Mātes dienu kā svētku dienu Latvijā sāka atzīmēt tālajā 1922. gadā. Kopš 1934. gada Mātes dienu svinam maija otrajā svētdienā. Pirmās Latvijas Republikas laikā šajos svētkos notika sabiedriskie pasākumi, tajos piedalījās arī Valsts prezidents, tāpat organizēja bērnu rītus, notika radio lekcijas un labdarības sarīkojumi. Šajā dienā godināja arī mūžībā aizgājušās mātes.
Mātes dienas svētku būtība nav mainījusies arī šodien ne šeit Latvijā, ne arī citās valstīs. Tādās valstīs kā Austrālija, ASV un Japāna Mātes dienā bērniem ir tradīcija pie apģērba piespraust neļķes ziedu – krāsainu, ja māte ir dzīva, vai baltu, ja māte ir mirusi. Kristīgie amerikāņi šajā dienā apmeklē tieši to baznīcu, uz kuru viņi kopā ar savu mammu gājuši bērnībā. Maija pirmajā svētdienā šos svētkus svin Spānijā. Viņi šos svētkus uzskata par ģimenes dzimšanas dienu. Mammas saņem dāvanas – ziedus, šokolādes rotas, apsveikuma kartītes un arī drēbes. Ģimenes pusdieno ārpus mājas, citas izvēlas svinēt pie kopīga ģimenes galdu mājās. Bērni gatavo mammām pašu darinātas veltes, apsveic arī vecmāmiņas. Mātes dienas svinības Francijā ir pēdējā maija svētdienā, tā tiek atzīmētas ar kopīgu kūkas ēšanu, ziediem un kopīgu laika pavadīšanu ģimenē.
9. maijs ir diena, kad varam piezvanīt pa telefonu vai neklātienē tikties skaipā. Ja māmiņa aizsaulē, laba vēlējumus viņai varam nodot ar ziedu uz kapa, iedegtu sveci, kavēties jaukos, kopīgos dzīves brīžos un patīkamās atmiņās. Mīlošas sirdis var sarunāties arī cauri mūžībai.
Šī pasaule nu reiz ir tāda,
Ka mīlestību vajag tai,
Ir katrā valodā vārds “māte”.
Ir vārdi “mīļš” un “mīļotais”
(Ārija Elksne)
Ventspilnieks.lv sveic visas māmiņas un topošās māmiņas šajos skaistajos svētkos – Mātes dienā!