Pretēji 13.Saeimas vēlēšanās caurkritušā Augusta Brigmaņa apgalvojumiem par politiskā spēka piedzīvoto neveiksmi vēlētāju acīs, smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga iesaistīšana priekšvēlēšanu kampaņā Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) neko labāku nebūtu devis. Katram fenomenam, arī Lemberga veidolā, reiz pienāk gals, tā intervijā laikrakstam Latvijas Avīze saka bijušais Valsts prezidents un vēlāk Reformu partijas vadītājs Valdis Zatlers, kurš savas prezidentūras laikā asi nostājās cīņā pret oligarhu ietekmi valstī.

Runājot par piedzīvoto 13.Saeimas vēlēšanās, kurā ar individuālu kampaņu aiz svītras zaļzemnieku Brigmani bijušais Zatlera partijas pārstāvis Valainis, eksprezidents pauž, ka notikušas liecina par iekšējām pretrunām ZZS un pastāv risks, ka tā var sadalīties: “Reformu partijai individuālās kampaņas bija kas jauns. Vēlāk veiklie kampaņotāji ar privātiem tēriņiem radīja problēmas Vienotībai ar Āboltiņu aiz strīpas, nu grābeklim uzkāpa ZZS. Pieredzējušie vīri domāja – ar mums tā nenotiks! Notika! Ielieciet sarakstā puisi, kurš nesmādē līdzekļus, lai iekļūtu Saeimā, – viņš tiks! Gan piebildīšu, ka Brigmani strīpoja ne jau ideoloģiskie pretinieki, bet savējie, kuri meta urnās ZZS biļetenus. Tas norāda uz iekšējām pretrunām apvienībā, līdz pat riskam sadalīties.”

Komentējot Brigmaņa apgalvojumu, ka kampaņas viena no kļūdām bijusi Lemberga atstumšana malā, sacīja ļoti kritiski: “Kritiskā masa, kas aizbaidīja vēlētājus, sakrājās pa pilītei, un ar Lembergu nebūtu gludi. Lembergs, apsūdzēts, bez cerībām dabūt pielaidi noslēpumam, negāja par premjeru, kad postenis krita ZZS rokās, – un diez vai pats gribēja. Kad varu paņēma Kučinskis, bija skaidrs, ka Lembergs nevar atgriezties un ZZS jāiztiek ar to, kas ir. Lembergs var strostēt, nestrostēt, bet katram – arī Lemberga fenomenam – reiz pienāk gals.”

Komentējot pašreizējās sarunas ap valdības veidošanu, tīkojoties loģiski un pragmatiski, valdības koalīcijā vajadzētu būt pieciem politiskajiem spēkiem, tomēr Jaunās konservatīvās partijas (JKP) piedāvātajā modelī ir vairākas nepārdomātas detaļas. Zatleram neesot skaidrs dažu partiju uzstādījums, ka visiem sešiem spēkiem jābūt valdībā, bet opozīcijā jāpaliek vienai pašai Saskaņai. “Tādos apstākļos kurā katrā brīdī neapmierinātā partija var lēkt ārā no valdības. Ja esam loģiski, pragmatiski, koalīcijā vajag piecas partijas,” uzskata Zatlers.

Eksprezidents ir pārliecināts, ka partiju programmās ir jāmeklē kopīgais un tuvākie partneri. Pēc viņa domām, partijas dažbrīd ir sasolījušas pilnīgi nereālas lietas, no kurām pēc iespējas ātri jāatsakās. Piemēram, “naivums vai muļķība” esot iecere samazināt ministriju skaitu, ja kopā strādās veseli pieci politiskie spēki un katrs gribēs vietas valdībā.

“Otra nereālā lieta – drošības iestāžu apvienošana zem viena jumta, kaut vai tāpēc, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir tiesībsargājošā, ne drošības iestāde. Izbrīna, ka uz to vedina cilvēki, kas paši strādājuši KNAB. Tāda apvienošana nav ne vēlama, ne ar racionālu pamatu,” JKP ieceri intervijā LA kritizē Zatlers.

Viņš arī norāda, ka premjera un finanšu ministra posteni uzticēt dažādiem politiskajiem spēkiem, kā to piedāvā JKP, ir pieredzēti iepriekš, bet nav labi beigušies, jo rada konfliktus koalīcijā.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA