Ja koalīcijas partijas un premjers Krišjānis Kariņš klusēs, tam var būt bēdīgs rezultāts. Viņiem nebūtu jākomentē parakstu vākšanas kampaņa par 13.Saeimas atlaišanu, bet jāpaskatās uz iemeslu, ko propagandas veidošanā izmanto parakstu vācēji, – veselības aprūpi, intervijā BNN komentē bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.
Zatlera ieskatā, šis Saeimas sasaukums ir lemtspējīgs, politiska iemesla tā atlaišanai nav. «Galvenais iemesls, kāpēc daudzās valstīs notiek ārkārtas vēlēšanas, ir tas, ka parlaments nespēj pieņemt kādu svarīgu lēmumu, piemēram, nespēj pieņemt valsts budžetu.»
Kopš Saeima pieņēmusi 2020. gada budžetu, pagājušas vien pāris nedēļas. Zatlers uzskata, ka fakts, ka piecas partijas ar dažādiem viedokļiem spēja panākt vienprātību lēmumā par budžetu, vien ir pierādījums tam, ka šis sasaukums ir rīcībspējīgs.
Runājot par pārmetumiem attiecībā uz mediķu algām, Zatlers uzsver: «Brīdī, kad pieņēma šo likumu, valdība vēl nebija izveidota, un katrs balsoja, kā ienāk prātā. Tas ir spilgts piemērs tam, kāpēc vajadzīga pozīcija ar vairākumu un opozīcija, kas viņus kritizē. Ja katrs balso, kā ienāk prātā, tad rodas haoss, kas pēc tam jāsakārto. Balsojuma brīdī visiem šķita ļoti pareizi [balsot par mediķu algu paaugstināšanu]. Bet neizpildāmi, jo neviens nezināja, vai viņa partija būs valdībā.»
«Tas jāsaprot gan pašiem deputātiem, gan vēlētājiem, ka trīs mēneši [bez koalīcijas un opozīcijas Saeimā un bez valdības] nav ar blakusefektu, negācijām.»
«Tas nebija vienīgais balsojums, par ko nav skaidrības – kā tā vispār var nobalsot, jo neviens atbildību neuzņēmās. Ja paskatīsieties, vai visas partijas, kas balsoja par mediķu algām, ir valdībā, tad redzēsiet, ka nav vis.»
Kā skaidro Zatlers: «Prasīt atbildību no šīs valdības un no šīs vairākuma koalīcijas par balsojumu, kas varbūt bija ar labu nodomu, bet nesaprātīgs no izpildes viedokļa, nav pareizi. Drīzāk par to jānes atbildība tiem, kuri šobrīd, tā izskatās, varētu atbalstīt Saeimas atlaišanas ideju.»
«Opozīcijas arguments, ka esošā koalīcija ir piekrāpusi vēlētājus, nav pamatots,» uzskata Zatlers. Viņaprāt, opozīcijai jāsaprot, ka arī viņiem jānes atbildība par balsojumu “Veselības aprūpes finansēšanas likumā” – «paši vien piekrāpāt». Tomēr Zatlers uzsver, ka koalīcijas partijām un Kariņam ir jāsāk vairāk runāt gan ar mediķiem, gan ar pacientiem, nevis jāgaida, kad esošā parakstu vākšana par Saeimas atlaišanu «izšūmēsies» un gan jau viss paliks tā, kā bijis – to nedrīkst atļauties. Valdībai ir jārīkojas gudri un jānoņem spriedze veselības aprūpes problēmām.
02.12.2019 / Autors: Ventspilnieks.lv/BNN / Foto: Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja