Tūrisma un viemīlības nozares pārstāvjus uztrauc jautājums – kāda būs vasara? Vai tūristu skaits būs pietiekams, lai kaut kā savilktu “galus kopā” pēc Covid-19 iecirstā roba, un vai pakalpojumu cenas nenāksies nolaist līdz tādai robežai, aiz kuras bizness kļūst jau bezjēdzīgs.

Prognoze nav iepriecinoša. Maija sākumā ANO pasaules Tūrisma organizācija nāca klajā ar prognozi, ka koronavīrusa pandēmijas dēļ starptautisko tūristu skaits šogad pasaulē samazināsies pat par 60 – 80%. Tiesa, Ventspili starptautiskā tūrisma problēmas īpaši smagi neskars, ja nu vienīgi šovasar savā ostā neredzēsim nevienu kruīza kuģi un arī tūristi no tālākām valstīm būs ievērojami mazāk. Taču iekšzemes tūrisms un ceļojumi Baltijas valstu robežās paliek. Turklāt nav noslēpums, ka Ventspili vasaras sezonā ļoti iecienījuši mūsu kaimiņi lietuvieši, kuru valsts nav piejūras kūrortiem bagāta – ir Palanga, Kuršu kāpas Nidā, bet tas arī viss.

Jācer uz iekšzemes tūrismu

Iepriekšējā gada labie rezultāti, kad Latvijas tūristu mītnēs tika apkalpoti 2,85 miljoni ārvalstu un vietējo viesu, šogad neatkārtosies. Nav arī pamata gaidīt kādas īpašas izmaiņas populārāko tūrisma galamērķu topā. Rīga, kā allaž, paņems lauvas tiesu (pērn – 75% ārvalstu tūristu), otrajā vietā, visticamāk, arī turpmāk turēsies Jūrmala (pērn – 8,9%). Ventspils (1,4%) pērn šajā topā bija piektā, mūs apsteidza Liepāja (2,0%) un Siguldas novads (1,9%). Toties populārāko Latvijas iedzīvotāju atpūtas vietu sarakstā Ventspils bija ceturtā. Jācer, ka koronavīrusa pandēmija Latvijas iedzīvotājiem nebūs likusi pārskatīt savus brīvdienu atpūtas paradumus, jo katrs pilsētas viesis nozīmē arī ienākumus sabiedriskās ēdināšanas sektoram, izklaides vietām, kultūras objektiem, dažādiem veikaliem un veikaliņiem, kur nu vēl viesnīcām un privātajiem mājokļu izīrētājiem. Jo, lai nu kā, bet apartamenti tūristiem Ventspilī netrūkst, būtu vien gribētāji.

Sistēmu gaida “kūlenis”?

Apartamentu izīrēšana tūristiem daļai ventspilnieku ir ievērojams peļņas avots, turklāt lielākā viņu klientu daļa ir tieši pašmāju brīvdienu tūristi, kā arī viesi no Baltijas valstīm. Piemēram, zināms, ka viesnīcās apmetas apmēram 30% Lietuvas tūristu, pārējie 70% dod priekšroku dzīvokļu nomai. Un jāsaka, ka cenas par vienu diennakti šādā īres dzīvoklī nav mazas. Taču kas notiks tagad? Daudziem ir pamatots satraukums, ka gadiem būvētā sistēma var negaidot mest pamatīgu “kūleni”. Ja atpūsties gribētāju skaits dramatiski saruks, vai, nedod Dievs, nāks otrais pandēmijas vilnis, daudziem apartamentu īpašniekiem var nākties šo biznesu pārorientēt tradicionālajās dzīvokļu izīrēšanas sliedēs, un tā vairs ne tuvu nav tāda pati peļņa, kā rosoties viesmīlības segmentā. Turklāt arī par dzīvokļa īri vairs “trīs ādas” nepaņemsi. Nekustamo īpašumu eksperti pieļauj, ka Covid-19 krīzes iespaidā var kristies dzīvokļu īres cenas, un jau tagad daļa dzīvokļu īpašnieku, apzinoties grūto ekonomisko situāciju, saviem ilgtermiņa īrniekiem samazina īres maksu. Starp citu, tiek prognozēts, ka arī mājokļu pārdošanas cenas tuvākajā laikā kritīsies.

Vairākās Eiropas lielajās pilsētās vērojama vēl kāda interesanta tendence – Covid-19 krīze tiek uzlūkota kā iespēja tikt galā ar “Airbnb” īstermiņa īres dzīvokļu radīto īres cenu kāpumu mājokļu tirgū. Parīzes un Barselonas administrācijas vadītāji jau izteikuši cerību, ka krīzes rezultātā vismaz trešdaļa vai pat puse licencēto tūristu dzīvokļu kļūs par parastiem īres dzīvokļiem.

Cenas pagaidām pagājušā gada līmenī

Ja paraugāmies, kas īres dzīvokļu tirgū notiek Ventspilī, tad mūsu pilsētai šāda problēma noteikti nedraud. Vismaz lielākajā sludinājumu portālā ss.com pēdējā mēneša periodā izvietoti vien pieci sludinājumu par vēlmi īrēt dzīvokli Ventspilī, turklāt vairākos sludinājumos norādīts, ka dzīvoklis var būt ar daļējām ērtībām un malkas apkuri – galvenais, lai būtu lēts. Toties izīrēšanas segmentā valda pavisam cita aina. “Airbnb” platformā nedēļas sākumā bija 148 piedāvājumi īres dzīvokļiem Ventspilī cenu amplitūdā no 18 līdz 53 eiro par nakti. Pēc nejaušības principa pārskatot vairāku dzīvokļu rezervācijas iespējas, redzams, ka jūnijs lielajai daļai joprojām ir pilnīgi brīvs.

Arī sludinājumu portālos apartamentu izīrēšanas iespēju netrūkst – ss.com pēdējā mēneša laikā izvietoti 27 sludinājumu par īslaicīgu īri – cenas no 5 eiro par cilvēku dienā līdz pat 70 eiro dienā. Līdzīga situācija vērojama arī citos sludinājumu portālos. Savukārt interneta vietnē ventspils.lt, kurā vasaras atpūtas mītnes galvenokārt meklē kaimiņi lietuvieši, interesentiem šogad iespējams izvēlēties starp 14 mājokļiem (gadu iepriekš bija vairāk nekā 20). Arī cenas turas līdzīgās robežās kā pērn – augstākā cena ir 120 eiro dienā (grupai līdz 7 cilvēkiem), zemākā – 50 eiro dienā par četriem iemītniekiem.

Kā redzam, cilvēku, kuru ļoti nopietns ienākumu vai vismaz tās daļas avots ir atkarīgs no tūristiem, netrūkst. Taču jāsaprot, ka iepriekšējo sezonu “treknās cenas” šodienas apstākļos vairs nav konkurētspējīgas – tūristu skaitam katastrofāli samazinoties, vinnēs tie, kuri pirmie samazinās cenas par saviem pakalpojumiem.

29.05.2020./ Autors: Ventspilnieks.lv/ Foto: Pixabay