2021. gada 8. oktobrī apritēja 100 dienas, kopš darbu sākusi jaunā Ventspils valstspilsētas pašvaldības dome, un pirmo reizi jaunāko laiku vēsturē izveidojās situācija, kad Ventspils domes vadības ievēlēšanai vairs nepietika ar vienas partijas balsīm. Kā domē iekļuvušajiem spēkiem veicies pirmo simts dienu laikā? Piedāvājam vairāku domes sasaukumu bijušā deputāta Aivja Landmaņa “skatu no malas” uz norisēm domē.

– Ņemot vērā Aivara Lemberga nespēju piedalīties domes sēdēs, deputātu skaits Ventspils domē vismaz pašlaik ir sadalījies 6:6. Kā jūs komentētu jaunajā domē līdz šim notikušos procesus?

– Vispirms vēlos norādīt, ka “Latvijai un Ventspilij” (LunV) iegūtais minimālais pārsvars netika iegūts godīgā ceļā. Neierasti plaši tika izmantots pašvaldības administratīvais resurss, būtiski pārkāpti priekšvēlēšanu limiti, pielietoti melnā PR paņēmieni. Notikušo vērtē valsts atbildīgās institūcijas, tāpēc ceru, ka sabiedrība uzzinās arī melnā PR īstenotāju vārdus. Tomēr, pat neraugoties uz pārkāpumiem, spēku izkārtojums Ventspils pašvaldībā pirmoreiz vēsturē dod iespēju visiem vienoties kopīgam produktīvam darbam ventspilnieku labā. Pastāv visi priekšnoteikumi, lai beidzot Ventspilī realizētu visu domi pārstāvošo sarakstu iekļaujošu pārvaldības modeli un rastu kompromisus visu sarakstu vēlētājiem doto solījumu izpildei. 

– Pēdējās domes sēdēs vērojama deputātu vienprātība lēmumu pieņemšanā. Vai tas liecina, ka iespēja kopīgi strādāt tiek realizēta?

– Nebūt nē. Neraugoties uz smagajām apsūdzībām, tiesas nolēmumiem, sankcijām un vēlēšanu rezultātiem, varas partija turpināja uzstājīgi virzīt savu apcietinājumā esošo līderi pašvaldības vadītāja amatā. Tā vietā, lai meklētu vienojošās idejas un darbus, tika izvēlēta ierastā sabiedrību šķeļošā taktika, kas noteikti nenāk par labu pilsētai, tās ekonomikai un iedzīvotājiem.

Cerību deva pārējo sarakstu deputātu atbildīgā un vienotā rīcība, liedzot priekšsēdētāja amatu kriminālās dižķibelēs nonākušajam LunV līderim. Bija skaidrs – ja pārējie saraksti būs vienoti un tikpat atbildīgi, tad jau pirmajās 100 dienās varētu notikt vērā ņemamas, uz sadarbību un pilsētas attīstību vērstas pārmaiņas. Atlika nesteigties ar domes vadības ievēlēšanu, vispirms panākot visaptverošu visu sarakstu vienošanos. Diemžēl iespējamo progresu izjauca deputāts Kārlis Vočtavs (NA), kurš vienīgais no pārējo sarakstu deputātiem priekšlaicīgi priekšsēdētāja amatam atbalstīja LunV pārstāvošo Jāni Vītoliņu.

– Kas tur slikts? Domei ir jābūt vadītājam, un iespējamība, ka LunV atbalstīs pārējo partiju virzītu kandidātu, būtībā līdzinājās nullei.

– Nav šaubu. Arī pēc sarunām, visticamāk, pašvaldību turpinātu vadīt kāds no LunV. Taču, steidzoties izrādīt atbalstu Vītoliņam, Vočtavs izjauca līdzsvaru un panāca šādu visaptverošu sarunu neiespējamību, kas vēlāk likumsakarīgi rezultējās LunV dominancē par visiem līdz šim pieņemtajiem domes lēmumiem.  Tāpēc nav jābrīnās, ka līdz ar priekšsēdētāja vietu LunV saglabāja priekšsēdētāja abu vietnieku vietas, kuras ieņēma attiecīgi Guntis Blumbergs un Aigo Gūtmanis, izpilddirektora amatu saglabāja LunV pārstāvošais Aldis Ābele, par izpilddirektora vietniekiem kļuva LunV virzītas personas. Arī visu atbildīgo komiteju priekšsēdētāju amatos tika iecelti tikai LunV deputāti. Vēl joprojām visi svarīgākie domes lēmumu, arī nākamā gada budžeta izstrāde notiek bez pārējo sarakstu deputātu vai to pārstāvju līdzdalības. 

– Kārlis Vočtavs ir nepieredzējis deputāts. Varēja kļūdīties.

