Ventspils pilsēta, kā rādās, politisko spēku batālijās šī gada pašvaldību vēlēšanās nav populārākais politisko partiju cīņas lauks, jo Centrālā vēlēšanu komisija reģistrējusi “tikai” septiņus kandidātu sarakstus. Un tas ir tieši tikpat daudz, cik bija pilsētas domes vēlēšanās pirms četriem gadiem. Tiesa, mazliet pamainījusies partiju un partiju apvienību “konfigurācija”, bet kopumā situācija ir līdzīga tai, kāda bija iepriekšējās vēlēšanās.
Ventspils tādā ziņā ir diezgan unikālā situācijā visas Latvijas mērogā. Pirmkārt, Ventspils dažādu politisku spēļu un spēlīšu dēļ palikusi “viena”, tātad nepievienojot sev ne Ventspils novadu, ne kādu citu teritoriju, pagastu vai blakusesošu administratīvu vienību. Līdz ar to pilsētnieku noskaņojuma maiņu izmērīt būs samērā vienkārši. Otrkārt, tikai dažos novados un pilsētās situācija ir kaut attāli līdzīga kā mūsu pilsētā – gadu desmitiem kultivētā “patvaldnieciskā” politiskā kultūra (ja vārdu “kultūra” vispār var lietot par pārvaldību Ventspils pilsētā) radījusi gan tādu kā lokālu personības kultu, gan, protams, no šīs “kultūras” tieši izrietošu demokrātijas trūkumu pilsētas pārvaldes sistēmā, un, protams, arī personīgo kabatu pildīšanu par pilsētnieku nodokļu naudu.
Cita lieta, cik dzīvotspējīga vai, tieši otrādi, nedzīvotspējīga izrādīsies šī iepriekš gluži vai akmenī iecirstā un gadiem kultivētā sistēma. Un te nu atkal savs vārds ir un būs sakāms tikai un vienīgi ventspilniekiem pašiem. Izvērtējot partiju sarakstus un partiju listēs iekļautos kandidātus, ir skaidrs, ka būtībā izvēle ir tikai starp divām alternatīvām: vai nu par vai pret pašreizējo varu un vienas personas biznesa projektu, kam nosaukums ir “Ventspils pilsēta”. Izvēle ir viegla. No vienas puses, par iespējamu patiesu tautvaldības atgriešanos Ventspils pilsētā, patētiski runājot, pēc 70 gadiem – jo runāt par pašvaldību, kas pārstāv iedzīvotāju intereses Ventspilī, mēs varam tikai domājot par pirmās neatkarības laika pilsētu. No otras – lai paliek vecie blēži tajās pašās vecajās kulītēs. Pat tad, ja runa ir par pirmajā instancē jau notiesātu saraksta līderi. Pat tad, ja pārējie statisti sarakstā atkal būs tikai “goda cietumnieka” izkomandēti satrapi, kuru vienīgais uzdevums ir “pareizi” nobalsot, par to saņemot sava bosa vēlību…
Tiesa, tiem, kuri gatavi balsot par pārmaiņām, šoreiz izvēle plašāka, taču nav šaubu, ka pašreizējo opozīciju (tātad visus, kuri nepiekrīt valdošajam vairākumam) arī pēc vēlēšanām vienos nevis konkrēta partijas piederība vai atbalsts tam vai citam politiskajam spēkam globālā, visas valsts mērogā, bet gan vēlme beidzot arī Ventspili redzēt normāli funkcionējošu un par iedzīvotājiem domājošu vietvaru saimē. Gribētos cerēt un ticēt, ka izvēle par to vai citu pašreiz opozīcijā esošu vai pat domē nepārstāvētu politisku spēku, būs par labu pilsētai, dodot jaunu sākumu Ventspils attīstībai. Tādu sākumu, kas balstīts uz ieklausīšanos viedokļos, uz diskusijām, uz nodokļu maksātāju naudas tērēšanu pilsētas vajadzībām.
Līdz ar sarakstu iesniegšanu ir sākušās īstās Titānu cīņas jeb Troņu spēles arī Ventspils pilsētā. Par pašvaldības naudu izdotie “informatīvie”, bet patiesībā reklāmas materiāli par to, kādi pie varas esošie ir “forši čaļi”, liecina: vara ir pamatoti satraukusies, ka var nenostrādāt līdz šim gadiem strādājošie argumenti par “īstiem saimniekiem” pilsētā. Ka notikumi valsts politikā beidzot var atsaukties arī uz Ventspili un ventspilniekiem. Un tas nav maz.
Tātad ir iemesls satraukties, ir iemesls bažām par ne tikai iesildīto deputātu vietiņu pazaudēšanu, bet arī par nonākšanu kādā citā “juridiskā statusā”, kas var izrādīties līdzvērtīgs pašreizējās varas līdera “goda nosaukumam”. Nav šaubu, ka it kā pašvaldības it kā informatīvie materiāli būs tikai ziediņi šajās Troņu spēlēs lokālā mērogā. Visticamāk, mēs ieraudzīsim daudz jaunu “ieroču” šajā cīņā, bet paņēmieni oponentu nomelnošanai var izrādīties ļoti melni un netīri. Jo ir, ko zaudēt. Galu galā vēsture ne reizi vien uzskatāmi parādījusi, ka diktatora, patvaldnieka vai vienkārši varas uzurpatora krišana nozīmē arī viņam akli un uzticami kalpojošo līdzdalībnieku nonākšanu gan sabiedrības, gan atbilstošo instanču nežēlastībā.
Septiņi saraksti šajā Titānu cīņā, salīdzinot ar daļu lielāko novadu un pilsētu, ir maz. Citviet ir vairāk… Taču vietējā Rubikona ir pārieta. Un kauliņi ir mesti… Izvēle pēc nepilniem diviem mēnešiem būs ventspilnieku ziņā.
15.04.2021. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs