Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga 2001. gada 19. janvārī uzrunā zinātniskā konferencē “Janvāra barikādes kā tautas pretestības forma totalitārajam režīmam un tās mācības” cita starpā pauda: “Barikādes bija tas lūzuma punkts, kas parādīja, ka arī šim milzīgajam kolosam ir māla kājas, ka ir iespējams gāzt pat vislielāko, visdraudīgāko, vissmagāk apbruņoto impēriju, ja mēs atrodam, kur ir milzim šīs māla kājas un kā šīs māla kājas iespējams sagraut. Kā tas notika? Man šķiet, tas notika tieši ar tiem ieročiem, ko totalitārā vara bija centusies savām apspiestām tautām atņemt.”

Arī kopš LPSR laikiem valdošajam Ventspils nešpetnajam režī­mam māla kājas meklējamas viņa pašu ieročos. Iespējams, šā gada pavasaris Ventspils un ventspilnieku dzīvē ieies vēsturē, kā ilggadīgā valdošā režīma beigu un jaunas daudz labākas dzīves sākuma vēstnesis. Tieši šajā pavasarī ir notikuši vairāki notikumi, kuri liecina, ka atkusnis nenovēršami ir sācies un drīz mūsu pilsētā varētu gaidīt īstu “pavasari”, kurš cilvēkus modinās no vairākas desmitgades ilgušā letarģiskā miega.

Proti, tieši šopavasar pirmo reizi Augstākās tiesas sēdē tika skatīta Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāta (Ģirta Valda Kristovska) blakus sūdzība lietā, kuru Liepājas tiesu nams nepieņēma, bet kura saistīta ar Aivara Lemberga vadītās Ventspils pilsētas domes vairākuma prettiesisko rīcību, šķērdē­jot pašvaldības līdzekļus opozīcijas deputātu ierobežošanā, pretēji Satversmē noteiktajam. Lietas nopietnību raksturo tiesas lēmums lietu izskatīt Augstākās tiesas kopsēdē.

Tāpat šopavasar mēs uzzinājām, ka Aivars Lembergs, atšķirībā no daudziem iepriek šējiem gadiem, pērn nav guvis ienākumus no viņa vadītās mistiskās Biznesa attīstības asociācijas, kura kopš dibināšanas 2000. gadā Aivaram Lembergam algā, par mistisku amata pienākumu pildīšanu, ir izmaksā­jusi turpat trīs miljonus eiro. Jāsaka, ka dāsno atalgojumu sākotnēji Aivaram Lembergam, ne bez paša Aivara Lemberga iejaukšanās, sarūpēja toreiz vēl valstij piederošā AS Ventspils Nafta, tās meitas kompānijas AS Ventspils Nafta Termināls un AS Latvijas Kuģniecība.

Arī pēc šo kompāniju nonākšanas privāto investoru rokās, Lemberga dzīres turpinājās, jo kā dzirdēts, privātie investori, iegūstot īpašumā kompānijas, saņēma tās ar saistībām, proti, īpaši dzelžaini noslēgtiem līgumiem, kuri garantēja Lembergam krāšņu dzīvi vairākus gadus uz priekšu.

Šopavasar izrādās, ka krāšņās dzīves viens no pavedieniem, dāsnie ienākumi no Biznesa attīstī­bas asociācijas, ir apstājušies. Vēl priekšā Ventspils Attīstības asociācijas sarūpētās “debesmannas” apstādināšana un tad vēršanās tiesā, lūdzot atzīt, ka šādi daudzu miljonu eiro sarūpētās nodevas ir bijušas nelikumīgas un tāpēc atmaksājamas. Kas zina, iespējams, Ventspils budžets tiks papildināts ar iespaidī­giem, daudzu miljonu vērtiem ieņēmumiem, kurus šoreiz nodrošinās Lembergs un Co.

Un, visbeidzot, šopavasar kāda saprātīga ziņa ir nākusi arī no Briseles, proti, Eiropas Komisija nākotnē paredz sasaistīt Eiropas Savienības budžeta izmaksas ar tiesiskumu ievērošanu. Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers 2. maijā, uzrunā­jot Eiropas Padomes deputātus, norādīja, ka tiesiskuma ievē­rošana ir neaizstā­jams priekšnoteikums pareizai finanšu pārvaldībai un budžeta efektīvai īstenošanai un tādēļ tiks iedarbināts jauns mehānisms, kas ļaus aizsargāt ES budžetu no riskiem, kas rodas no likuma varas trūkuma. Tas ir vispā­rēji piemērojams mehānisms un nav mēr­ķēts uz kādu konkrētu valsti, taču tā ir svarīga jaunā ES budžeta sastāvdaļa, tā Junkers.

Kas zina, varbūt šī ziņas liecina, ka Ventspils režīmam dienas strauji tuvojas beigām, jo autoritatīvajam režīmam bez ES naudas izdzī­vot būs ļoti grūti. Jautājums tikai – vai ventspilnieki, ziedojot savu nākotni, turpinās barot badakāsi, vai tomēr sadūšosies un laicīgi palūgs postošajam režīmam iet, šādi paverot Ventspilij jaunas perspektīvas.

Autors: Aivis Landmanis, Ventspils pilsētas domes deputāts / Foto: LETA