Augstvērtīgu kultūras iestāžu veidošana Latvijas pilsētās ir vitāli nepieciešama

1606
Autors: SIA Kurzemes filharmonija
Autors: SIA Kurzemes filharmonija

Atbildot uz laikrakstā Kurzemes Vārds publicēto SIA Lielais dzintars valdes locekles Baibas Božes viedokli Vai Kurzemē ir nepieciešamas divas koncertzāles?, SIA Kurzemes filharmonija valdes priekšsēdētāja Iveta Ērkšķe stingri aizstāv nepieciešamību jaunās koncertzāles būvniecībai Ventspilī.

Attiecībā uz jaunu kultūras iestāžu būvniecību reģionos būtu jāraugās daudz plašākā un ilgtspējīgā nākotnes skatījumā. Tas, ka reģionos tiek veidoti augstas pievienotās vērtības kultūras objekti, liecina, ka valsts pārvalde nolēmusi radīt priekšnosacījumus valsts kultūrpolitikas decentralizācijai. Nav noslēpums, ka reģionos iedzīvotāju skaits samazinās visstraujāk. Mums ir vajadzīga valsts, kurā pilnvērtīgu dzīvi, izglītību, darbu un kultūras pieejamību iedzīvotāji var saņemt visā valsts teritorijā, ne tikai Rīgā. Rīgas vilkme ir izveidojusies tik spēcīga, ka jebkura mazpilsēta jaunajai paaudzei šķiet mazāk pievilcīga savas nākotnes veidošanai. Vairums jauniešu izvēlas doties prom no savām dzīves vietām. Tādēļ es uzskatu, ka augstvērtīgu kultūras un mācību iestāžu veidošana reģionālajās Latvijas pilsētās ir vitāli nepieciešama, lai saglabātu Latvijas harmonisku attīstību un palielinātu iedzīvotāju īpatsvaru reģionu centros un to apkārtnē.

Ventspilī koncertzāle plānota kā vitāla organisma sastāvdaļa Ventspils Mūzikas skolas jaunajā veidolā. Vai varam apšaubīt ideju, ka bērniem un jauniešiem nepieciešams augt visaugstvērtīgākajā profesionālajā vidē, cik tas iespējams? Bērniem ir jābūt iespējai saņemt labu mūzikas atskaņojumu, augstvērtīgu mākslas izstāžu un teātra izrāžu pieejamību, mūsdienīgu un bagātīgu muzeju klātesamību ne tikai reizi gadā, bet ikdienā. Rīgas bērniem tā ir pašsaprotama vide. Interese un izpratne par kultūras vērtībām jāveido ikdienā, lai nākotnē neveidotos situācija, kad cilvēki aizbraucot uz Rīgu vai jebkuru citu pasaules pilsētu, meklē vienīgi veikalus un sabiedriskās ēdināšanas objektus. Patiesībā arī Rīgai būtu jābūt ļoti ieinteresētai reģionu kultūrvides kvalitātē, jo tā palīdzēs piepildīt arī tās teātrus un koncertzāles. Visgrūtāk atbildamais jautājums valdībai varētu būt – kā vairot Latvijas iedzīvotāju skaitu, kā noturēt mūsu cilvēkus dzimtajās vietās un kā radīt tādus ekonomiskos apstākļus, kas motivētu mājās atgriezties tos, kas aizbraukuši. Tad mums nebūs jāuztraucas, ka Liepājas zāle konkurēs ar Ventspils zāli. Mēs priecāsimies par mūsu un jūsu bagātību, apmeklēsim viens otru un sadarbosimies koncertprogrammu plānošanā. Es ļoti ceru, ka ar laiku gan Liepājā, gan Ventspilī būs vismaz 600 pastāvīgu labas mūzikas mīļotāju. Un vēl vairāk mēs priecāsimies par to, ka rīdzinieki mēros ceļu līdz netālajam Kurzemes krastam un varēs izvēlēties – doties Liepājas vai Ventspils virzienā. Koncertzāļu vadības atbildība būs veidot augstvērtīgas un atšķirīgas programmas, lai klausītājiem gandarījums būtu gan mājās, gan viesos.