– Jā, pieredzes viņam trūkst, tāpēc viņa rīcība izskatās vairāk nekā dīvaina. Piekritīsiet, lai izvairītos no kļūdām, uzsākot darba gaitas nezināmā vidē, parasti cilvēki izvairās no pārsteidzīgu lēmumu pieņemšanas. Turklāt Vočtavs bija pietiekami informēts par sekām, kuras iestāsies viņa toreiz tikai plānotās rīcības rezultātā. Starp citu, Nacionālā apvienība priekšvēlēšanu programmā vienīgā īpaši izcēla, ka tā esot Saeimas koalīcijas partija, un tāpēc tikšot veidota saikne un nodrošināta aktīva sadarbošanās ar valdošo koalīciju, tātad loģiski – arī ar Ventspils pilsētas domē iekļuvušajiem Saeimas koalīcijas partiju pārstāvošo sarakstu JV/LRA, LA un JKP deputātiem.

– Vai, jūsuprāt, Vočtavs, priekšlaicīgi atdodot savu balsi par Vītoliņa kandidatūru priekšsēdētāja amatam, rīkojās pretēji sava saraksta programmai un priekšvēlēšanu solījumiem?

– Tā sanāk. Jau 5. jūlija domes sēdē, pretēji programmatoriskajām nostādēm un vēlētājiem dotajiem solījumiem, Vočtavs izvēlējās atbalstīt Saeimas opozīcijā esošā ZZS sadarbības partijas LunV intereses.

Nav šaubu – Vočtava balsojums ieies vēsturē, tāpēc aicinu pašam Vočtavam uzdot jautājumu, vai viņa rīcība bija nejaušība, kļūda, pieredzes trūkums vai korupcija.  Domāju, ka sabiedrībai būtu interesanti uzzināt, kā toreizējās rīcības sekas vērtē Vočtavs un viņa pārstāvētā Nacionālā apvienība, kura vēl līdz šim nav devusi pienācīgu vērtējumu notikušajam.

Starp citu, nesen KNAB sāka kriminālprocesu, lai pārbaudītu, vai lēmums par Dobeles novada domes priekšsēdētāja maiņu nav pieņemts koruptīvu darbību rezultātā, deputātam par konkrētu izšķirošo balsi piesolot amatu kā kukuli. Pēc presē nonākušā skandāla bēdīgi slavenais Dobeles deputāts vicemēra amatu pameta. Savukārt mūsu Vočtavs pēc liktenīgā balsojuma, kurā viņa balss bija izšķirošā, bauda Lemberga partijas īpašu labvēlību. Vočtavs ātri vien tika ievēlēts par Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas vietnieku, ar Vočtavu saistīta juridiska persona saņēma dāsnu pašvaldības finansiālo atbalstu. Mēs visi atceramies arī slavenos Jūrmalgeitas notikumus, kad par politisko kukuļošanu tika notiesāts toreizējais Jūrmalas pilsētas mērs Juris Hlevickis, bet viņa kukuļotāji aizbēga no Latvijas. Pilsētā runā, ka ar Vočtava balsojumu saistītajā politbiznesa tirgus procesā visnotaļ aktīvu lomu spēlēja Nacionālās apvienības un Lemberga partijas politiķi apcietinājumā esošā vadoņa virsvadībā. Varam tikai minēt, cik, iespējams, izmaksāja šis bēdīgi slavenais balsojums, kuriem un kā vēl tika maksāts un kuri atstrādāja kādreiz no Lemberga saņemtās dāsnās pateicības. Visticamāk, esam saskārušies ar Ventspilsgeitu, kuras priekšā Jūrmalgeita nobāl, par nesen izskanējušo Dobelgeitu nemaz nerunājot.

– Kā ir ar pārējo sarakstu deputātiem?

– Izskatās, ka pārējo Ventspils domes deputātu rindās, kuri pašvaldībā ievēlēti no Saeimā valdošajām partijām, valda zināms apjukums. Manuprāt, nebija politiski gudri nevirzīt priekšsēdētāju vietnieku amatiem savus kandidātus. Ir skaidrs, ka pie patreizējiem apstākļiem tikai vienota pārējo sarakstu deputātu rīcība var nodrošināt šo deputātu vēlētājiem doto solījumu pienācīgu izpildi. Cerībai, ka pa vienam vienojoties ar LunV izdosies labāk izpildīt vēlētājiem dotos solījumus, nav pamata. LunV saprot un ciena tikai spēka pozīciju, ja tās iztrūkst, tad jārēķinās, ka paliksiet “jaņos”. Pārējo sarakstu rīcībā ir ārkārtas sēžu sasaukšanas instruments, ko var izmantot situācijās, kad LunV pārējiem ierāda pastarīšu vietu. Ja atskatāmies vēsturē, tad 2009. gadā toreizējie pārējo sarakstu pieci deputāti šo instrumentu izmantoja. Tātad arī bez NA Vočtava, JV/LRA, LA un JKP deputātiem pastāv lieliskas iespējas neiet LunV aklā pavadā un īstenot savu politiku Ventspils pilsētas domē.

 

29.10.2021. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs