“Mēģinājumi izveidot lielu koalīciju nozīmē, ka šīs valdības “gāzēji” būs nevis ārpusē, bet iekšpusē. (..) Pozitīvs piemērs varētu būt valdība, kurai ir apmēram 53 balsis, vai pat mazākuma valdība. Manai valdībai savulaik bija 48 balsis, bet šādas valdības veiksmes atslēga slēpjas veiksmīgā sadarbībā ar opozīciju. (..) Pašreizējā steiga liecina, ka cilvēki nav gatavi meklēt kopīgas intereses, bet tikai savelk līnijas, uz kurām paši paklūp.” (Bijušais premjers Valdis Birkavs par valdības veidošanas procesu. Avots: delfi.lv)

• • •

Latvijas politiskā karte, šķiet, kļuvusi par sarkanām līnijām sasvītrotu spēles laukumu. Rādiusi, diagonāles, diametri un citi ģeometriski parametri, kuru attēlošanai plaknē tiek izmantotas līnijas, tiek vilktas krustām un šķērsām. Un brīžiem pat rodas sajūta, ka uz šīs pašas minētās politiskās kartes vairs nav palicis neviens brīvs laukumiņš, kur varētu ievietoties veidojums, kas sauksies “Latvijas valdība”. Protams, ir saprotams, ka viens vai otrs no politiskajiem spēkiem nāk klajā ar paziņojumiem no sērijas “ar šitiem noteikti nē”, bet tas būtu pieņemams līdz brīdim, kad tomēr jāsēžas pie viena galda un jāvienojas par valdību, kurai tomēr priekšā daudzi un dažādi veicami uzdevumi. Galu galā priekšvēlēšanu laikā sasolīts ir ne vairāk un ne mazāk kā piena upes ķīseļa krastos… Tātad – būtu laiks ķerties pie ķīseļa vārīšanas un piena ražošanas, lai varētu šo Leiputriju realizēt dzīvē.

Un šajā gadījumā varbūt ir vērts ieklausīties kādreizējā premjera vārdos – varbūt tiešām nav vērts stiķēt kopā kādu nebūt superlielu koalīciju, jo tad vienā jaukā brīdī var izrādīties, ka pašā koalīcijā, gluži kā slavenajā krievu fabulā par vēzi, līdaku un gulbi, katrs raustīs valsts ratus savā virzienā, bet tie tā arī nepakustēsies no vietas. Bet, pats svarīgākais, gan jaunajiem, gan arī senajiem deputātiem tomēr būtu jāapzinās tā lieta, dēļ kuras tik liels vēlētāju daudzums izvēlējās t.s. “jaunos spēkus”, un, proti, visi – turklāt absolūti visi – deputāti ir ievēlēti tādēļ, lai pirmajā vietā liktu rūpes par valsti un tās nākotni. Un šajā gadījumā nav svarīgi, ar ko, kādā kombinācijā un kādā “izkārtojumā” tiek izveidota valdība. Galvenais, lai tās darbs būtu vērsts uz valsts attīstību, domājot par valsti un strādājot tās labā. Bet smilškastes spēles starp puikām, kur viens otram noņēmis traktoriņu vai izjaucis uzcelto smilšu kūku, būtu jānoliek malā. “Es ar tevi nedraudzēšos, jo tu esi slikts puika,” saka vienas partijas boss, bet otrs atbild īsteni puiciskā garā: “Bet mans tētis ir stiprāks par tavējo!”. Gribētos ticēt, ka priekšvēlēšanu laika apmētāšanās ar dubļiem var tikt nolikta malā, panākot vienošanos par kopīgu darbu. Jo politiķa profesija un darbs Saeimā nozīmē arī to, ka ir jāstrādā kopā. Pat tad, ja viens vai otrs jaunais kolēģis Jēkaba ielas Augstajā namā riebjas tīri personiski, bet vēl kāds cits nešķiet gana gudrs.

Nenoliedzami, valdības veidošanas sarunas pagaidām ir tikai sākušās. Vai, precīzāk sakot, ir sākušās no jauna. No nulles punkta. Ar nelielām izmaiņām saskaitāmo daudzums un lielums palicis iepriekšējais. Tātad tam vīram, kam nākamajam jākārto valsts kuģa kapteiņa eksāmens, mēģinot salipināt kopā valdību kā “Lego” klucīšu spēļu pilsētu, nāksies likt malā “sarkano līniju” ievērošanu. Citādi nekas nesanāks. Bet sekmīgā atzīme eksāmenā būs Saeimas pozitīvs balsojums. Tiesa gan, kuģa kapteiņa eksāmenā vismaz dažiem no atbildamajiem jautājumiem būtu jābūt saistībā ar valsts tālāko kopējo “kursu” – proti, tām vērtībām, kas liktas Latvijas valsts pamatos, tiem nosacījumiem, kuri Latvijas valstij bijuši svarīgi gan Eiropas kontekstā, gan mūsu aizsardzības spēju stiprināšanā, tām prasībām, kas saistītas ar Latvijas kā valsts sabiedrības uzbūvi un stabilitāti. Un tikai pakārtots būs nākamais solis – tieši kurš cilvēks sēdēs tajā vai citā ministrijā, tajā vai citā amata krēslā. Vai kura partija “vadīs” vienu vai otru nozari. Jācer, ka pat radikālākie sistēmas maiņas atbalstītāji šo vienkāršo prioritāšu sarakstu saprot… Bet vienīgā šaurā sarkanā līnija, kas nav pārkāpjama nekādos apstākļos, ir Latvijas kā brīvas un neatkarīgas valsts stabila nākotne, kas nav noliekama malā ne pie kādiem politiskās spēles apstākļiem.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay