde var sniegt valsts apmaksātus pakalpojumus ir ierobežots un tā veidojas garas gaidīšanas rindas.

Šobrīd valsts finansējuma ietvaros aptuveni nedēļas laikā slimnīca var sniegt tādus primāros diagnostikas pakalpojumus, kā rentgenoloģiskos izmeklējumus, elektrokardiogrammu un laboratorijas izmeklējumus.

Tomēr uz pieprasītākajiem valsts apmaksātajiem izmeklējumiem pacientiem jāgaida rindā pat vairāki mēneši. Slimnīcā uz valsts apmaksātu magnētisko rezonansi rindā jāgaida pieci mēneši, uz datortomogrāfiju un ehokardiogrāfiju – četri mēneši, uz elektroencefalogrāfiju trīs mēneši, uz ultrasonogrāfiju divi mēneši, bet uz endoskopiskajiem izmeklējumiem vienu nedēļu. Uz valsts apmaksātu acu ārsta vizīti slimnīcā ir jāgaida aptuveni seši mēneši, bet poliklīnikā vidēji trīs mēneši.

Arī Ventspils poliklīnikā situācija ar valsts apmaksātajiem pakalpojumiem ir līdzvērtīga, norādīja Ventspils poliklīnikas valdes priekšsēdētāja Dace Sormule. Poliklīnikā uz osteodensitometrijas izmeklējumiem jeb kaulaudu blīvuma noteikšanu jāgaida aptuveni trīs mēneši un uz ultrasonogrāfijas izmeklējumiem – aptuveni mēnesis.

Protams, ja pacients ir gatavs par pakalpojumu maksāt pats, izmeklējumus var saņemt jau pēc dažām dienām.

Slimnīca šogad vērsusies Veselības ministrijā ar lūgumu piešķirt papildus finansējumu valsts apmaksātu ambulatoro pakalpojumu sniegšanai. SIA Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca galvenais ārsts Dainis Gīlis uzsvēra: «Slimnīcas kapacitāte atsevišķos medicīniskās palīdzības veidos ir lielāka un, ja tiktu piešķirts papildus finansējums, rindas varētu samazināt un savlaicīgu palīdzību varētu saņemt ievērojami vairāk cilvēku.»

Ventspils slimnīcas laboratorijas nodaļas vadītāja Kristīne Primaka uzsvēra, ka saistībā ar grozījumiem Ministru kabineta noteikumos, kas stājās šā gada 1.janvārī, virknei laboratorisko izmeklējumu šogad ieviesti ierobežojumi. Piemēram, eritrocītu grimšanas ātruma noteikšana vairs netiks apmaksāta, ja tā būs nozīmēta vienlaicīgi ar C reaktīvo olbaltumvielu analīzi. Arī nepilnu asinsainu varēs veikt ne biežāk kā reizi gadā, bet holesterīna līmeņa noteikšanu valsts apmaksās ne biežāk kā vienu reizi gadā no 45 gadu vecuma.

Mainīta arī analīžu nozīmēšanas kārtība. Turpmāk to vairs nevarēs darīt ģimenes ārsts. Piemēram, veikt laboratoriskus izmeklējumus saistībā ar onkoloģisku saslimšanu varēs nosūtīt tikai onkologs.