Kamēr Eiropas Komisija nākusi klajā ar grandiozu plānu par investīcijām jūras vēja parkos, Ventspils novadā turpinās cīņa pret vēja ģeneratoriem iekšzemē. Tie nākamajos gados var tikt uzslieti kā sēnes pēc lietus, tai skaitā Ventspils pilsētas apkārtnes mežos.

Vāc parakstus pret

Ventspils novada Tārgales un Popes pagastos šobrīd tiek ievākta raža vairāk nekā pirms desmit gadiem aizsāktiem vēja parku projektiem, kā arī tiek plānoti jauni vēja parki, kuru augstums iecerēts nesamērīgi liels iekšzemes vēja elektrostacijām (VES), jeb tāds, kādu citviet Eiropā iekšzemē pieļāvuši vien dažos gadījumos. Tāda izmēra VES draud ietekmēt arī Ventspils pilsētas iedzīvotājus, tādēļ kopā ar novada aktīvistiem arī ventspilnieki iesaistījušies parakstu vākšanā, lai Ventspils novada dome, kas iepriekšējā desmitgadē bijusi labvēlīgi noskaņota pret vēja biznesa plāniem, tomēr ieklausītos arī vietējo iedzīvotāju vairākuma viedoklī un nepieļautu jaunu būvatļauju izsniegšanu.

Iedzīvotāji apšauba arī iepriekš izsniegto būvatļauju atbilstību likumiem, cenšoties rast atbildes uz vairākiem neskaidriem jautājumiem. “Būtībā mums šobrīd pašiem ir jāizloba no publiski pieejamās informācijas viss, kas vairāk nekā desmit gadu laikā pašvaldībā ir saplānots un apstiprināts. Turklāt daudzi dokumenti jau ir arhīvos, vai pat beidzies to glabāšanas termiņš, un, kas vēl interesantāk, saņemam pat atrunas, ka tiem nevar piekļūt, jo uz remonta laiku glabājas pašvaldības garāžā,” stāsta iedzīvotāju iniciatīvas grupas pārstāve Dace Vašuka. Tomēr pēc Vašukas domām iedzīvotāju aktivitāte nav veltīga arī šajā posmā. Viņa atklāj, ka pilsētas un novada ļaudis ir ļoti atsaucīgi: “Viennozīmīgi ir sajūta, ka vairums sabiedrības neatbalsta Ventspils reģiona kļūšanu par “vēja parku paradīzi”, uzskatot, ka mums ir iespējas attīstīt nozares ar lielāku pievienoto vērtību vietējiem cilvēkiem.”

Šaubu ēna

Šobrīd būvatļaujas VES ir spēkā trim projektiem – tajā skaitā uzņēmuma “TCK” virzītajam “Dienvidparkam”, kas paredz 10 vēja elektrostaciju būvniecību Tārgales pagastā un šī paša uzņēmuma projektam “Ziemeļvējš” ar četrām turbīnām Tārgalē. Taču visvairāk neatbildēti jautājumi ir par vēja parku “Kurzeme” Popes pagasta Grīvu pļavās. Arī šim projektam būvatļauja ir spēkā, kaut izdota, pamatojoties uz 2009. gadā apstiprinātu detālplānojumu, kas tika izstrādāts toreizējā Popes pagasta padomes priekšsēdētāja Mārtiņa Libkovska vadībā, bet apstiprināts jau ar jaunizveidotā Ventspils novada domes ar priekšsēdētaja Aivara Mucenieka parakstu un kopējās novada domes balsojumu.

Publiski pieejamā informācija par šo projektu ir neviennozīmīga, turklāt parādās dažāds plānoto VES skaits. Tāpat nav izdevies kliedēt šaubas, ka jau 2009. gadā tika apstiprinātas 190 metru augstas VES Grīvu pļavās. Ventspils novada būvvalde skaidro, ka būvatļauja vairākkārt, atbilstoši likumam, ir pagarināta un šobrīd uzņēmumam “Winergy”, kam pieder arī Platenes vēja bizness, spēkā ir būvatļauja uzsliet 14 VES Grīvās. Popes pagasta iedzīvotāji, kuri dzīvo netālu no autotrases un par šo ieceri uzzināja tikai nesen, bet, kurus vistiešāk ietekmēs plānotais vēja parks, vērsušies ar oficiālu iesniegumu Ventspils novada pašvaldībā, lūdzot sniegt detalizētu informāciju par projektu, kā arī aicinot pašvaldību rīkot tikšanos ar projekta attīstītājiem. Pagaidām atbilde nav saņemta.

61+

Tikmēr uzņēmuma “Winergy” pārstāvis Kristaps Stepanovs plāno īstenot vēl citus vēja parka projektus novadā. Viens no tiem iecerēts otrpus Popei – Sārces pļavās, bet to rosina viņa pārstāvētais uzņēmums “4Wind”. Projektam šobrīd norit Stratēģiskais ietekmes uz vidi novērtējums. Tuvākajā laikā tam jānoslēdzas un būs jāveic sabiedriskā apspriešana. Tomēr ar to Stepanova ieceres Ventspils novadā nebeidzas. Viņš uzņēmuma “Envirsus” pārstāvniecībā ir iniciators arī idejai būvēt grandiozu 61 ģeneratoru vēja parku meža masīvā starp Popi, Ugāli un Tārgali. Šāds priekšlikums gan līdz novada pašvaldībai vēl nav nonācis, un lemšana par to iestrēgusi valdības gaiteņos.

Piejūras mežos Tārgales un Popes pagastos vēja parku būvēt iecerējis arī uzņēmums – “Ventspils Wind”. Arī šim projektam novada pašvaldībā pašlaik tiek izstrādāts detālplānojums. Ar iesniegumu būvēt augstākus ģeneratorus esošo 150 m augsto vietā Ventspils novada pašvaldībā vērsies arī uzņēmums “Enercom Plus”, kam pieder trīs vēja turbīnas Vēdes ciemā – Popes pagasta “Lipstiņos”. Ja visas šīs ieceres gūs atbalstu, tad Ventspili, Popes un Tārgales pagastus ieskaus vēja parki. 

Atver plānojumu

Ņemot vērā gan Eiropas Komisijas, gan Latvijas valdības uzņemtās saistības un stratēģisko virzību uz atjaunojamās enerģijas īpatsvara palielināšanu energoapgādes sistēmā, arī turpmākajos gados Ventspils novada pašvaldībai un iedzīvotājiem būs jāsaskaras ar sarežģītiem lēmumiem un savstarpēji nesamierināmu interešu aizstāvību. Daudzi no vēja biznesa pasaules neslēpj, ka šī puse tiem ir iekārojama dēļ augstsprieguma līnijas “Kurzemes loks”, kā arī dēļ vēja, kas Ventspils pusē neesot salīdzināms ar iekšzemi, Latgali un pat ar Rīgas jūras līča piekrasti.

Ventspils novada pašvaldība tikmēr atvērusi savu teritorijas plānojumu, veicot grozījumus. Viens no argumentiem – precīzāk definēt spēles noteikumus vēja biznesam. Līdz ar to iedzīvotāji šobrīd var vērsties novada pašvaldībā ar saviem priekšlikumiem un bažām, lai aizstāvētu sava nekustamā īpašuma un savas dzīves vietas intereses.

4.12.2020. / Autors: Rita Krasta / Foto: Pixabay