Šodien visā pasaulē jau 51. reizi svin Starptautisko Zemes dienu, pievēršot sabiedrības uzmanību videi nekaitīgam un ilgtspējīgam dzīvesveidam.

Zemes dienas aizsākumi meklējami pagājuša gadsimta 60.-70.gados. 1969. gada 28. janvārī pēc nekontrolētas naftas noplūdes no urbuma Santabarbaras (Kalifornija,  ASV) kanālā nonāca vairāk nekā 12 miljoni litru naftas. Tas izveidoja 56 kilometru garu melnu plankumu jūrā, nogalinot tūkstošiem putnu, zivju un jūras zīdītāju. Šo nelaimi nodēvēja par trešo traģiskāko naftas noplūdi valsts vēsturē, kas sagrāva populāro un gleznaino Dienvidkalifornijas piekrasti. Šī noplūde bija katalizators, kas aizsāka dažādu iedzīvotāju un aktīvistu darbību, kā arī piesaistīja valsts un politiķu uzmanību vides aizsardzības jautājumiem.

No idejas par realitāti Zemes dienai palīdzēja kļūt aktīvais politiķis un senators Geilords Nelsons (Gaylord Nelson), Nelsona mērķis bija maksimāli piesaistīt studentus un skolēnus, kuri varētu iesaistīties vides aktivitātēs un izglītot sabiedrību. Viņam tas izdevās – 1970. gada 22. aprīlī oficiāli tika atzīmēta pirmā Zemes diena, kad ap  20 miljoniem amerikāņu izgāja ielās, aizsākot šo vides kustību.

Starptautiski atpazīta Zemes diena kļuva 1990. gadā un Apvienoto Nāciju Organizācija 2009. gadā noteica 22. aprīli par Starptautisko Zemes dienu.

Zemes dienai ir arī sava himna. Indijas dzejnieks un diplomāts Abhajs Kumars (Abhay Kumar) 2013. gadā uzrakstīja skaņdarbu ar nosaukumu “Zemes himna” (“Earth Anthem”), lai godinātu planētu un visus tās iedzīvotājus.

Katru gadu šim nozīmīgajam notikumam piešķir atšķirīgu tematu vai fokusu. Tematikas mēdz būt no upju tīrīšanas līdz pat dažādu augu pētīšanai.   1990. gadā uzvērta tika piesārņojuma radīto problēmu risināšana,   2000. gadā  – globālā sasilšana un tīra enerģija.  Šā gada tēma ir “Atjaunot mūsu Zemi” (“Restore our Earth”), kas koncentrējas uz dabiskiem procesiem, topošajām zaļajām tehnoloģijām un novatorisku domāšanu. Šogad nozīmīgais notikums norisināsies attālināti, digitālā vidē – ar virtuāliem pasākumiem, starptautiskām lekcijām un filmām.

Vairāk informācijas www.earthday.org.

 

22.04.2021. / Autors: Vides uzraudzības nodaļa / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs